سه نشانه که قیمت بیت کوین در حال شکل گیری یک ” کف اصلی ” بالقوه است

چشم انداز صعودی بیت کوین حداقل با سه معیار فنی (تکنیکال) و درون زنجیره ای (آنچین) پشتیبانی می شود – اما آیا پایین ترین سطح آن است؟ کف قیمت بیت کوین در سال 2022 و 1401 کجاست

bitcoin

در صورت از دست دادن مقاومت 21900 دلاری بیت کوین (BTC) ممکن است پس از افزایش 25 درصدی که پشت سر گذاشته، بر اساس چندین سیگنال بازار، در روند سقوط قرار گیرد.

قیمت بیت کوین پس از کاهش به حدود 17500 دلار در 18 ژوئن، تقریباً 25 درصد افزایش یافته است. روند صعودی پس از اصلاح 75 درصدی که از بالاترین قیمت آن در نوامبر 2021 یعنی 69000 دلار اندازه گیری شد، رخ داد.

تحلیل بیت کوین
نمودار قیمت روزانه BTC/USD

با این حال، به دلیل بادهای مخالف اقتصاد کلان (مانند افزایش نرخ بهره، تورم، و غیره) بازیابی و برگشت قیمت کمتر محمتمل به نظر می رسد و و سقوط بسیاری از شرکت های رمزنگاری پرمخاطب مانند Three Arrows Capital، Terra و غیره، خطرات تداوم بازار نزولی را به همراه دارد.
اما برخی از شاخص‌هایی که به طور گسترده و کلان ردیابی می‌شوند، سناریوی متفاوتی را نشان می‌دهند و نشان می‌دهند که چشم‌انداز نزولی بیت‌کوین نسبت به سطح قیمت فعلی حداقل است.

جهش بزرگ “فروش بیش از حد (Oversold) شاخص RSI”

اولین نشانه رسیدن قیمت بیت کوین به کف از شاخص قدرت نسبی (RSI) هفتگی آن ناشی می شود.
قابل ذکر است، RSI هفتگی بیت کوین در 13 ژوئن پس از کاهش به زیر 30 ، وارد ناحیه “اشباع فروش” شد. این اولین باری است که RSI از دسامبر 2018 به منطقه اشباع فروش سقوط می کند. جالب اینکه بیت کوین در همان دسامبر 2018 به روند صعودی بازار نزولی خود پایان داد. و در شش ماه آینده اش بیش از 340 درصد افزایش یافت و به 14000 دلار رسید.
در نمونه‌ای دیگر، RSI هفتگی بیت‌کوین در شروع هفته، 9 مارس 2020 به 30 کاهش یافت (شاید کمی کمتر) که منتهی به رسیدن قیمت بیت کوین به کف کمتر از 4000 دلاری و رالی صعودی بعد از آن کف تا سقف 69000 در نوامبر 2021 دلار شد که در نمودار زیر قابل مشاهده است.

تحلیل بیت کوین
نمودار قیمت هفتگی BTC/USD که ارتباط کف قیمت بازار با RSI را نشان می دهد.

قیمت بیت کوین از 18 ژوئن به طور متناوب افزایش یافته است و امیدی را برای تکرار احتمالی تاریخچه صعود سهمی وار پس از سیگنال RSI “فروش بیش از حد یا Oversold” در بازار زنده کرده است.

جهش NUPL بیت کوین به بالای صفر

یکی دیگر از نشانه های اصلی کف احتمالی قیمت بیت کوین ا شاخص سود و زیان خالص محقق نشده (NUPL) می باشد.

NUPL تفاوت بین ارزش بازار و ارزش واقعی تقسیم بر ارزش بازار است. که به شکل یک نسبت نشان داده می شود، که در آن قرائت بالای صفر به معنای سود سرمایه گذاران است. هرچه این عدد بیشتر باشد، سرمایه‌گذاران بیشتری در سود هستند.

در 21 ژوئیه، زمانی که قیمت بیت کوین در حدود 22000 دلار نوسان کرد، NUPL آن به بالای صفر رسید. از لحاظ تاریخی، چنین چرخشی با رالی های صعودی افزایش قیمت بیت کوین همراه بوده است که نمودار زیر همین را نشان می دهد.

تحلیل بیت کوین
نمودار BTC/USD در مقابل عملکرد NUPL از سال 2009.

 

سودآوری استخراج

سومین نشانه تشکیل یک کف اصلی در قیمت بیت کوین از یک شاخص درون زنجیره دیگر به نام Puell Multiple می آید.
Puell Multiple سودآوری استخراج و تأثیر آن بر قیمت های بازار را بررسی می کند. این اندیکاتور با اندازه گیری نسبت تولید روزانه سکه بیتکوین (به دلار) و میانگین متحرک 365 روزه روزانه سکه بیتکوین (به دلار) این کار را انجام می دهد.

تحلیل بیت کوین
نمودار شاخص (اندیکاتور) Puell Multiple بیت کوین

 

بررسی Puell Multiple برای استخراج بیت کوین نشان می‌دهد که زمانی که این شاخص بالا است سود ماینینگ در مقایسه با میانگین سالانه بالا است، که در نتیجه استخراج‌کنندگان خزانه بیت کوین خود را نقد می‌کنند تا درآمد را به حداکثر برسانند. در نتیجه، مقدار بالای این شاخص با همزمانی با سقف های اصلی بازار شناخته می شود.

برعکس، پایین بودن میزان Puell Multiple ،به این معنی است که سودآوری فعلی ماینرها کمتر از میانگین سالانه است.

بنابراین، ماینر هایی که درآمد حاصل از استخراج بیت‌کوین به‌صورت سربه‌سر یا زیر صفر درآمد دارند، با خطر تعطیلی مواجه می‌شوند و سهم بازار را به ماینرهای رقابتی واگذار می‌کنند. با حذف شدن ماینرهای ضعیف تر از شبکه بیت کوین به طور تاریخی فشار فروش را کاهش داده است.

جالب اینجاست که میزان شاخص Puelle Multiple از 25 جولای در کادر سبز رنگ قرار دارد و مشابه سطوح مشاهده شده در سقوط مارس 2020 و همچنین پایین‌ترین قیمت‌ها در سال‌های 2018 و 2015 است.

نظرات بیان شده در نوشته صرفاً تحلیل تکنیکال و درون زنجیره ای می باشد .و هر نوع سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است، شما باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست