تاثیر زیست محیطی بلاک چین و نحوه استفاده از آن برای حذف کربن

فناوری بلاک چین در راه است تا توسط سازمان ها به عنوان راهی برای کاهش انتشار کربن و بهبود محیط زیست در نظر گرفته شود.

تغییرات اقلیمی در طول سال‌ها به دلیل نگرانی‌ها در مورد تغییرات محیطی ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای به اتمسفر به یک موضوع مهم تبدیل شده است. موضوعاتی که حتی به فضای کریپتو هم رسیده است و فناوری بلاک چین به عنوان ابزاری بالقوه برای کاهش انتشار کربن در نظر گرفته می شود.

ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین (BTC) و اتر (ETH) که از الگوریتم استخراج اثبات کار (PoW) استفاده می‌کنند، به دلیل ادعای‌شان در مصرف انرژی مورد بررسی قرار گرفته‌اند. برای اینکه ببینیم این بررسی دقیق از کجا می آید، ابتدا باید بدانیم چه مقدار انرژی برای استخراج ارزهای دیجیتال PoW مصرف می شود.

متأسفانه، تخمین مقدار انرژی لازم برای استخراج بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده PoW را نمی توان به طور مستقیم محاسبه کرد. درعوض، می‌توان با نگاهی به نرخ هش شبکه و میزان مصرف انرژی در تنظیمات ماینینگ کارت‌های گرافیکی گران قیمت تخمین زد.

تاثیر ارزهای دیجیتال بر محیط زیست

در ابتدا، بیت‌کوین را ممکن بود شد با یک کامپیوتر عادی استخراج کرد، اما با رشد شبکه، دشواری استخراج افزایش یافت و گره‌ها را ملزم کرد تا از قدرت محاسباتی بیشتری برای استخراج یک بلوک جدید استفاده کنند. با توجه به افزایش انرژی مورد نیاز، امروزه برای استخراج بیت کوین، به چندین کارت گرافیک و همچنین سیستم های خنک کننده نیاز دارید تا از گرم شدن بیش از حد آنها جلوگیری شود. این همان چیزی است که منجر به مصرف انرژی بالای PoW شده است.

به گفته نیویورک تایمز سایت خبری، شبکه بیت کوین سالانه حدود 91 تراوات ساعت برق مصرف می کند که نسبت به کشورهایی مانند فنلاند انرژی بیشتری مصرف می کند. منابع دیگر این عدد را 150 تراوات ساعت در سال اعلام کرده اند که نسبت به آرژانتین، کشوری با 45 میلیون نفر، مصرف انرژی بیشتری دارد.

با این حال، همانطور که قبلا ذکر شد، محاسبه مصرف انرژی بیت کوین کار ساده ای نیست و در مورد مصرف انرژی واقعی شبکه بیت کوین اختلاف نظر وجود دارد. به عنوان مثال، Digiconomist ادعا کرد که بیت کوین 0.82٪ از قدرت جهان (204 TWh) را مصرف می کند در حالی که اتریوم از 0.34٪ (85 TWh) استفاده می کند. جاش استارک، توسعه‌دهنده اتریوم، صحت این ادعاها را به چالش کشید و تمایل Digiconomist برای قرار دادن تخمین‌ها در سطح بالاتر را روشن کرد و در عین حال به داده‌های دانشگاه کمبریج اشاره کرد که مصرف واقعی بیت‌کوین را 39 درصد کمتر (125 TWh) تخمین زده است.

منابع دیگر موافق هستند که هزینه انرژی بیت کوین در سطح پایین تر است.

کمبریج تخمین می زند که شاخص مصرف برق شبکه بیت کوین سالانه 92 تراوات ساعت است. یک گزارش تحقیقاتی توسط Michel Khazzaka ادعا می کند که سیستم های بانکداری سنتی 56 برابر بیشتر از بیت کوین انرژی مصرف می کنند.

A. Wilson، مدیر ارشد فناوری 1GCX – یک  شرکت دارایی دیجیتال جهانی – به Cointelegraph گفت: «گفتن اینکه بیت‌کوین برای محیط زیست «بد» است، تعدادی از تفاوت‌ها و موضوعات مهم ناشناخته باقی می گذارد.

درست است که بیت‌کوین و سایر زنجیره‌های اثبات کار نسبت به بلاک‌چین‌هایی که بر اساس مکانیزم اجماع اثبات سهام عمل می‌کنند، مقادیر بیشتری انرژی مصرف می‌کنند. با این حال، تعدادی ملاحظات دیگر وجود دارد که باید هنگام تجزیه و تحلیل و درک مصرف انرژی بیت کوین و به طور کلی بلاک چین در نظر گرفته شود.

ممکن است توافق روشنی در مورد تاثیر زیست محیطی استخراج ارزهای دیجیتال در شبکه های PoW وجود نداشته باشد. با این حال، فشاری به سمت استفاده از بلاک چین برای افزایش مصرف انرژی و بهبود محیط زیست وجود دارد. در نتیجه، منابع انرژی پایدار برای استخراج بیت کوین نیز در سال جاری تقریبا 60 درصد رشد داشته است. بلاک چین همچنین برای کمک به حذف دی اکسید کربن و سایر گازهای گلخانه ای از جو استفاده می شود. در برخی مناطق، فناوری بلاک چین در کنار اعتبارات کربن برای بهبود جو استفاده می شود.

اعتبارات  کربن چیست؟

معمولاً مشاهده می شود که اصطلاحات ” carbon offset ” و “اعتبار کربن” به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما آنها معانی متفاوتی دارند. افست کربن به عملی گفته می شود که قصد گلخانه ای است. سازمان ها مقدار مشخصی اعتبار دریافت می کنند، به این معنی که آنها فقط می توانند مقدار محدودی گاز گلخانه ای تد دارد انتشار گازهای گلخانه ای را در جو جبران کند. نمونه هایی از جبران کربن شامل کاشت درختان، احیای جنگل ها و استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر به جای سوخت های فسیلی است.

 

اعتبار کربن به یک سازمان اجازه می دهد بسته به تعداد اعتباری که دارد، مقدار مشخصی از گازهای گلخانه ای تولید کند. یک اعتبار کربن نشان دهنده یک تن دی اکسید کربن یا سایر گازهای گلخانه ای تولید کنند.

نهادهایی که آلاینده‌های بیشتر از حد مجاز تولید می‌کنند باید اعتبار بیشتری بخرند، در حالی که نهادهایی که انتشار کمتر از حد مجاز تولید می‌کنند، می‌توانند اعتبار باقی‌مانده خود را بفروشند. این طرح با ایجاد انگیزه مالی برای تولید گازهای گلخانه ای کمتر برای نهادهای آلاینده عمل می کند. اگر انتشار گازهای گلخانه ای آنها زیر حد مجاز باقی بماند، می توانند پس انداز کنند یا با فروش اعتبار درآمد کسب کنند ، در حالی که با تولید گازهای گلخانه ای بالاتر از حد مجاز، ضرر می کنند.

ویلسون معتقد است که فناوری بلاک چین می تواند به صنعت جبران کربن کمک کند: «صنعت جبران کربن پتانسیل آن را دارد که در چند سال آینده به بازاری چند تریلیون دلاری برسد، اما در حال حاضر از تعدادی موانع از جمله تقلب و اعتبارات تکراری رنج می برد.

تغییرناپذیری و امنیت فناوری بلاک چین می‌تواند با اطمینان از اینکه تمام سوابق فروش اعتبار کربن به‌طور مسئولانه و دقیق ردیابی می‌شوند، به حل این چالش‌ها کمک کند.

در حالی که فناوری بلاک چین به تنهایی نمی تواند این مشکلات را در بازار حل کند، ترکیبی از بلاک چین و خدمات زیرساختی مرتبط مانند صرافی های دیجیتال، ثبت جهانی و مبارزه با پولشویی/مشتری خود را برای خرید، ایجاد و بازنشستگی بشناسید می تواند به بهبود گسترده مشکلات موجود کمک کند. 

چگونه سازمان ها از بلاک چین برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای استفاده می کنند

EarthFund پلتفرمی است که در آن کاربران می‌توانند ارزهای دیجیتال، عمدتاً تتر (USDT) را به اهداف مختلف سازگار با محیط زیست در این پلتفرم اهدا کنند. این پلتفرم همچنین دارای یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) است و خزانه‌داری را در خود جای داده است که به اعضای DAO اجازه می‌دهد در مورد نحوه استفاده از وجوه تصمیم بگیرند. جوامع کوچکتر در اکوسیستم انتخاب می کنند که کدام علل برای کمک های مالی بررسی شوند. جذب و ذخیره کربن و همچنین فن آوری های تجدیدپذیر و حفاظت از موضوعاتی هستند که در مورد بهبود محیط زیست مورد بررسی قرار می گیرند.

Toucan پلتفرم دیگری است که اعتبارات کربن توکن شده را ایجاد کرده است، که توکن های رمزنگاری شده توسط اعتبارات کربن آفست در دنیای واقعی پشتیبانی می شوند. کربن افست در زنجیره به عنوان تن کربن پایه (BCT) نشان داده می شود. در نوامبر 2021، مارک کوبان اظهار داشت که هر 10 روز یکبار 50000 دلار کربن آفست خریداری کرده و آنها را به عنوان BCT روی زنجیره قرار داده است.

سازمان های سنتی و نهادهای حاکم نیز به فناوری بلاک چین به عنوان راه حلی ممکن برای کاهش انتشار کربن نگاه کرده اند. برای مثال، سال گذشته، برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد و سایر نهادهای حاکم در هفته آب و هوای خاورمیانه و شمال آفریقا گرد هم آمدند تا پتانسیل بلاک چین برای مقابله با تغییرات آب و هوایی را بررسی کنند.

در آوریل 2022، Algorand اعلام کرد که بلاک چین کاملاً کربن خنثی است. این امر از طریق الگوریتم استخراج اثبات سهام خالص آن به دست می‌آید، که شامل هیچ ماینینگی نمی‌شود، بلکه بر فرآیندی تکیه می‌کند که اعتباردهنده‌ها به‌طور تصادفی انتخاب می‌شوند تا بلوک بعدی را تایید کنند.

سازمان‌ها در فضای رمزنگاری به دنبال بهبود اکوسیستم از طریق کمک‌های مالی ردیابی شده با بلاک چین به پروژه‌های حذف کربن، اعتبارات کربنی توکن‌شده و بلاک‌چین‌های بی‌کربن هستند.

در نهایت، اتریوم 2.0 ، که شاهد انتقال شبکه بلاک چین از الگوریتم اجماع PoW به اثبات سهام و همچنین برخی تغییرات بیشتر خواهد بود. PoS برای اعتبارسنجی بلوک‌ها به سخت‌افزار ماینینگ نیازی ندارد و مصرف انرژی آن را به شدت کاهش می‌دهد. به دلیل انرژی کمتری که برای تامین انرژی شبکه استفاده می‌شود، سوخت‌های فسیلی کمتری سوزانده می‌شود و میزان کربن منتشر شده در جو را کاهش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست