چرا متاورس و واقعیت مجازی متفاوت هستند ؟ 

Metaverse مفهومی است که چندین کسب و کار ،کل صنعت را در بر می گیرد. همچنین قابل قبول است که ادعا کنیم متاورس چیزی بیش از یک عبارت جذاب برای پیشرفت های فنی در اینترنت فعلی نیست.
از زمانی که عبارت “metaverse” در اکتبر 2021 رایج شد، زمانی که فیس بوک در جشن فروش 10 میلیون دستگاه Oculus VR تغییر نام خود را به Meta اعلام کرد، معمولاً به معنای “استفاده از اینترنت در واقعیت مجازی” تفسیر شده است. این یک اشتباه است.

واقعیت مجازی (به عنوان مثال، هدست های VR) به سادگی یکی از روش های دسترسی به Metaverse خواهد بود، و دیگران استدلال می کنند که حتی ضروری ترین روش نیز نخواهد بود.
اجازه دهید برای داشتن دانش عمیق از هر دو مفهوم و مقایسه متاورس در مقابل واقعیت مجازی ادامه مطلب را مطالعه کنیم.

Metaverse

متاورس چیست ؟

ممکن است برخی از شما برای اولین بار است که این اصطلاح را میشنوید یا ممکن است که آن را همراه با مقایسه شنیده باشید.( چیزی شبیه متاورس در مقابل واقعیت مجازی). با این حال، اصطلاحی نیست که اخیراً معرفی شده باشد. با مطالعه بیشتر در مورد منشا آن خواهید آموخت.
اما ابتدا اجازه دهید معنای آن را درک کنیم. متاورس یک جهان سه بعدی ماندگار با حضور آنلاین است که بسیاری از مکان‌های مجازی را ادغام می‌کند. آن را نسخه ای آینده نگر از اینترنت در نظر بگیرید. با توجه به متاورس ، کاربران می توانند در این محیط های سه بعدی با یکدیگر همکاری، معاشرت، بازی و تعامل داشته باشند.

منشا اصطلاح متاورس از کجاست ؟

اصطلاح متاورس توسط نیل استفنسون، نویسنده آمریکایی معرفی شد. اما دقیقاً کجا از این اصطلاح استفاده کرده است؟ او از آن در رمانی استفاده کرد که در سال 1992 منتشر شد. نام رمان سقوط برفی بود، یک رمان سایبرپانک دیستوپیایی! 
حال، این رمان چگونه متاورس را توضیح می دهد؟ 
این اصطلاح را به عنوان دنیای مجازی سه بعدی توضیح می دهد. به آن به عنوان یک بازی فکر نکنید. این یک دنیای مجازی است که برای همیشه ادامه دارد. همچنین می‌توانید  متاورس را جهانی بنامید که در آن فضاهای مجازی مرتبط با یکدیگر را به اشتراک می‌گذارید و می‌توانید بین آنها از راه دور انتقال دهید.

متاورس را یک محصول یا خدمات در نظر بگیرید

در ژانویه 2020، متیو بال، نویسنده و سرمایه‌گذار، پرکاربردترین تعریف متاورس را منتشر کرد: «شبکه گسترده‌ای از جهان‌های سه‌ بعدی و شبیه‌ سازی‌های دائمی و بی‌درنگ ارائه‌ شده که می‌توانند به طور همزمان توسط تعداد بی‌نهایتی از کاربران اداره شود .»
متاورس، طبق توضیحات او، محصول یا خدماتی است با هفت ویژگی اساسی، از جمله پایداری، همزمانی و قابلیت همکاری. با این حال، بن تامپسون، کارشناس فناوری، پیشنهاد کرده است که این توصیف بی شباهت به آنچه اینترنت در حال حاضر وجود دارد و انجام می دهد، نیست، اگرچه “با یک پوشش سه بعدی در بالای آن”.

متاورس به عنوان یک مکان

 متاورس همچنین به عنوان جایی تعریف شده است که در آن افراد می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، درگیر شوند، و خودشان  و چیزهایشان را در چندین منطقه دیجیتالی جابه جا کنند.
به عنوان مثال می توان به پلتفرم های بازی و خلاقانه مانند Roblox، Epic Games’ Fortnite و Manticore Games’ Core اشاره کرد، که در آن گیمرها و آواتارهای آن ها ممکن است بدون زحمت از یک محیط مجازی به محیط دیگر تغییر کنند.

متاورس به عنوان یک نقطه در زمان 

 Shaan puri  یک کارآفرین استارت آپی، توصیف دیگری را ارائه کرده است که متاورس را مکانی در زمان توصیف می کند. متاورس، به ویژه، نقطه ای است که در آن زندگی دیجیتال ما – هویت آنلاین، تجربیات، ارتباطات و دارایی های ما – از زندگی فیزیکی ما برای ما مهم تر می شود. این دیدگاه بر تجربه انسانی تأکید می‌کند و حرکت به سوی متاورس را بیشتر اجتماعی می‌کند تا فنی.

آیا متاورس نهایتا جایگزین اینترنت خواهد شد؟

بسیاری از افراد فکر می کردند که واقعیت مجازی تاثیر بیشتری بر دنیای ما خواهد داشت. متاسفانه، محدودیت زمانی برای مدت زمانی که افراد مایل به استفاده از هدفون هستند وجود دارد. متاورس تحت تأثیر این مشکل قرار نخواهد گرفت و برای کسانی که به هدست واقعیت مجازی دسترسی دارند و ندارند در دسترس خواهد بود. برخی فکر می کنند که این  تأثیر بیشتری خواهد داشت. با این حال بعید است که متاورس که جایگزین اینترنت شود. هدست های واقعیت مجازی جایگزین جذابی برای نمایشگرهای کامپیوتری هستند. متاورس جایگزینی جذاب برای اینترنت است ، اما آیا  متاورس فقط یک نسخه تغییر نام تجاری از واقعیت مجازی است؟

متاورس در مقابل واقعیت مجازی: درک تفاوت ها

واقعیت مجازی

توصیف کامل متاورس و واقعیت مجازی مبنایی را برای ساختن مقایسه واقعیت مجازی در مقابل متاورس فراهم می کند. واقعیت مجازی (VR) اغلب در بحث در مورد متاورس مطرح می شود. در نتیجه، مشاهده شباهت‌های بین متاورس و واقعیت مجازی ممکن است آسان نباشد. از طرفی تفاوت زیادی با یکدیگر دارند. در اینجا چند تفاوت مهم بین متاورس و واقعیت مجازی را بازگو می کنیم .

تعریف متاورس در مقابل واقعیت مجازی

واضح ترین نقطه مقایسه در بحث متاورس در مقابل VR، تعریف آنهاست. Metaverse یک دنیای مجازی باز، مشترک و دائمی است که دسترسی به مکان‌های مجازی سه بعدی، راه‌حل‌ها و محیط اطراف را فراهم می‌کند. از سوی دیگر واقعیت مجازی فناوری ساخت جهان های مجازی سه بعدی با قابلیت های مشخص است.
با این حال، بسیار مهم است که تأکید کنیم که هیچ تعریف دقیقی از متاورس وجود ندارد. در نتیجه، در بحث بین واقعیت مجازی و متاورس، VR از نظر تعریف دست بالا را دارد. ممکن است تعجب کنید که چرا متاورس تعریف روشنی ندارد در حالی که یک تعریف درست در مقابل ما وجود دارد.
در این سناریو، شایان ذکر است که تعاریف متعددی از متاورس وجود دارد. به عنوان مثال، برخی  متاورس را به عنوان یک محیط دیجیتال باز، مشترک و پایدار توصیف می کنند، در حالی که برخی دیگر از آن به عنوان یک اینترنت تجسم یافته یاد می کنند. در نتیجه، در مقایسه با واقعیت مجازی، تنها تصاویر مبهم از متاورس را می توان یافت.

تجربه کردن متاورس و واقعیت مجازی 

Metaverse and virtual reality

در بحث متاورس در مقابل واقعیت مجازی، نحوه تجربه واقعیت مجازی و متاورس نیز نقطه مقایسه قابل توجهی است. در مورد VR، ممکن است این تصور برای شما ایجاد شود که یک هدست یا دستگاه دیگری استفاده می کنید که به شما امکان می دهد دنیای مجازی را تجربه کنید. علاوه بر این، تجربیات VR محدود به تعدادی از افراد است، مانند کسانی که بازی را انجام می دهند.
متاورس با ادغام فناوری AR و VR، واقعیت مجازی قابل مقایسه با دنیای واقعی ایجاد می کند. در نتیجه، ممکن است در محیط های مجازی طوری حرکت کنید که انگار در دنیای واقعی هستید، هرچند به عنوان یک آواتار دیجیتال. مهمتر از همه، تجربیات در متاورس به مکان های خاصی محدود نمی شود. تمایز بین متاورس و واقعیت مجازی از نظر کیفیت تجربه همچنین نشان میدهد که چگونه  متاورس به بازیکنان امکان سفر، تجربه و تعامل با سایر کاربران و سایر مناطق در متاورس را می‌دهد.

سخن آخر و نتیجه گیری 

آخرین مقایسه تفاوت ها در بحث متاورس در مقابل واقعیت مجازی نشان می‌دهد که متاورس چیزی فراتر از واقعیت مجازی است. واقعیت مجازی یکی از فناوری‌های ستونی برای توسعه متاورس است. به مردم امکان دسترسی به متاورس را می دهد. با این حال، VR تنها قادر به تعداد محدودی از عملکردها است.
متاورس، از سوی دیگر، یک محیط مجازی بزرگ و دائما در حال تکامل است که شامل یک تصویر سه بعدی از اینترنت است. کاربران ممکن است در اطراف مکان های سه بعدی مجازی در متاورس به همان روشی که در وب سایت های مختلف پیمایش می کنند حرکت کنند. مهمتر از همه، فرصت های القا نوآوری در متاورس بی حد و حصر است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست