توکن‌های غیرقابل تعویض NFT 

 بدون شک، توکن غیرقابل تعویض یا غیر مثلی (NFT) یکی از هیجان‌انگیزترین و جذاب‌ترین موارد استفاده از بلاک چین است، زیرا ویژگی‌هایی  حیاتی ای را برای ادامه فرآیند دیجیتالیزه شدن ارائه می کند. NFT امکان آغاز کمیابی و منحصر به فرد بودن در دنیای دیجیتال را مهیا می کند. بنابراین، جای تعجب نیست که این فناوری به یک جریان اصلی تبدیل شده است و افراد و برندهای معروف آمادگی خود را برای پیوستن به این حوزه نشان می دهند.

از آنچه تاکنون آموخته‌ایم، کل هجمه NFT ناشی از آمادگی سرمایه‌گذاران برای پرداخت مبالغ هنگفت برای یک اثر هنری دیجیتال یا کالایی است که آن‌قدر معتبر هست که بتوانند با قیمت بالاتری را در بازار ثانویه فروخته شود. بخش NFT پر از پروژه است که ظاهراً به دنبال سرمایه گذاری بر جذابیت فعلی NFT ها هستند.

به این ترتیب،تازه وارد هابه دنیا NFT قبل از اینکه سرمایه خود را در برخی از پروژه های پیشنهادی NFT سرمایه گذاری کنند لازم است که مفهوم NFT را به طور کامل درک کنند. مهمتر از آن، شما باید در مورد پروژه ها و پلتفرم ها تحقیق کنید تا ایده ایی از نحوه کار و تجزیه و تحلیل عملکرد آنها داشته باشند. برای این منظور، ما یک راهنمای جامعNFT ایجاد کرده‌ایم که در آن می‌توانید به تمام اطلاعاتی که برای حضور امن در بخش NFT نیاز دارید دسترسی داشته باشید. در اینجا، شما را با اصول اصلی NFT آشنا می کنیم و برخی از وب سایت های برتر و فعال در این حوزه را بررسی می کنیم.

nft چیست

NFT چیست؟

حتماً شنیده اید که اقلام دیجیتال مبتنی بر NFT میلیون ها دلار فروخته می شوند. این باعث شده  که همه  به فناوری در حال ظهور NFT  و مزیت درک شده ای که برای دارندگان (هولدر ها ) یا صادرکنندگان ( طراحان) NFT ​​ارائه می دهد توجه کنند. بنابراین، سؤال این است: NFT چیست و چرا به یک پدیده جهانی تبدیل شده است؟

به بیان ساده تر، NFT فناوری است که مالکیت و منحصر به فرد بودن اقلام را، چه دیجیتالی و چه غیر دیجیتالی، اعمال می کند.ویژگی اصلی NFT غیرقابل تعویض بودن یا غیر مثلی بودن آن است. بنابراین، برخلاف ارز های دیجیتال و سنتی، قابل تعویض نیستند و مانند ندارند.

 ارزهایی مانند بیت کوین و دلار آمریکا قابل تعویض هستند چون واحدهای آنها قابل تعویض هستند. به عنوان مثال، 1 بیت کوینهمیشه برابر با 1 بیت کوین دیگر است، مشابه اینکه 1 دلار آمریکا برابر با 1 دلار آمریکا دیگر است. در اصل، وقتی 1 بیت کوین وام می‌گیرید، نیازی نیست دقیقاً همان سکه‌ای را که قرض گرفته‌اید به وام‌دهنده پس بدهید. در این سناریو،  باز پرداخت وام با1 بیت کوین کافی است.

با این حال، وقتی صحبت از NFT ها می شود، قضیه برعکس است. توجه داشته باشید که هر NFT دارای شناسه های منحصر به فردی است که آنها را از سایر NFT ها متمایز می کند.حتی اگر از نظر ظاهری مشابه به نظر برسند ، هیچ وقت دو NFT یکسان نیستند .همیشه راهی برای تشخیص تفاوت بین دو یا چند NFT وجود دارد، به همین دلیل استفاده از آنها به عنوان وسیله پرداخت دشوار است. به طور خلاصه، NFT ها منحصر به فرد بودن دارایی های دیجیتال را حفظ می کنند. با این کار، غیرممکن است که یک دارایی دیجیتال را با دیگری اشتباه بگیریم، زیرا دارای اطلاعاتی است که به ما امکان می دهد صحت و متمایز بودن آنها را رمزگشایی کنیم.

بنابراین، به راحتی می توانید بین یک سری پیشنهادات محدود با ویژگی های مشابه تفاوت قائل شوید. به عبارت دیگر، حتی زمانی که NFT ها بخشی از مجموعه محدودی هستند، می توانید فردیت هر کدام را تایید کنید. به عنوان مثال، NFT می تواند شماره یک از یک سری 100 عددی باشد. از این رو، نحوه ارزش گذاری افراد برای ان اف تی شماره 079 از همان سری متفاوت خواهد بود، حتی اگر ویژگی های یکسانی داشته باشند.

NFT ها چگونه کار می کنند؟

از توضیح کوتاهی که در مورد نحوه عملکرد NFT، متوجه شدید که NFT راهی برای ایجاد منحصر به فرد بودن آیتم های دیجیتالی ارائه می دهد. پیش از این، پیاده سازی و تأیید ویژگی های منحصر به فرد اقلام دیجیتال، از جمله موسیقی، هنر، کلکسیون و غیره ،غیرممکن بود. با NFT، اکنون می‌توان ابرداده‌هایی را پیوست کرد که هر کسی می‌تواند به راحتی اطلاعاتی مانند هویت سازنده، روز ایجاد و گاهی اوقات امضای سازنده را تأیید کند. و ممکن است از خود بپرسید: چه تضمینی وجود دارد که این اطلاعات ضد دستکاری باشند؟

nft چیست

NFT در بلاک چین وجود دارد. و همانطور که دارایی های دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم به زیرساخت امنیتی شبکه بلاک چین وابسته هستند، NFT ها نیز به همان سیستم متکی هستند. به عبارت دیگر، متا دیتا یا شناسه منحصربه‌فردی که هر NFT را متمایز می‌کند، در یک دفتر کل توزیع‌شده ذخیره می‌شود که جعل یا حذف آن تقریباً غیرممکن است. با این سیستم، NFT ها تحت چارچوب های پایگاه داده متمرکز نیستند که  ایمنی آنها را تضعیف کنند. در عوض، تمام داده‌هایی که  ویژگی های NFT‌ها را بیان می کنند ، در پایگاه‌ داده‌ یک شبکه بلاک چین پخش و ذخیره می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که هیچ نقطه ایی برای حمله‌ وجود ندارد.

هنگامی که یک NFT ایجاد می کنید، به طور خودکار ردپای قابل اثبات را فعال می کنید که انتقال مالکیت یک کالای دیجیتال یا کالایی در دنیای واقعی را نشان می دهد. ایجاد این ردپاها بر روی بلاک چین، وقوع تقلب از سوی سازنده را از بین می برد. شما به راحتی می توانید منشا یک دارایی دیجیتال ردیابی کنید و در این فرآیند دید واضحی از نحوه تغییر آن مورد در طول سال ها داشته باشید.

با در نظر گرفتن این شگفتی که، NFT ها به طور قابل درک چارچوبی را برای کسب درآمد از دنیای واقعی و دارایی های دیجیتال فعال کرده اند.شما فقط باید فرآیندی را آغاز کنید که یک نسخه توکن شده از آیتم مورد نظر ایجاد می کند که بلافاصله مالکیت دارایی مذکور را بر روی بلاک چین ایجاد می کند.

در مورد بلاک چین، توجه داشته باشید که امروزه چندین نوع بلاک چین سازگار با NFT وجود دارد. شایان ذکر است، محبوب‌ترین آنها بلاک چین اتریوم است که اولین اکوسیستم رمزنگاری بود که استانداردی برای ایجاد NFT به نام 721 یا ERC721 را معرفی کرد. نمونه های دیگر زنجیره هوشمند بایننس، سولانا و کاردانو هستند. قبل از اینکه شروع به خرید و فروش NFT کنید، حتماً نقاط قوت و ضعف هر بلاک چین را بدانید زیرا در حال حاضر جابجایی بین دو یا چند زنجیره دشوار است.

چرا NFT ها اینقدر جذاب هستند؟

همانطور که قبلا ذکر شد، NFT ها مالکیت دارایی های دیجیتال و دنیای واقعی را تقویت می کنند. این یک ویژگی بسیار مهم است، به خصوص در زمانی که هر کسی می تواند یک فایل را به صورت آنلاین بدون تایید مالک یا سازنده واقعی کپی کند. به لطف ظهور NFT ها، می توانیم بین نسخه اصلی و نسخه های تکراری تمایز قائل شویم. این شبیه به نحوه امضای هنرمندان بر روی اثر اصلی خود مانند نقاشی های فیزیکی است که بعداً به مجموعه داران یا هنردوستان فروخته می شود. با این کار، خریدار می تواند از اصالت تابلویی که خریداری می کند، مطمئن باشد. با این حال، این بدان معنا نیست که برای کسی غیرممکن است که یک نسخه از همان نقاشی را در اینترنت چاپ کند. تفاوت این است که برخلاف خریدار نسخه اصلی، کاربر اینترنتی تصادفی یک نسخه را دانلود می کند، و نمی تواند سطح اعتباری را که به صاحب فعلی نقاشی اصلی اعطا شده است، تجربه کند. بنابراین، NFT به خریداران اطمینان می دهد که کالاهای تقلبی نمی خرند.

nft چیست

یکی دیگر از عوامل مهمی که تا الان به نشر و رواج NFT منجر شده است، توانایی آن برای فعال کردن نادر بودن دارایی، به ویژه در دنیای دیجیتال است. در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری، نیاز به پیاده سازی کمیابی وجود دارد به طوری که کلکسیون ها و سایر دارایی های انحصاری را بتوان در دنیای دیجیتال ایجاد کرد. توجه داشته باشید که نادر بودن یکی از عوامل اصلی تعیین کننده ارزش اقلام کلکسیونی مانند کارت های بیسبال است. بدون کم یاب بودن، این اقلام نمی توانند ارزش بالایی را در بازار حفظ کنند و یا احساساتی را که معمولا القا می کنند، برانگیزند. کم یابی به احتمال زیاد باعث افزایش قیمت این دارایی ها می شود، به ویژه زمانی که تقاضای بالایی وجود دارد.

در نهایت، NFT نیاز برای تمایز بین دو دارایی مشابه را فراهم می کند. کلکسیون ها گاهی مجموعه ای از کارت ها یا دارایی های یکسان هستند. چینش متوالی این مجموعه ها تنها راه شناسایی هر یک است. NFT ها این را به سطح کاملاً جدیدی رسانده اند زیرا سازندگان می توانند ابرداده هایی را اضافه کنند که به طور موثر فردیت هر NFT را حفظ کند، چه بخشی از یک مجموعه باشد و چه ارائه NFT مستقل باشد. در مجموع، هیچ راهی وجود ندارد که دو NFT یکسان باشند.

موارد استفاده از NFT چیست؟

NFT در چند سال گذشته به طور تصاعدی رشد کرده است، به طوری که توسعه دهندگان به طور فزاینده ای دامنه فناوری را گسترش داده اند تا بتوانیم از NFT ها در زندگی روزمره خود استفاده کنیم. در ادامه برخی از محبوب ترین برنامه های NFT آورده شده است با ما همراه باشید.

هنر و رمزنگاری

هنر  و رمزنگاری شاید محبوب‌ترین مورد استفاده  NFT باشد، حتی با وجود اینکه هنرمندان همچنان به نشان دادن استعدادهای خود و کسب درآمد با کمک فناوری بلاک چین ادامه می‌دهند. ایده این است که یک اثر هنری (چه یک اثر هنری، یک موسیقی یا یک ویدیو) ایجاد کنید، نسخه‌های NFT را بر روی بلاک چین‌ها برش داده و برای فروش قرار دهید. قابل درک است که این کار هنر دیجیتال را تقویت کرده است و هزاران هنرمند دیجیتال با نظم جدیدی کنار می آیند که در آن می توانند به طور مستقل آثار خود را به بازار عرضه کنند. قبل از همه اینها، هنرمندان مجبور بودند به خدمات واسطه ها از جمله خانه های حراج اعتماد کنند. در اصل، آنها چاره دیگری برای تقسیم سود با واسطه ها نداشتند.

از آنجایی که NFT یک روش خویش فرمایی برای دسترسی به خریداران بالقوه ارائه می دهد، دیگر لازم نیست هنرمندان از خانه های حراج استفاده کنند. تنها کاری که آنها باید انجام دهند این است که نسخه NFT آثار هنری خود را ایجاد کنند و آنها را در بازارهای NFT فهرست کنند، جایی که خریداران  بتوانند آنها را مشاهده و خریداری کنند. به طور خلاصه، جامعه هنری راه آسان تری برای قرار دادن آثار خود در آنجا پیدا کرده و سود بیشتری  به جیب می زنند. مهمتر از آن، آنها می توانند از قراردادهای هوشمند بلاک چین ها برای اطمینان از دریافت درصدی از درآمد حاصل از فروش استفاده کنند. به عبارت دیگر، هرگاه NFT در بازار ثانویه فروخته شود، سهمی از درآمد به سازنده آن پرداخت می شود. این سیستم به صادرکنندگان اجازه می‌دهد تا زمانی که NFT‌هایشان تغییر می‌کند، حق امتیاز کسب کنند.

بازی های NFT

یکی دیگر ار محبوب ترین کاربردهای NFT که توجه زیادی را به خود جلب کرده است، بازی های مبتنی بر NFT هستند. چیزی که ما متوجه شده ایم این است که مالکیت و عناصر کمیابی که NFT ارائه می دهد می تواند به بهبود تجربه بازی  کمک کند. آیا همه آن دارایی های درون بازی را می شناسید که یا به دست می آورید یا با سکه های خاص خریداری می کنید؟ اگر به شما بگوییم که می‌توانید کاملاً مالک آن‌ها باشید و حتی با فروش آن‌ها در بازار داخلی بازی یا یک پلتفرم ثانویه، پول واقعی کسب کنید، چه می‌شود.

بازی های nft

با استفاده از NFT به عنوان چارچوبی برای تقویت اقتصاد بازی، گیمرها اکنون می توانند در حالی که از بازی های مورد علاقه خود لذت می برند، درآمد کسب کنند. برای امکان پذیر ساختن این امر، ارائه دهندگان بازی فقط باید دارایی های درون بازی خود، از جمله آواتارها و اسلحه ها را توکن کنند، به طوری که کاربرانی که آنها را خریداری می کنند یا قفل آنها را باز می کنند، کاملاً مالک آنها باشند. به این ترتیب، آنها می توانند انتخاب کنند که آن را بفروشند یا آنها را با مزایای بیشتری مبادله کنند. در برخی موارد، ارائه‌دهنده بازی ویژگی‌های خاصی را پیاده‌سازی می‌کند که به گیمرها اجازه می‌دهد سایر دارایی‌های مبتنی بر NFT را پرورش دهند. صرف نظر از نوع ویژگی های NFT، هدف این است که فرصتی برای کسب درآمد در حین بازی برای گیمرها فراهم شود.

خدمات مالی غیرمتمرکز DeFi

با کمال تعجب، دو مورد از محبوب‌ترین برنامه‌های بلاک چین شروع به همکاری کرده‌اند تا تأثیرات بسیار خوبی داشته باشند. از آغاز سال 2020، ما شاهد تلاش رو به رشد توسعه دهندگان و کارآفرینان ارزهای دیجیتال برای ادغام نقاط قوت خدمات مالی غیرمتمرکز (DeFi) و NFT ها برای ایجاد اکوسیستم هایی بوده ایم که در آن کاربران می توانند به فرصت های تولید بازدهی متعدد دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال، این امکان وجود دارد که NFT های خود را برای دسترسی به وام وثیقه کنید. این فرصت، به ویژه، نیاز به فروش NFT ها برای جمع آوری سرمایه را از بین می برد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که NFT را روی پروتکل DeFi به عنوان وثیقه قفل کنید و مبلغی را دریافت کنید که کسری از ارزش NFT شما است.

اگرچه بسیاری از پروتکل‌هایی که به‌عنوان ترکیبی بین NFT و DeFi تبلیغ می‌شوند، هنوز آزمایشی هستند، اما دلایل کافی برای این باور وجود دارد که این پروتکل‌ها فاز بعدی رشد را برای هر دو بخش رمزنگاری باز می‌کنند.

هویت های دیجیتال

NFT ها همچنین به عنوان راه حلی مناسب برای از بین بردن برخی از مسائل مرتبط با هویت های دیجیتال مورد توجه قرار گرفته اند. شایان ذکر است که سیستم‌های هویت دیجیتال می‌توانند از تغییرناپذیری داده‌های بلاک چین برای کاهش وقوع تقلب در هویت سرمایه‌گذاری استفاده کنند.

توکن سازی

نکته مهم این است که NFT ها ابزاری برای توکن کردن دارایی های دنیای واقعی هستند. در برخی موارد، این دارایی‌ها به گونه‌ای تقسیم می‌شوند که دو یا چند سرمایه‌گذار بتوانند به طور مشترک مالک چنین دارایی‌های دنیای واقعی باشند. به استفاده از NFT ها به عنوان توزیع مالکیت یک دارایی واحد بین چندین فرد فکر کنید. با استفاده از این سیستم، کسانی که توانایی خرید مستقیم دارایی‌ها را ندارند، می‌توانند بخشی از مالکیت را انتخاب کنند.

تاریخچه NFT چیست؟

برخلاف تصور بسیاری، مفهوم NFT مدتی است که مطرح شده است. جالب توجه است که اولین نوع دارایی های دیجیتال غیرقابل تعویض در سال 2012 زمانی که توسعه دهندگان سعی کردند از ارزش های کوچک بیت کوین برای نشان دادن دارایی های دنیای واقعی استفاده کنند، ظاهر شد. این پروژه که Colored Coins نام دارد، سعی در گسترش قابلیت های شبکه بیت کوین داشت. پس از سال ها بررسی این مفهوم، مشخص شد که طراحی زیرساختی شبکه بیت کوین با چنین ویژگی هایی سازگار نیست. با این حال، این مفهوم بعداً الهام‌بخش انواع بیشتری از دارایی‌های دیجیتال متمایز شد.

اولین سیستمی که در این حوزه  ورود کرد Counterparty بود، یک پلتفرم مالی و معاملاتی همتا به همتا که در ابتدا در شبکه بیت کوین راه اندازی شد. Counterparty  در معرفی دارایی های درون بازی در بلاک چین در سال 2014 نقش مهمی داشت، به ویژه کارت های تجاری. در سال 2016، این پلتفرم شروع به پشتیبانی از Rare Pepes کرد. این برنامه پویا در اکوسیستم اتریوم در سال 2017 تکرار شد. سپس CryptoPunks ، مجموعه ای از تصاویر پیکسلی از شخصیت های منحصر به فرد، که به طور گسترده به عنوان اولین پیاده سازی NFT در بلاک چین اتریوم در نظر گرفته می شود،به وجود  اورد. با این حال، توجه داشته باشید که CryptoPunks قبل از معرفی استانداردهای Ethereum NFT راه اندازی شد. بنابراین، CryptoPunks به خودی خود توکن های ERC721 نیست. توجه داشته باشید که CryptoPunks در حال حاضر یکی از ارزشمندترین مجموعه های NFT است.

با توجه به جذابیت دارایی های توکن شده در بلاک چین اتریوم، تیم توسعه اتریوم تصمیم گرفت استانداردهای توکن منحصر به فرد (ERC721) را تعیین کند که تعامل توسعه دهندگان و کاربران را به طور یکسان با NFT ها آسان می کند. بدون شک، این توسعه نقطه عطفی در روایت NFT بود زیرا موج اول پروژه های مبتنی بر NFT را آغاز کرد که ما متوجه شدیم که NFT ها چقدر می توانند تأثیرگذار باشند. در خط مقدم این رنسانس Crypto Kitties بود. پس از آن، شاهد هجوم تجربیات هنرمندان دیجیتال بودیم که بعداً به رونق NFT در سال 2021 دامن زد.

از زمانی که استاندارد ERC721 در سال 2017 راه اندازی شد، بخش NFT به طور تصاعدی رشد کرد و برخی از دارایی های دیجیتال به قیمت ده ها میلیون دلار فروخته شدند. پیش از این در سال 2021، بیپل کلاژی 5000 نقاشی  روزانه را به قیمت 69 میلیون دلار فروخت.

نحوه ایجاد NFT

با توضیح تمام اصول NFT، زمان آن فرا رسیده است که نحوه ایجاد آن را بیاموزیم.

اولین چیزی که باید در ذهن خود داشته باشید این است که چندین بلاک چین سازگار با NFT وجود دارد. عبارتند از:

اتریوم

زنجیره هوشمند بایننس

جریان توسط Dapper Labs

ترون

تزوس

کیهان

EOS

موم

پولکادوت

لازم است در مورد بلاکچینی که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد، تحقیق کنید. احتمال کمی وجود دارد که بتوانید پس از تکمیل NFT خود، بلاک چین دیگری نسبت به استاندارد NFT تغییر دهید. همچنین، نوع بازار و پلتفرم های در دسترس شما به نوع بلاک چینی که انتخاب می کنید بستگی دارد. در حال حاضر، اتریوم محبوب ترین اکوسیستم NFT است. به این ترتیب، همیشه گزینه های متنوعی از نظر پروتکل های پشتیبانی شده از NFT در دسترس کاربران NFT مبتنی بر اتریوم وجود دارد.

با این حال، در حالی که اتریوم اکوسیستم گسترده NFT را ارائه می دهد، ناوبری آن بسیار گران است. توجه داشته باشید که هر زمانی که تراکنش‌هایی را در شبکه‌های کریپتو انجام می‌دهید یا یک قرارداد هوشمند را راه‌اندازی می‌کنید، باید هزینه پرداخت کنید. هزینه های مورد نیاز شبکه اتریوم به دلیل ترکیبی از عوامل، از جمله تراکم شبکه، از لحاظ تاریخی در سطح بالایی بوده است. به عبارت دیگر، استفاده از اتریوم ممکن است به اندازه گزینه های دیگر مقرون به صرفه نباشد.

هنگامی که گزینه خود را به اتریوم محدود کردید، باید یک قدم فراتر بروید تا یک بازار NFT مناسب مبتنی بر اتریوم را انتخاب کنید. اینجا جایی است که شما NFT خود را ضرب- صادر یا اصطلاحا مینت  (mint) می کنید و به احتمال زیاد آن را برای فروش قرار می دهید. به این ترتیب، قبل از رفتن به مرحله بعدی، باید گزینه های خود را به دقت بسنجید. برخی از گزینه های موجود عبارتند از OpenSea، Rarible، Nifty Gateway، SuperRare و غیره.

پس از اینکه هر گزینه را بررسی کردید و یکی از آنها توجه شما را جلب کرد، می توانید برای باز کردن یک حساب در انتخاب دلخواه خود اقدام کنید. در مرحله بعد، باید کیف پول NFT خود را متصل کنید، جایی که NFT های ضرب شده خود را ذخیره می کنید. همچنین هزینه های لازم برای ضرب NFT شما از این کیف پول کسر می شود. همانطور که قبلا ذکر شد، برای انجام تراکنش‌ها در بلاک چین و راه‌اندازی قراردادهای هوشمند باید هزینه‌ای بپردازید. به عبارت دیگر، باید به اندازه کافی ETH در کیف پول خود داشته باشید تا فرآیند ضرب NFT را تسهیل کنید.

تعیین مقدار  ETH که برای ایجاد NFT به آن نیاز دارید تا حدودی دشوار است زیرا کارمزدهای اتریوم معمولاً بر اساس حجم تراکنش‌هایی که منتظر اعتبار هستند در نوسان است. به همین دلیل است که توصیه می‌شود NFT‌ها را در آخر هفته‌ها که شبکه اتریوم معمولا خلوت است، ضرب کنید. هنگامی که تأیید کردید که پول کافی در کیف خود دارید، می توانید به مرحله بعدی ادامه دهید، یعنی اضافه کردن اطلاعات لازم در مورد آیتمی که می خواهید توکن کنید و ویژگی هایی که می خواهید فعال کنید. به عنوان بخشی از فرآیند مینت ان اف تی ، باید یک لینک را به فایلی که می‌خواهید توکن پیوست کنید.

برای مثال، اگر می‌خواهید نسخه NFT اثر هنری خود را ایجاد کنید، باید پیوندی را به نسخه دیجیتالی اثر هنری پیوست کنید. در مرحله بعد، می توانید بندهای حق امتیازی را اضافه کنید که به شما امکان می دهد سهمی از هر مبلغی را که از فروش NFT در بازار ثانویه ایجاد شده است دریافت کنید. پس از انجام مراحل لازم، NFT شما به طور خودکار در کیف پول شما در دسترس خواهد بود.

نحوه فروش NFT

همانطور که حتما متوجه شده اید، راه اندازی یک نسخه NFT از هنر یا سایر کلکسیون ها در بازارها بسیار آسان است. برای کسب درآمد از این NFT ها، باید آنها را در بازار دلخواه خود فهرست کنید و امیدوار باشید که برای جذب خریداران به اندازه کافی جذاب باشند. هنگامی که به دنبال فروش NFT خود هستید، دو گزینه در دسترس است. یا قیمت ثابتی را برای NFT تعیین می کنید یا سیستم مزایده ای را انتخاب می کنید که در آن خریداران در مقابل یکدیگر قرار می گیرند. صادرکنندگان NFT تمایل دارند که دومی را ترجیح دهند زیرا سقف قیمتی را برای عرضه NFT تعیین نمی کند. آنها ممکن است خوش شانس باشند که یک جنگ مزایده را ایجاد کنند که به احتمال زیاد قیمت نهایی NFT را فراتر از آنچه قبلاً تصور می کردند، خواهد برد.

توجه داشته باشید که بازارهای غیرمتمرکزی وجود دارد که برای تسهیل فروش NFT به ورودی واسطه ها نیاز ندارند. در اینجا، این فرآیند از طریق قراردادهای هوشمند انجام می شود. از این رو، هنگام تعیین قیمت یا تعیین مدت حراج، سطحی از استقلال به شما پیشنهاد می شود. همچنین به محض رعایت شرایط و ضوابط حاکم بر معاملات، مبلغ پرداختی توسط خریدار را در کیف پول خود دریافت می کنید. علاوه بر این، بسته به سیاست بازار مورد نظر، ممکن است مجبور شوید درصدی از درآمد را به بازارهای NFT بپردازید.

نحوه خرید NFT

برای خرید یک NFT، تنها کاری که باید انجام دهید این است که بازارهای  NFT را کاوش کنید و از بین هزاران اثر هنری و سایر کالاهای دیجیتالی که توسط خالق اصلی یا یک فروشنده به فروش می‌رسد، انتخاب کنید. با این حال، توصیه می شود برای اطمینان از اصالت کالای دیجیتال، بررسی های لازم را انجام دهید. مواردی وجود داشته است که به اصطلاح سازندگان NFT ها آن چیزی که ادعا می کنند نیستند. در چنین مواردی، احتمالاً یک شیاد هویت سازنده اصلی را دزدیده و نسخه جعلی NFTرا ایجاد کرده است.

حتی، در برخی شرایط، سازندگان اصلی دارای حق چاپ یا مجوزهای لازم برای فروش قانونی یک نسخه از اثر هنری به طور مستقل نیستند. از این رو، باید تحقیقات خود را انجام دهید و در مورد وضعیت حق چاپ اثر هنری، نوع مجوزی که هنگام خرید آن دریافت می کنید و اینکه آیا خالق قصد دارد در آینده NFT های دیگری از همان اثر هنری ایجاد کند، سؤال کنید.

هنگامی که NFT مناسبی پیدا کردید ، می توانید برای ارائه پیشنهاد یا پرداخت قیمت درخواستی NFT اقدام کنید. توجه داشته باشید که به احتمال زیاد با ارز رمزنگاری شده پرداخت انجام می شود. شما ممکن است محدود به پرداخت با ارز بومی شبکه بلاک چین باشید که  بازار NFT در آن فعالیت می کند. همچنین، قبل از پرداخت هزینه NFT باید اطمینان حاصل کنید که کیف پول شما با NFT سازگار است.

چگونه با NFT درآمد کسب کنیم

به طور معمول، NFT ها به سازندگان محتوا فرصت کسب درآمد از ویژگی های فکری خود را ارائه می دهند. با این حال، این تنها هنرمندان نیستند که می توانند از NFT نهایت استفاده را ببرند. در زیر برخی از راه‌های کسب درآمد با NFT آورده شده است.

NFT های تجاری: می توانید NFT هایی را خریداری کنید که ارزش آنها بیشتر از ارزش فعلی آنها است و بعداً با افزایش ارزش  آنها را بفروشید.

بازی برای کسب درآمد: طیف گسترده ای از بازی های مبتنی بر NFT وجود دارد که می توانید NFT ها را برنده شوید یا آنها را پرورش دهید و به سایر گیمرها بفروشید.

تولید سود مبتنی بر NFT: به یاد داشته باشید که قبلاً ذکر کردیم که DeFi و NFT برای ایجاد فرصت‌های تولید سود بیشتر همگرا می‌شوند. با استفاده از پلت‌فرم‌های DeFi مبتنی بر NFT، می‌توانید از NFT‌های خود برای ایجاد سود استفاده کنید یا هنگام ارائه نقدینگی، NFT  ها را به عنوان پاداش کسب کنید.

اکنون که اصول NFT را درک کرده اید، می توانید لیست وب سایت های برتر NFT  دقیق بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست