احساسات و تورم: عوامل فشار بر قیمت بیت کوین

بیت کوین (BTC) پس از از دست دادن بیش از 60 درصد ارزش خود نسبت به اوج خود در ماه نوامبر، چند هفته است که در اطراف محدوده 20000 دلار در نوسان است. سقوط اخیر بیش از 600 میلیون دلار از ارزش بازار آن را از بین برد و باعث افزایش نگرانی ها در مورد ترکیدن حباب شد.

متعاقباً، این نگرانی وجود دارد که مدت بیشتری طول بکشد تا قیمت بیت کوین بهبود یابد و به اوج خود برگردد.

احساسات و تورم

احساسات منفی سرمایه گذاران 

سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال از زمان سقوط بیت کوین به حدود 20000 دلار در خطر بوده اند. بسیاری از آنها می ترسند که فروش بی سابقه بیشتر توسط بازیگران کلیدی می تواند یک روند نزولی بزرگتر را تسریع کند.

کاهش بیشتر احتمالاً زیان را تقویت کرده و بهبود بازار را در میان مدت دشوارتر می کند. به این ترتیب، بسیاری از سرمایه گذاران سرمایه گذاری های اضافی را متوقف می کنند.

علاوه بر سقوط ارزهای دیجیتال، از بین رفتن شرکت‌های رمزارز اصلی مانند Three Arrows Capital) 3AC) و شبکه سلسیوس نیز تأثیر منفی بر احساسات  و سنتیمنت سرمایه‌گذاران داشته است.

به عنوان مثال، صندوق سرمایه گذاری 3AC مستقر در سنگاپور با حدود 10 میلیارد دلار سرمایه سرمایه گذاران از بین رفت.

سقوط اخیر کریپتو، این شرکت را وارد آشفتگی مالی کرد و بازپرداخت طلبکاران و سرمایه گذاران را برایش سخت کرد.

شبکه وام‌دهی کریپتو سلسیوس، که در محافل کریپتو نیز مورد احترام بود، با افت بازار کریپتو نیز در روزهای سختی سقوط کرد. این شرکت به دلیل نقدینگی کم مجبور به توقف پرداخت به طلبکاران و مشتریان شد.

چنین اتفاقاتی باعث بر هم خوردن اعتماد سرمایه گذاران به این صنعت و کاهش جریان سرمایه مورد نیاز برای حمایت از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین شده است.

مارجین کال شدن و لیکوئید شدن

لیکوئید شدن زمانی اتفاق می‌افتد که یک کارگزار دارایی به اجبار موقعیت و قیمت  وثیقه سرمایه‌گذار را به دلیل ضرری که بر مقدار سرمایه اولیه ورود به معامله  اثر می‌گذارد، ببندد.

لیکوئید ها معمولاً با افزایش ناخواسته تعداد فروش ها، رکود بازار را تقویت می کنند.

به عنوان مثال، در 11 ژانویه، قراردادهای آتی بیت کوین به ارزش تقریبی 2.7 میلیارد دلار ظرف 24 ساعت لیکوئید شد و باعث شد که قیمت ها از حدود 41000 دلار به زیر 32000 دلار کاهش یابد.

اتفاق مشابهی در 14 ژوئن رخ داد و باعث شد قیمت بیت کوین تا حدود 15 درصد کاهش یابد. در نتیجه حدود 532 میلیون دلار بیت کوین لیکوئید شد.

در حالی که لیکوئید شن ها در کوتاه‌مدت بر قیمت‌ها تأثیر می‌گذارند، با افزایش آشفتگی بازار، که باعث عدم اطمینان می‌شود، بر قیمت دارایی‌ها تأثیر منفی می‌گذارند. عدم اطمینان برای کسب و کار بد است زیرا چرخه های ترس را گسترش می دهد.

تورم

تورم به کاهش قدرت خرید نسبی با استفاده از ارز پایه یک کشور اشاره دارد. تورم بالا معمولاً منجر به افزایش قیمت کالاها و خدمات می‌شود و معمولاً با نرخ‌های درآمد تغییرناپذیر مشخص می‌شود. در ماه می، شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده به 8.3٪ رسید. برای مقایسه، در آوریل 2020، زمانی که قرنطینه کووید-19 شروع شد، 0.3٪ بود.

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که نرخ تورم بالا ناشی از سیاست های مالی انبساطی است که توسط دولت ایالات متحده در سال 2020 در پاسخ به همه گیری کووید-19 اتخاذ شد.

دولت نرخ بهره فدرال رزرو را به صفر رساند و یک برنامه محرک 5 تریلیون دلاری را برای جلوگیری از یک فاجعه اقتصادی راه اندازی کرد – بسیار بیشتر از 787 میلیارد دلاری که برای فرونشاندن رکود سال 2008 استفاده شد.

وجوه مورد استفاده در طول همه گیری به اقتصاد کمک کرد و به افزایش تقاضا برای کالاها و خدمات کمک کرد. با این حال، زنجیره‌های تامین نتوانستند با تقاضای فزاینده برای برخی کالاها هماهنگی داشته باشند و به همین دلیل قیمت کالاها افزایش یافت.

البته عوامل موثر دیگری مانند جنگ اوکراین نیز وجود دارد که بر قیمت انرژی و مواد غذایی تأثیر گذاشته و منجر به افزایش هزینه های حمل و نقل شده است.

این عناصر منجر به افزایش هزینه های زندگی و کاهش سرمایه گذاری در بازارهای مالی پرریسک مانند بیت کوین به دلیل درآمد قابل تصرف کمتر شده است.

نرخ های بهره فدرال رزرو

در ماه مارس، فدرال رزرو ایالات متحده نرخ بهره را برای اولین بار از سال 2020 افزایش داد. در آن زمان، قیمت بیت کوین تغییر چندانی نداشت زیرا این نرخ قبلاً در نظر گرفته شده بود.

با این حال، این اعلامیه سرمایه گذاران را برای تغییرات آتی آماده کرد و بازارهای سرمایه روند  نزولی تدریجی را آغاز کرد.

در 15 ژوئن، فدرال رزرو بار دیگر نرخ بهره خود را افزایش داد، این بار سه چهارم درصد، که بالاترین افزایش در دو دهه اخیر است. اقدام ضد تورمی باعث افت بازارها در روزهای بعد شد. داو جونز مجبور شد بیش از 700 واحد سقوط کند در حالی که S&P 500 نیز 3.4 درصد سقوط کرد.

شایان ذکر است که سرمایه گذاران بیت کوین چند روز پس از اعلام این خبر شروع به خروج از بازار کردند که باعث شد قیمت ها از 30000 دلار بین 7 تا 18 ژوئن به 18900 دلار کاهش یابد.

این واکنش انتظار می رفت زیرا فدرال رزرو قبلاً سیگنال داده بود که افزایش نرخ بهره را اجرا خواهد کرد. افزایش نرخ بهره فدرال رزرو از لحاظ تاریخی باعث کاهش سرمایه گذاری در دارایی های پرریسک مانند بیت کوین و سهام می شود.

اصلاح بازار

2021 سال مثبتی برای بیت کوین بود. کریپتوکارنسی سال را با حدود 60 درصد افزایش به پایان رساند. با این حال، این افزایش تقریباً 300 درصدی از زمان شروع همه‌گیری COVID-19 بوده است. در نتیجه، به دلیل شور و هیجان بیش از حد بازار، اصلاح تقریباً اجتناب ناپذیر بود.

اصلاحات بازار اغلب اتفاق می افتد و یک اتفاق طبیعی در هر دو بازار سهام و ارز دیجیتال است. آنها معمولاً توسط شوک های اقتصادی ایجاد می شوند که سرمایه گذاران را وادار می کند پول را از بازارهای مالی پرریسک خارج کنند.

اصلاحات عمده بازار معمولاً جای خود را به بازار نزولی می دهد، به خصوص زمانی که افت ناگهانی بیش از 20٪ وجود دارد.

زمستان کریپتو کنونی نتیجه بسیاری از عوامل است که شامل تنش‌های ژئوپلیتیکی و عدم اطمینان در میان گزارش‌های مربوط به رکود اقتصادی احتمالی است.

پس از غلبه بر این جنبه ها، بازار بیت کوین احتمالاً بهبود می یابد.

چه چیزی در آینده نزدیک انتظار می رود

بیت کوین قرار است در میان مدت به پایین ترین سطح خود برسد، و این به دارایی اجازه می دهد تا مقداری ثبات به دست آورد، به اندازه ای که سرمایه گذاران را آرام کند و احساسات صعودی را ایجاد کند. Yubo Ruan، بنیانگذار و مدیر عامل Parallel Finance – پروتکل وام دهی و سهامداری مالی غیرمتمرکز (DeFi) – در مصاحبه ای با Cointelegraph، گفت که بازار در یک دوره انتقالی قرار دارد و اظهار داشت:

“من فکر می کنم یک بازار سالم دارای پستی و بلندی هایی است. این دوره فعلی لحظه تثبیت است و با توجه به اینکه بسیاری از کسانی که در حاشیه منتظر قیمت بهتر بوده اند شروع به خرید می کنند، شتاب بیشتری خواهد گرفت. موسسات و شرکت های بزرگ Fortune 500 احتمالاً سطحی از ارزهای دیجیتال را به ترازنامه خود اضافه خواهند کرد. ماه های آینده.”

کنستانتین بویکو-رومانوفسکی، مدیرعامل و بنیانگذار پلتفرم میزبانی غیرحضوری و سهامداری Allnodes،نیز به Cointelegraph گفته است:

«بازارهای نزولی و احساسات نزولی امکان یک درون نگری کامل را فراهم می کنند. این زمان برای کاهش سرعت رقابت برای بهترین رمزارز بعدی و تمرکز بر نوآوری است. بلاک‌چین‌هایی که بیشترین آسیب را در طی آخرین سقوط بازار متحمل شدند، ممکن است مجبور باشند نگاهی عمیق‌تر به آنچه باید تغییر کنند تا در آینده رقابتی و سودمند باقی بمانند، بیاندازند. با این گفته، بازار کریپتو و بازار سنتی بهبود خواهند یافت. مسئله ی زمان است.”

 

منبع خبر Cointelegraph

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست