متاورس چگونه جهان را متحول می کند ؟

اخیراً تقریباً غیرممکن است که در اینترنت با متاورس روبرو نشوید. اگرچه برای اولین بار دو دهه پیش توصیف شد، اما اخیراً مورد توجه زیادی قرار گرفته است. جستجوهای اینترنتی برای این عبارت در سال 2021 7200 درصد افزایش یافته است.

در دسامبر همان سال، مارک زاکربرگ جاه طلبی خود را برای کمک به زنده کردن متاورس اعلام کرد و در تلاش برای انجام این کار، فیس بوک به متا تغییر نام داد. پس از آن، مایکروسافت اعلام کرد که خرید غول بازی، Activision Blizzard به قیمت 70 میلیارد دلار، پتانسیل ایجاد بلوک های سازنده برای متاورس را دارد.

How does Metores transform the world

در همین حال در چین، شرکت فناوری Tencent قصد خود را برای تعامل با متاورس اعلام کرده است. بسیاری از شرکت‌ها از آن زمان به این مفهوم پرداخته‌اند، با یکدیگر شریک می‌شوند، سرمایه می‌ریزند و سرمایه جذب می‌کنند. در سال 2021، 10 میلیارد دلار توسط شرکت‌های مرتبط با متاورس جمع‌آوری شد که بیش از دو برابر آنچه در سال گذشته جمع‌آوری کرده بودند، بود. بر اساس گزارش سیتی بانک (و همانطور که در فوربس گزارش شده است)، فرصت ایجاد ارزش جهانی از متاورس تا سال 2030 می تواند به 13 تریلیون دلار برسد.

متاورس چیست ؟ 

هنوز تعریف واحدی وجود ندارد که عموماً مورد توافق طرف های ذینفع باشد. با این حال اخیرا، متیو بال، یک سرمایه گذار خطر پذیر، تلاش کرد تا برداشتی روشنگر از آن ارائه دهد. به گفته بال: «متاروره هم دنیای مجازی و هم دنیای فیزیکی و پلتفرم های متعدد را در بر می گیرد. متاورس در زمان واقعی وجود دارد و محیط های غوطه ور را در بر می گیرد و اغلب از فناوری واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده استفاده می کند. متاورس توسط یک اقتصاد مجازی کاملاً کارآمد، که اغلب بر روی دارایی های رمزنگاری و دیجیتال، از جمله NFT ها ساخته شده است، پشتیبانی می شود. این کاملاً فراگیر است.»به همین ترتیب، فرا وجهی را می‌توان به عنوان همگرایی همیشه در حال تکامل بین دنیای فیزیکی و دیجیتالی نام برد که هر بار که عنصر فیزیکی را با معادل دیجیتالی آن جایگزین می‌کنیم، به تحقق نزدیک‌تر می‌شود. این همگرایی فیزیکی، دیجیتال بزرگ است. فناوری هایی مانند AR، VR، بلاک چین، 5G، محاسبات لبه و هوش مصنوعی (AI) شکاف بین هر دو دنیای فیزیکی و دیجیتال (همگرایی) را پر می کنند و در مجموع «تمرکززدایی» را معرفی می کنند.

متاورس چگونه دنیا را متحول میکند ؟

Metores transform the world

  • شغل و کار

از زمان شروع همه‌گیری کووید-19، نیاز به تماس فیزیکی کاهش یافته است – اگرچه اوضاع اکنون در حال “عادی شدن” است. در طول این مدت، بسیاری از شرکت ها و سازمان ها روش “کار از خانه” را – به طور جزئی یا کامل – اتخاذ کرده اند. با توجه به تطبیق تدریجی جهان با این همه گیری، کار از راه دور اکنون به بخشی جدایی ناپذیر از نیروی کار روزمره تبدیل شده است. تغییر در فرهنگ کار به این معنی است که لحظات روزمره که به طور تاریخی در یک اداره اتفاق می‌افتادند با جایگزین‌های مجازی جایگزین می‌شوند. در حالی که پلتفرم هایی مانند زوم، گوگل میت، دیسکورد و بسیاری دیگر تاکنون به این امر رسیدگی کرده اند، نیاز به تعاملات شخصی و مرتبط بسیار بیشتر از آنچه در دنیای اینترنت دوبعدی ارائه می شود، وجود دارد. متاورس با ارائه یک محیط سه بعدی، امیدوار است که محیط مجازی این لحظات اجتماعی باشد. کارمندان یک شرکت که در سراسر جهان پراکنده شده اند، این پتانسیل را خواهند داشت که در فراجهان گرد هم بیایند تا در سطوح بسیار خلاقانه طوفان فکری کنند تا مشکلات را حل کنند. آن‌ها به یک «دفتر مجازی» منتقل می‌شوند و بدون ترک آسایش خانه‌شان، به سادگی با گذاشتن یک هدست واقعیت مجازی یا عینک واقعیت افزوده، به همکاران خود نگاه می‌کنند. شرکت هایی مانند Apple، Microsoft، Roblox، Epic games، Meta و Nvidia تنها تعدادی از شرکت هایی هستند که به ایجاد زیرساخت برای کمک به ارائه متاورس به توده ها کمک می کنند.

  • تحصیلات

متاورس ساختار آموزش را تغییر خواهد داد. با انتخاب، دانش آموزان ممکن است به طور فیزیکی در یک دانشگاه شرکت کنند یا ممکن است نشوند – یعنی آنها می توانند در کلاس های دانشگاه در متاورس شرکت کنند. صرف نظر از موقعیت مکانی واقعی آنها، معلمان و دانش آموزان می توانند از طریق هدست واقعیت مجازی در یک فضای مجازی با هم ملاقات کنند. با این حال، با متاورس، معلم می تواند با دانش آموزان بدون در نظر گرفتن تفاوت در مکان ملاقات کند. ویژگی جالب‌تر متاورس، توانایی آن در کنار صدا، نشان دادن یک محیط سه‌بعدی همه جانبه است. این ویژگی هیجان انگیز نه تنها به آموزش کمک می کند، بلکه جذب را نیز بهبود می بخشد زیرا محیطی آرام، مجازی و دانشگاهی را فراهم می کند. در ایالات متحده، Dallas Hybrid Prep، یکی از اولین مدارس در کشور است که پلتفرم متاورس را پیاده سازی کرد. اولگا رومرو، در مدرسه، توضیح می دهد: “دانش آموزان کلاس پنجم ما در حالی که از خانه یاد می گیرند برای همکاری و تکمیل تکالیف سبک بازی، استفاده از آواتارها و کسب ارز آنلاین برای تکمیل وظایف محول شده، به معلمان خود می پیوندند.”

  • تجارت

خرید و فروش اساساً مبادله ارزش است – یعنی وقتی کالایی را می‌خرید، یک کالای ارزشمند را در ازای آن می‌دهید. در دنیای سه بعدی مجازی، اگر کالایی را می‌خرید که می‌توانید از آن در دنیای مجازی استفاده کنید، به احتمال زیاد با استفاده از یک کالای مجازی دیگر با ارزش برابر، مانند NFT یا ارزهای دیجیتال، پرداخت می‌کنید. علاوه بر این، نیازی به سفر چندین مایلی و عبور از استرس احتمالی نیاز به حضور فیزیکی در فروشگاه نیست. علاوه بر این، هنگام خرید در متاورس، آواتار شما می‌تواند لباس‌ها را امتحان کند، آنها را بخرد و مستقیماً به آدرس واقعیت فیزیکی شما ارسال کند. این به این معنی است که نیازی به “تقابله” های اغلب تجربه شده در اتاق های رختکن نیست. و اگر در حال خرید دکور خانه در متاورس هستید، می‌توانید آن مورد را در خانه واقعیت دیجیتالی خود قرار دهید تا قبل از خرید واقعی آن را ببینید.

  • ورزش و سلامتی

ورزش قطعا مستثنی نیستند. تجهیزات، شرکت‌ها و فناوری‌های جدید سبک زندگی تناسب اندام در خانه را ترویج می‌کنند، مانند Peloton و Mirror، به این معنی که ورزش در متاورس ممکن است برای بسیاری عادی شود. همچنین می توانید یک قرار ملاقات بگذارید و با مربی شخصی خود در متاورس ملاقات کنید. شما می توانید بدون سر و صدا، حرکات و حضور افراد دیگر ورزش کنید. متاورس آزادی تمرین موثر بدون خروج از اتاق نشیمن را به ارمغان می آورد.

  • سرگرمی 

صنعت سرگرمی به دلیل بیماری همه گیر ضربه بزرگی خورد. بسیاری از کنسرت ها لغو شد و برنامه های تلویزیونی کوتاه شد. اما، با وجود این، روش جدیدی برای ارائه کنسرت پدیدار شد – برای مثال، یک کنسرت واقعیت دیجیتال با بازی تراویس اسکات برگزار شد. این کنسرت 27 میلیون نفر را جذب کرد که به عنوان آواتار فردی وارد شدند. مخاطبان میتوانستند پوسته‌هایی را برای آوا تارهای فردی خود و سایر انواع کالاهای دیجیتال در حالی که در متاورس بودند بخرند. اکنون می توانید به پارک ها یا مراکز بازی در متاورس بروید و همچنین این امکان وجود دارد که از باغ وحش دیدن کنید، به حیوانات خیره شوید یا در واقع یکی از حیوانات را انتخاب کنید.

  • اقتصاد جهانی 

با خرید املاک مجازی، مردم با این باور که به زودی اکثریت ثروت جهان را در اختیار خواهد داشت، روی متاورس سرمایه گذاری می کنند. این با سرمایه گذاری در نام های دامنه قابل مقایسه است – سرمایه گذاران نام های دامنه را می خرند، بر روی آن ها برچسب قیمت می گذارند و منتظر می مانند تا مردم به سراغشان بیایند، و آنقدر آن دامنه را می خواهند که هزینه زیادی برای آن بپردازند. املاک و مستغلات مجازی نیز مشابه این است، با تخمین زده می شود که ارزش بازار متاورس تا سال 2025 به حدود 800 میلیارد دلار برسد.

◀ پیشنهاد مطالعه : چرا متاورس و واقعیت مجازی متفاوت هستند ؟ 

نتیجه گیری

راه‌های بیشتری وجود دارد که می‌توان به آن اشاره کرد تا متاورس بر جهان تأثیر بگذارد . در نهایت، تقریباً تمام جنبه‌های تلاش انسان را متحول خواهد کرد. مطمئناً شک و تردید نسبتاً خوبی در مورد متاورس وجود دارد و به شرکت‌ها توصیه می‌شود احتیاط کنند، زیرا وعده آنچه که می‌تواند ارائه دهد ممکن است مدتی طول بکشد تا به واقعیت این زمین‌ها برسند. با این حال، از همه نشانه‌ها، و با وجود این، ما در اوج یک تغییر اساسی در نحوه استفاده مردم از اینترنت هستیم. اما یک چیز مطمئن است، متاورس به طور قابل توجهی بیشتر از بازی های آنلاین صرف است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست