وب 3 چیست ؟

معرفی بهترین سایت ها و پروژه ها و ارزهای web3

در این پست به بررسی جامع و کامل وب 3 ( web 3  ) میپردازیم و بهترین پروژه ها برنامه های وب 3 و هچنین سایت های وب 3 را معرفی میکنیم.

سایت ها و پروژه های وب 3

وب 3 یا همان نسل سوم اینترنت. ساختار اینترنت وب 3 مبتنی بر شبکه های بلاک چین غیر متمرکز و توسط ارزهای دیجیتال امکان پذیر شده است .پیش بینی می شود که محیط وب 3.0 نحوه استفاده و مصرف محتوا را تغییر می دهد.

اخیراً اجزای وب 3 شروع به ظهور کرده اند که شامل ، تکامل پول دیجیتال، NFT ها، متاورس و سایر فناوری های غیرمتمرکز که نمونه هایی از ایجاد وب 3 هستند.

شاید مفهوم وب 3 برای برخی از کاربران ناشناخته باشد؛ پس با ادامه متن همراه شوید تا با دنیای جدید و ناشناخته وب سه آشنا شوید. 

وب 3 چیست

وب 3.0 (web 3 ) یا نسل سوم اینترنت چیست؟

وب 3.0 یا نسل سوم اینترنت ، شکل پیشرفته ای از وب جهانی با یک اکوسیستم غیرمتمرکز است که از زنجیره بلوکی پشتیبانی می کند و به کاربران اجازه می دهد بدون زحمت در مورد مخازن متمرکز داده خاص، ارتباط برقرار کنند.

به عبارت دیگر، موتورهای جستجو، پلتفرم رسانه‌های اجتماعی، بازارها و غیره بر روی بلاک چین ساخته می‌شوند و توسط ارزهای دیجیتال در وب ۳.۰ پشتیبانی می‌شوند که منجر به پیشرفت‌های جدیدی مانند محتوای بدون سانسور و سیستم‌های پرداخت فراگیر می‌شود.

توکن های وب 3.0 یا ارزهای رمزنگاری شده وب 3.0، نام ارزهای متصل به وب 3.0 هستند.در وب 3 مالکین دارای سهام های توکن ها یا ارزهای رمزنگاری شده، هستند.

 با زیرساخت غیرمتمرکز، وب 3.0 با ایده ال ترین حالت می‌خواهد با حذف اتکا به مرجعی برای تراکنش‌ها و مجوزها، کنترل بیشتری برای محتوای دیجیتالی به مردم بدهد. این امر اقتصاد سازندگان را تشویق می‌کند( به این معنی است که در وب 3 سرمایه داران تصمیم می گیرند)، تا جایی که کاربران ممکن است برای مشارکت در محتوای دیجیتالی ارزشمند در جوامع آنلاین غرامت دریافت کنند.

اگرچه برخی از برنامه های اولیه وب 3.0 وجود دارد،اما زیرساخت وب غیرمتمرکز تا زمانی که اکثر برنامه های کاربردی وب و وب سایت های فعلی و آینده از آن استفاده نکنند، به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرد.

تاریخچه وب

ویژگی های وب 3.0

پس از ارائه یک نمای کلی از Web 3.0 که در بالا گفته شد، بیایید نگاهی دقیق‌تر به ویژگی‌ها و مزیت هایی که وب‌سایت Web 3.0 را از سایر نسل های اینترنت متمایز می‌کند بیندازیم.

قابلیت همکاری در وب 3

یکی از اساسی ترین اهداف وب 3.0 قابلیت همکاری است. عملکرد اپلیکیشن ها در پلتفرم ها و دستگاه های مختلف مانند تلویزیون، تلفن های همراه، جاده های هوشمند و غیره با یک شبکه غیرمتمرکز آسان تر خواهد بود.و امکان مدیریت داده ها به صورت غیر متمرکز است.

ایجاد برنامه های Web 3.0 برای توسعه دهندگان آسان خواهد بود.( راهکاری برای توسعه دهندگان)

همچنین، Web 3.0 می‌تواند به عنوان مبنای کاربران برای تولید، خرید و بازاریابی اقلامی مانند NFT باشد. انتظار می رود که وب 3.0 بسیار قابل تعامل باشد که باعث می شود تجارت و ارتباطات را افزایش دهد زیرا مجموعه ای از برنامه های کاربردی و تعاملات کاربر در یک پلت فرم غیرمتمرکز است. وب 3.0 قصد دارد برای استفاده بهتر کاربر، میزبان سایت های در دسترس تر و مرتبط تر باشد. 

یکی از نمونه های برنامه وب 3  Axie Infinity است که یک متاورس پیچیده بازی را به امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) متصل می‌کند

مالکیت اطلاعات(حفظ حریم خصوصی)

اعتماد به وب 3.0 آسان خواهد بود. کاربران نهایی با Web 3.0 مالکیت کامل داده را خواهند داشت.تمام داده هایی که در سراسر شبکه منتقل می شود رمزگذاری خواهند شد.

همچنین، کاربران می توانند انتخاب کنند که چه داده هایی را می خواهند در اختیار شرکت ها یا رسانه های تبلیغاتی شخص ثالث قرار دهند. در وب 3 هیچ شخص یا سازمانی نمی‌تواند بدون اجازه شما به اطلاعات شخصی دست پیدا کند. به لطف ویژگی های Web 3.0 ،کاربران اکنون می توانند از طریق فروش داده های خود به کسب و کارها درآمد کسب کنند.

اجرای برنامه ها بر روی تمام دستگاه ها

با وب 3.0، دیگر نیازی به دستگاه خاصی برای دسترسی به داده ها و اطلاعات در بسیاری از برنامه ها نداریم. در نتیجه، می‌توانیم بدون نگرانی در مورد تهیه دستگاه خاصی به وب 3.0 دسترسی پیدا کنیم. اگر دستگاهی حداقل قابلیت اتصال به اینترنت را داشته باشد،هم می تواند به وب دسترسی داشته باشد.

بدون محدودیت و سانسور در وب 3

با حذف نهادهای کنترل کننده امکان کنترل اطلاعات کاربران و یا سانسور اطلاعات وجود نخواهد داشت.

وب معنایی

وب معنایی جایگزین مجموعه قبلی فناوری های وب 2.0 شده . وب 3 اجازه می دهد تا داده ها را در بسیاری از سیستم عامل ها و مرزهای جامعه منتقل کنید. این به عنوان یک پیوند بین سیستم های مختلف و فرمت های داده عمل می کند. 

ما می توانیم با استفاده از وب معنایی، اینترنت را بیش از هر زمان دیگری به اشتراک بگذاریم و از آن استفاده کنیم.

استفاده از وب معنایی وب سایت را قادر می سازد کلمات را با تجزیه و تحلیل داده ها رمز گشایی کند.در نتیجه کاربران اینترنت تجربه بهتری از اتصال به داده ها خواند داشت . به عبارت دیگه یک وب سایت باید بتواند کلماتی که جستجو می شوند را به همان روش که انسان درک می کند درک کنند تا بتوانند محتوای بهتری را در دسترس قرار دهند. 

بدون قطع سرویس

بعید است که وقفه های سرویس در سیستم های توزیع شده ایجاد شود. تلاش برای حمله انکارسرویس توزیع شده (DDoS) یا سایر انواع آسیب سرویس سخت است که تاثیر داشته باشد زیرا هیچ نهاد مرکزی برای عملکرد وجود ندارد. به این ترتیب، وب 3 یک پلتفرم عالی برای به اشتراک گذاری داده ها و خدمات مهم بدون نیاز به زحمت در مورد تغییرات خدمات است.

بلاک چین بدون مجوز در وب 3

بلاک چین ها بدون نیاز به یک مرجع مرکزی توسط وب 3.0 پشتیبانی می شوند. با ساختن یک آدرس، هر کسی می تواند به بلاک چین بپیوندد و در آن شرکت کند. دسترسی افراد محروم از نظر تاریخی به دلیل جنسیت، درآمد، موقعیت مکانی و سایر اجزای آنها از طریق بلاک چین های بدون مجوز امکان پذیر است. با این حال، مجوزهای بلاک چین دیگری نیز وجود دارد.

این به چه معناست؟ نشان می دهد که وب 3.0 مشمول هیچ محدودیتی نخواهد بود.

اپلیکیشن های غیر متمرکز ( dApps ) چیست ؟

 دروازه ورود به وب 3.0 . Dapps  مخفف عبارت  Decentralized applicationsو به معنای برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز است.یک سرویس گیرنده frontend و یک سرور backend برای برنامه های غیرمتمرکز یا dApps وجود دارد. با این حال، برخلاف وب 2.0، وب 3.0 نیاز به پایگاه داده و وب سرور متمرکز را برطرف می کند. و از بلاک چین استفاده می شود.

به عبارت دیگه برنامه های وب ۳ روی بلاک چین یا شبکه همتا به همتا غیر متمرکز اجرا می شود که به این برنامه های غیر متمرکز Dapps گفته می شود.

پس از بلوغ فناوری‌ها، چیزهای جدیدی برای کشف وجود خواهد داشت که یادگیری آن مدتی طول می‌کشد (حداقل از نظر فنی). منحنی یادگیری زیادی برای کاربران معمولی وجود نخواهد داشت.

برای آماده شدن برای آینده، سازمان ها باید اساساً  فناوری های خود را بازسازی کنند و زنجیره بلوکی و فناوری های مرتبط مانند هوش مصنوعی، داده های بزرگ و غیره را یکپارچه کنند.

web 3

شما باید dApps را کاملاً درک کنید تا بفهمید وب 3.0 واقعاً چیست.

برای این که درک این مفهوم برای شما آسان تر باشد یک طرح کلی از دسته بندی های اصلی اورده شده 

شبکه های اجتماعی

ذخیره سازی

بیمه و بانک

خدمات مبادله

پیام رسانی

مرورگر

پخش استریم آنلاین(موسیقی و ویدئو)

کار از راه دور

شبکه اجتماعی در وب 3

نحوه عملکرد شبکه اجتماعی توسط وب 3.0 اصلاح خواهد شد. فناوری بلاک چین محدودیت پلتفرم های رسانه های اجتماعی را غیرفعال می کند. مهم نیست در کجای دنیا هستید، همه می توانند از شبکه های اجتماعی استفاده کنند.

کل چشم انداز به دلیل شبکه های اجتماعی Web 3.0 تغییر خواهد کرد. پلتفرم هایی مانند Sapien، Steemit، Sola، Indorse، onG.Social، PROPS Project، Yours و غیره، دلگرم کننده به نظر می رسند. همه آنها از بلاک چین و فناوری های پیشرفته مانند هوش مصنوعی استفاده می کنند. 

معرفی بهترین شبکه های اجتماعی وب 3 :

در اینجا خلاصه ای از این پلتفرم ها آورده شده است:

Steemit: یک نمونه عالی از وب سایت Web 3.0 است. Steemit به طور انحصاری از بلاک چین Steem استفاده می کند. Steemit یکی از بهترین پلتفرم هایی که به عنوان یک شبکه پاداش غیرمتمرکز شناخته می شود که به سازندگان محتوا در کسب درآمد از کار خود کمک می کند. این به عنوان یک جایگزین برای Reddit عمل می کند.

Sapien: یکی از نمونه های متمایز Web 3.0  است. یک پلتفرم خبری اجتماعی استاندارد است که از بلاک چین اتریوم استفاده می کند. همچنین کاملاً قابل تنظیم است. وقتی از منظر اخبار اجتماعی به آن نگاه کنیم، جایگزینی فوق العاده برای گوگل یا فیس بوک است.

سولا: سولا ترکیبی از شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها را با استفاده از هوش مصنوعی بلاک چین توسعه می‌دهد. با کمک A.I. الگوریتم ها، اطلاعات مفیدی را با توجه به ترجیحات خوانندگان در اختیار انها قرار می دهد. از این طریق به کاربران محتوای درجه یک آن چیزی که می خواهند ارائه می شود.

ذخیره سازی در وب 3

 ذخیره سازی داده ها مستلزم هوشمندی زیادی است. با این وجود، فناوری‌های وب ۳.۰ مانند بلاک چین و داده‌های بزرگ می‌توانند نحوه ذخیره داده‌ها را تغییر دهند. ما به عنوان کاربران روزمره، داده ها را به صورت آنلاین در Google Drive و سایر سرویس های ذخیره سازی ابری ذخیره می کنیم. برای کسب و کارها، این یک سناریوی متفاوت است، زیرا آنها می خواهند یک سیستم قابل اعتمادتر و غیرمتمرکزتر برای حفظ داده های حیاتی خود داشته باشند. به اشتراک گذاری رکوردها و داده ها از طریق اتصال همتا به همتا، اصل اساسی ذخیره سازی غیرمتمرکز است. از آنجایی که فرستنده می تواند به راحتی داده ها را قبل از ارسال به گیرنده رمزگذاری کند، ذخیره سازی غیرمتمرکز نیز امنیت عالی را ارائه می دهد. داده ها به طور بالقوه می توانند قبل از ارسال به قطعات مختلف تقسیم شوند.

 یک رویکرد غیرمتمرکز نیز میزبانی را کاملاً امکان پذیر می کند. میزبانی فقط یک فایل خرد شده با محتوای  رمزگذاری شده را حفظ می کند. کلید خصوصی همچنین می تواند برای بازیابی یک فایل میزبان استفاده شود. برخی از این برنامه ها از بلاک چین Hyperledger برای تسهیل عناصر خود استفاده می کنند. 

معرفی بهترین برنامه های ذخیره سازی وب 3 :

برخی از پروزه های ذخیره‌سازی غیرمتمرکز وب 3.0 در زیر مشخص شده‌اند

Sia: یک گزینه جذاب ذخیره سازی غیرمتمرکز Sia است. فایل توسط Sia به سی قسمت تقسیم شده و در صورت لزوم توزیع می شود. فایل در حین انتقال نیز رمزگذاری می شود.

 Storj: یکی از بهترین گزینه های ذخیره سازی غیرمتمرکز Storj است. علاوه بر این، یکی از قدیمی ترین ها نیز به شمار می رود. با Storj هر کسی می تواند داده ها را ذخیره کند.همچنین منبع باز است و استفاده از آن نیزآسان است.هر کسی می تواند فقط  با یک کلیک شروع به کار کند. کاربران متمرکز مدل پرداخت هستند زیرا می توانند در حین اجرا نیز پرداخت کنند  از توکن ‘Storj’ نیز برای سوخت‌رسانی به این پلتفرم استفاده می‌شود

 Filecoin: این پروژه توسط Protocol Labs پشتیبانی می شود و با رویکرد دوگانه کار می کند که دو نوع مختلف گره شبکه استفاده می کند. 

بیمه و بانک در وب 3

فناوری بلاک چین این پتانسیل را دارد که هم صنعت بانکداری و هم صنعت بیمه را متحول کند. این فناوری کاربردهای زیادی دارد و اثرات آن بیشتر از آنچه در ابتدا پیش بینی می شد مشخص است. شفافیت، امنیت و تمرکززدایی تنها تعدادی از قابلیت‌های بلاک چین هستند. یعنی کلاهبرداری در بانک و خدمات بیمه ، دیگر امکان‌پذیر نخواهد بود!

اکنون می توان برای ذخیره سوابق از بلاک چین استفاده کرد.همچنین، قراردادهای هوشمند را می‌توان برای خودکارسازی بیشتر کارهای روتین، استفاده کرد.کاربران بیشترین سود را ازپیاده سازی بلاک چین خواهند برد. 

مطالبات بیمه ساده و با حداقل کاغذبازی انجام می شود. همچنین یک عامل بازدارنده برای ادعاهای نادرست وجود خواهد داشت. حتی افراد آگاه به فناوری نیز از این تنظیم سود خواهند برد.

معرفی بهترین برنامه های بانکی در وب 3

 برخی از پروژه های وب 3.0 که روی بیمه و بانکداری تمرکز دارند:

Everledger: این پروژه یک ثبت جهانی دیجیتال به صورت  توزیع شده است که هدف آن این است که به هر کاربر مجموعه ای منحصر به فرد از رکوردها می دهد. کاربران می توانند داده ها را به صورت دیجیتال ذخیره کنند و هر زمان که بخواهند به آن دسترسی داشته باشند. این پروژه از کاربران، بانک ها، بازارهای باز و بیمه گذاران در برابر کلاهبرداری ، محافظت می کند.

AiGang: Aigang یک پروتکل بیمه DAO است که ایده استخرهای بیمه با منابع جمعی را تسهیل می کند. کاربرانی که می توانند از قراردادهای هوشمند DAO برای تخمین پاداش استفاده کنند، می توانند از آن استفاده کنند.

Safe share: این شرکت در حال حاضر روی محصولات بیمه ای کار می کند که از شبکه های مشترک مانند بلاک چین سود می برند. این روحیه تجاری را تقویت می کند و از گسترش آن به دستاورد های جدید حمایت می کند.

Cashaa: پلت فرم بانکی نسل بعدی، Cashaa، امنیت، انطباق و مقررات را ارائه می دهد. Cashaa هم تجارت کریپتو و هم وام های بانکی ارز دیجیتال را ارائه می دهد.

صرافی های غیر متمرکز در وب 3

از آنجایی که صرافی های غیر متمرکز تجارت کاربر را بدون مزاحمت در مورد هک یا شفافیت ارائه می دهد به تدریج مورد توجه قرار می گیرند. و همچنین به این معنی است که هیچ قدرت متمرکز و تضاد منافعی از طرف مالک صرافی، وجود نخواهد داشت.آنها برای ساده سازی خدمات خود از ابزار های مالی غیر متمرکز مختلف استفاده می کنند.وب 3.0  بر اعتماد بنا شده است و صرافی غیرمتمرکز نیز همین گونه خواهد بود.

معرفی بهترین صرافی ها در وب 3

 خلاصه ای از چند صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر وب 3 موجود در زیر آورده شده است:

EOSFinex: در بالای سیستم عامل EOS.IO، EOSFinex یک صرافی غیرمتمرکز است. چشم انداز EOS حاوی تعداد زیادی dApps اضافی است.

IDEX: IDEX یک صرافی محبوب برای تجارت توکن های ERC-20، است. این صرافی به دلیل رابط کاربری خوبی برای کاربران دارد، هر کسی که کیف پول اتریوم دارد،می‌تواند تجارت خود را در صرافی آغاز کند. برای استفاده بهتر از صرافی IDEX یا هر صرافی غیر متمرکزمبتنی بر اتریوم دیگه بهتر است از کیف پول MetaMask استفاده کنید.

پیام رسان ها در وب 3

از زمان پیدایش اینترنت، پیام رسان ها بخش مهمی از زندگی روزمره بوده است. اکثریت،از پیام رسان Facebook Messenger و WhatsApp استفاده می کنیم. نوع دیگر پیام رسان تلگرام است که بیشتر توسط مشاغل، استارت آپ ها و سایر فعالیت های حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

از سوی دیگه، دولت همچنین اغلب از سیستم های متمرکز برای مدیریت شبکه اطلاعاتی خود برای ردیابی پیام ها استفاده می کند.

برنامه های مبتنی بر وب 3.0 مانند e-Chat، ySign، Obsidian، Riot و سایرین راه حل هستند. همه اینها با حفظ حریم خصوصی مصرف کننده، از بلاک چین به نفع خود استفاده می کنند.

معرفی بهترین پیام رسان ها در وب 3

 نمونه هایی از پیام رسان مبتنی بر وب 3.0 در زیر آمده است:

ySign: یک برنامه پیام رسانی که نمونه کاملی از Web 3.0 است. ySign  با راه حل خود قصد دارد دنیای پیام رسان ها را اصلاح کند.

E-Chat: e-Chat یک نرم افزار بلاک چین غیرمتمرکز است که امکان ارسال پیام های رمزگذاری شده را فراهم می کند. همچنین یکی از شبکه های اجتماعی در حال رشد است.کاربران با استفاده از این پلتفرم آزادی واقعی تجربه می کنند و هم می توانند از طریق این پلتفرم ارز دیجیتال ارسال کنند.

 E-Chatاز طرق فروشگاه اپ استور و هم پلی مارکت برای دانلود موجود است. این یک توصیف فوق العاده از نمونه وب سایت های  وب 3.0 به شمار می آید.

Obsidian: یک پروژه امیدوارکننده در زمینه وب 3 است. این برنامه مبتنی بربلاک چین STRAT است و بر روی برنامه پیام‌رسانی رمز ارز Stratis و این پلت فرم برای نسل بعدی کاربران اینترنت است. 

با استفاده از این برنامه فضای امنی برای چت کردن و انتقال پول در اختیار کاربر قرار می گیرد.

مرورگر ها در وب 3

هنگامی که کاربران از وب سایت های آلوده بازدید می کنند، ممکن است رایانه های آن ها آلوده شود

اگر طبق استانداردهای امنیتی فعلی توسعه نیافته باشد. مرورگرها نیز می توانند اطلاعات را فاش می کند.به عنوان مثال، مرورگر شما موقعیت مکانی، سخت افزار، نرم افزار و موارد دیگر را ذخیره می کند.

افزونه هایی که این مرورگرها را ارائه می دهند،باعث آسیب کاربران می شود.

یکی از راه حل های این مشکل استفاده از مرورگر های غیر متمرکر است  که از فناوری بلاک چین برای ایجاد اکوسیستم استفاده می کند.

معرفی بهترین مرورگر ها در وب 3

Breaker browser: این یک مرورگر مبتنی بر پروتکل همتا به همتا است  و نسل بعدی وب 3.0 است. هر کسی می‌تواند با استفاده از این مرورگر ، مشارکت کند و برنامه‌های خود را تقویت کند. علاوه بر این، کاربران می‌توانند  داده‌های خود را با ارز دیجیتال معامله کند.

Brave:تمرکز این مرورگر حریم خصوصی کاربران است جایی که کاربران محصول نیستند.مرورگر به طور پیش فرض Ad-blocker را روی رایانه نصب می کند. علاوه بر این، به کاربران این امکان را می دهد تا داده های خود را با ارزهای دیجیتال معامله کنند.

مرورگر ها در وب 3

استریم آنلاین (موسیقی و ویدئو) – پخش جریانی در وب 3

اگرچه پلتفرم های استریم یک تجربه فوق العاده برای مشتری ارائه می دهد، ایده انحصار در دراز مدت برای این صنعت خوب نیست.پلتفرم های استریم با مشکلاتی مانند سیاست ها نامشخص مواجه هستند که باعث آسیب پذیری این پلتفرم ها شده است.علاوه بر این، آنها از داده های کاربر برای تبلیغات استفاده می کنند و  حریم خصوصی مورد نیاز کاربران را نقض می کنند. همه پلتفرم های  پخش آنلاین تقریباً رایگان هستند. به همین دلیل شما به محصول آنها تبدیل می شوید.

توییچ و یوتیوب نمی توانند پرداخت غرامت کم را به تولیدکنندگان محتوا توجیه کنند. هر دو پلتفرم شروع کار را برای استریمرهای تازه کار دشوار می کنند و هیچ یک از این پلتفرم ها راه حلی برای این مشکل ارائه نداده اند. به عبارت دیگر، مدیریت متمرکز پلت فرم استریم یا پخش آنلاین مانند یوتیوب به همه فرصت برابر نمی دهد.

در دنیای وب 3.0 بسیاری از مشکلات پخش موسیقی و ویدیو  حل شده. 

معرفی بهترین نرم افزار ها و سایت های موسیقی وب 3

برخی از نمونه‌های وب‌سایت‌های ویدیویی و موسیقی و پادکست وب 3.0 در زیر برجسته شده‌اند:

UjoMusic: UjoMusic پلتفرم  موسیقی است که در آن نوازندگان می‌توانند آثار خود آپلود کنند و بدون نگرانی در مسائل کپی رایت یا حق چاپ به اشتراک بگذارند. این پلتفرم بر اساس ارزهای دیجیتال و قراردادهای هوشمند کار می کند.

Livepeer: Livepeer یک پلتفرم غیرمتمرکز است که بر روی بلاک چین کار می کند. Livepeer سرویس استریم یا سرویس پخش آنلاین متن باز ارائه می دهد که هدف آن یک پلتفرم استریم وب 3.0 است.

Maestro : یک سرویس پخش موسیقی مبتنی بر بلاک چین برای شنوندگان و نوازندگان است.

LBRY: LBRY یک کتابخانه خودکار غیرمتمرکز است که انواع مختلفی از محتوا را در خود جای می دهد. می توانید روی این پلتفرم بخوانید، تماشا کنید و بازی کنید. به نظر می رسد این یکی از قدیمی ترین پروژه های وب 3.0 است که از کتاب، موسیقی و ویدئو پشتیبانی می کند.

کاریابی و دورکاری در وب 3

استخدام دورکار رایج تر می شود. در ایالات متحده بخش قابل توجهی از نیروی کار را شغل آزاد و شغل دورکار تشکیل می دهد. با توجه به این که ما کار کردن در خانه را بیشتر از حضور در دفتر دوست داریم،دیدن اینکه تا کجا پیش می رویم جالب است. دلایل هر چه که باشد، پلتفرم های متمرکز کاریابی نیاز های ما را رفع نمی کنند.

پلتفرم های غیرمتمرکز مشاغل دورکاری/فریلنسر می توانند این مسائل را به سرعت حل کنند. EthLance، Atlas.Work، CryptoTask، Blocklancer و دیگر پلتفرم‌ها چند نمونه هستند. 

معرفی بهترین سایت های کاریابی وب 3

سه مورد از مشاغل غیرمتمرکز و از راه دور در زیر تشریح داده شده:

Atlas.Work: یک پلتفرم مقیاس پذیر مبتنی بر بلاک چین برای فریلنسینگ به نام Atlast.Work ،برای توانمند سازی پلتفرم های فریلنسری از قراردادهای هوشمند و هوش ماشینی استفاده می کند که در آن فریلنسرها و کارفرمایان بتوانند حداکثر سود را ببرند. نرخ ثابت برای هر شغل 2 دلار است.

Ethlance: در بلاک چین اتریوم، Ethlance یک شبکه کاریابی غیرمتمرکز و از راه دور است. هر کسی می تواند برای شخص دیگری در تجارت ارز دیجیتال اتر کار کند. مهمترین مزیت استفاده از این پلتفرم عدم محدودیت عضویت و مالیات صفر درصدی خدمات است.

CryptoTask: یکی دیگر از پروژه های Web 3.0 است که هزینه مالیات یا سانسور برای کاربران ندارد. همچنین برای تطبیق فریلنسرها با کارفرما، از یک الگوریتم پیچیده استفاده می کند.

توکن های وب 3.0 برای خرید

بخش های تخصصی صنعت بلاک چین از وب 3.0 پشتیبانی خواهند کرد. که  از Metaverse گرفته تا قراردادهای هوشمند، بازی‌ها و بانکداری را پوشش می‌دهد.

در نتیجه، با سرمایه گذاری در چندین پروژه معروف، می توانید به  Web 3.0 دسترسی داشته باشید. 

معرفی بهترین ارز ها و توکن ها در وب 3

ده ارز برتر Web 3.0 که در حال حاضر که برای خرید مناسب است. با جزئیات بیشتر در پایین مورد بررسی قرار گرفته اند.

 اتریوم

اتریوم در حال حاضر وجود دارد و در مرکز وب 3 قرار دارد به همین علت انتخاب آن به عنوان بهترین سیستم است. توجه به این نکته مهم است که بسیاری از پروژه های برجسته وب 3.0 بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده اند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

طیف گسترده‌ای از شبکه‌های مالی غیرمتمرکز، سکه‌های متاورس، DApps و سایر فناوری‌های موجود در آن وجود دارد. یکی دیگر از ویژگی های حیاتی سیستم اتریوم می تواند قراردادهای هوشمند ایجاد و استفاده کند. در اتریوم بیشتر از هر پروژه ارز دیجیتال دیگری قراردادهای هوشمند وجود دارد.

رمزارز اتریوم پس از بیت کوین، دومین پروژه بزرگ ارزهای دیجیتال از نظر ارزش گذاری بازار است. علاوه بر این، یکی از بهترین توکن های اخیر ارزهای دیجیتال اتریوم است که در سال 2015 عرضه شد. برای مثال، ارزش اتریوم در پنج سال گذشته حدود 5000 درصد افزایش یافته است.

 Basic Attention Token

بازاریابی دیجیتال صنعت دیگری است که بسیاری از تحلیلگران بازار پیش بینی می کنند که سیستم وب 3.0 آن را متحول میکند. کاربران هنگام بازدید از سایت های مورد علاقه خود با تبلیغات کاملاً غیر مرتبط با خواسته ها و علایق آنها غرق می شوند.

علاوه بر این، حتی زمانی که شرکت‌های تبلیغاتی برای نمایش آگهی‌های خود به سایت‌ها پول پرداخت می‌کنند، هیچ پولی به کسانی که محتوای مربوطه را مشاهده می‌کنند، نمی‌رسد. و این منطقه ای است که ارز بت به دنبال تغییر وضعیت فعلی است. کاربران می توانند برای دیدن تبلیغات با استفاده از مرورگر Brave ، ارز دیجیتال کسب کنند.

اساساً، این تبلیغات کالاها و خدماتی را ارائه می دهند که مستعد جذابیت برای کاربران هستند. بیسیک اتنشن توکن ، از دیدگاه سازمان های بازاریابی دیجیتال، تضمین می کند که از درآمدهای تبلیغاتی به طور موثر استفاده می شود. با خرید ارز دیجیتال BAT از Basic Attention Token، می توانید از گسترش آن سود ببرید.

 Uniswap

Uniswap یک پروژه با رتبه برتر در مرکز تجارت غیرمتمرکز است. Uniswap که مبتنی بر بلاک چین اتریوم است ،با استفاده از این پلتفرم غیرمتمرکز ، هر کسی در سراسر جهان ممکن است ارزهای دیجیتال را خرید و فروش کند. این نشان می دهد که دسترسی به بازارهای ارزهای دیجیتال دیگر از طریق یک صرافی متمرکز ضروری نیست.

در نتیجه شبکه سازنده بازار خودکار AMM – پروژه Uniswap می تواند به این دست یابد. با کمک چندین معیار دیگر، از جمله ارزش بازار و حجم، این پروتکل جدید قیمت‌های رمز را به‌جای لیست های سفارش معمولی ارائه می‌کند. می‌توانید برای سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال Web 3.0، توکن‌های Uniswap خریداری کنید.

Yearn.finance

خدمات مالی جزء حیاتی سیستم Web 3.0 خواهد بود. به عنوان مثال، در مورد ارزش بازار، بیت کوین همچنان باقی می ماند و توکن دیجیتال هم به عنوان ابزار مبادله و هم به عنوان ذخیره پول استفاده می شود. با این وجود، پروتکل وام غیرمتمرکز Yearn.finance به سرنوشت وب 3.0 کمک خواهد کرد.

در Yearn.finance وام‌ها را به روشی غیرمتمرکز بدون محدودیت‌های قضایی یا بررسی اعتبار امکان‌پذیر است. به این دلیل است که کاربران می توانند در ازای قرار دادن وثیقه، ارز دیجیتال را قرض کنند. متعاقباً وام گیرنده ملزم به پرداخت سود به پول قرض شده خواهد بود. سرمایه گذارانی که این وام ها را تامین می کنند به دنبال کسب بازدهی از ارز های دیجیتال خود هستند.

به عنوان مثال، درآمد حاصل از سپرده گذاری ارز دیجیتال شما در پلت فرم Yearn.finance برای حمایت از وام ها استفاده می شود. و در ازای آن، یک نرخ بهره سالانه بی نظیر در مقایسه  با بانک ها و موسسات مالی معمولی دریافت خواهید کرد. علاوه بر این، می‌توانید با خرید توکن YFI که اکنون در بسیاری از پلتفرم‌های معروف ارزهای دیجیتال معامله می‌شود، روی این مفهوم سرمایه‌گذاری کنید.

 Decentraland

مفهوم جدید دیگری که در سال گذشته محبوبیت زیادی پیدا کرده است، متاورس است. هدف بلند مدت Metaverse استفاده از واقعیت مجازی برای اتصال دنیای دیجیتال و واقعی است. Decentraland، یکی از سکه های متاورس پیشرو، بستر این امر است. Decentraland بازی بسیار برجسته ایی است که در آن کاربران می توانند در زمین های مجازی سرمایه گذاری کنند.

پروژه های املاک و مستغلات، از آپارتمان و ویلا گرفته تا مراکز خرید و کازینو را می توان در این زمین های ملکی احداث کرد. قابل ذکر است که چندین سرمایه گذاری املاک و مستغلات از سیستم Decentraland به میلیون ها دلار فروخته شده است که این سیستم Web 3.0 را ثابت می کند.

graph

اضافه بار داده ها یکی دیگر از بخش های سیستم Web 3.0 است که باید بهبود یابد. فناوری‌های بلاک چین تراکنش‌ها را قادر می‌سازد که باعث مشکلات کارایی شبکه ‌شود. به عنوان مثال، به نظر می رسد که هزینه های تراکنش با ایجاد پروژه های وب 3.0 در اتریوم افزایش می یابد.

ابزار نمایه سازی بلاک چین پیشرفته Graph در حال حاضر به این مشکل رسیدگی کرده است که خبر فوق العاده ای است. به عبارت دیگر، داده های بلاک چین متصل به پروتکل Graph به طور طبیعی ایندکس می شوند. بنابراین، داده های نامرتبط خارج از زنجیره نگه داشته می شوند و در نتیجه شبکه ای سریعتر و موثرتر ایجاد می شود.

با خرید توکن‌های GRT، می‌توانید از سرمایه‌گذاری، ابزار نمایه‌سازی و گسترش Graph بهره برد. در اصل، هر شبکه بلاک چینی که از این دستگاه استفاده می کند، باید به GRT پرداخت کند که می تواند ارزش سکه را در بازار افزایش دهد. با توجه به اینکه این توکن هنوز با قیمت کمتر از 1 دلار معامله می شود، این ارز دیجیتال وب 3.0 بسیار مورد توجه نیز یکی از کم هزینه ترین ها است.

Cosmos

وجود پروژه های متعدد وب 3.0 که راه حل هایی را برای مسائل مبرم ارائه می دهد، چیز خوبی است. توسعه سیستم Web 3.0 ممکن است در صورت تقسیم بیش از حد این بازار با مشکل مواجه شود. اینجاست که Cosmos وارد تصویر می‌شود، زیرا این پروژه به مشکل دائمی «تعامل‌پذیری بلاک‌چین» می‌پردازد. می توان پروتکل Cosmos را برای انجام این کار استفاده کرد.

در نتیجه، Cosmos ارتباط بین تمام سکه‌های ارزهای دیجیتال برتر موجود در بازار، از جمله Decentraland، Ethereum، Yearn.finance و Uniswap را با شبکه‌های بلاک چین ممکن می‌سازد. پروژه Cosmos دارای یک توکن دیجیتال بومی با خرید آسان به نام ATOM است.

ترون

جاستین سان پروژه بلاک چین و ارز دیجیتال معروف به Tron را در سال 2017 تاسیس کرد. این پروژه مبتنی بر بلاک چین ممکن است تاثیر قابل توجهی بر وب 3.0 داشته باشد، به ویژه به این دلیل که کنترل محتوا را به ، مالک قانونی آن باز می گرداند.

این بدان معناست که در شکل کنونی آن، سازندگان محتوا باید از اشخاص ثالث برای تبلیغ کار خود استفاده کنند، می توان به شکل ویدیو، آهنگ یا مقاله باشد. این مستلزم از دست دادن بخش قابل توجهی از درآمدی است که محتوای مربوطه ممکن است ایجاد کند.

به عنوان مثال، این پلتفرم بخش قابل توجهی از پول تبلیغاتی را که توسط ویدیوهای میزبانی شده در یوتیوب ایجاد می شود، می گیرد. Tron می تواند در این شرایط کمک کند زیرا به تولیدکنندگان محتوا کمک می کند تا مستقیماً با مخاطبان ارتباط برقرار کنند. در نتیجه، سازنده بیشتر یا تمام درآمد تبلیغاتی را که از محتوا به دست می‌آورد، دریافت خواهد کرد.

BNB – Binance

صرافی بایننس به عنوان یک پلتفرم صرافی متمرکز در سال 2017 تأسیس شد. با بیش از صد میلیون عضو و حجم معاملات روزانه میلیاردها دلار، صرافی بایننس طی پنج سال رشد قابل توجهی داشته و به بزرگترین صرافی در نوع خود تبدیل شده است. بایننس در حال حاضر به چندین بازار مرتبط با ارزهای دیجیتال، از جمله پروژه های اهرمی، بلاک چین و حساب های پس انداز ارزهای دیجیتال نفوذ کرده است.

زنجیره هوشمند بایننس – که در حال حاضر صدها مورد از آن استفاده می شود – عمدتاً شبکه ترجیحی برای ارزهای دیجیتالی که اخیراً منتشر شده است. و هنگامی که کاربران در آن شبکه کوین های کریپتو را خریداری و می فروشند، هزینه های تراکنش با استفاده از ارز دیجیتال بومی بایننس، BNB، پرداخت می شود. BNB در حال حاضر یک دارایی دیجیتال چند میلیارد دلاری است و دارای ارزش واقعی است.

بایننس با ارائه منظم محصولات و خدمات جدید، بارها نشان داده که چرا نوآوری پیشرو در فضای ارزهای دیجیتال است. از آنجایی که بایننس توانایی مالی و تیمی از توسعه دهندگان با سابقه موفق دارد، BNB ممکن است یکی از بهترین ارزهای دیجیتال وب 3.0 برای خرید باشد.

سوالات متداول در خصوص وب 3

وب 3

وب 3 چه مزایایی نسبت به وب 1،2 دارد؟

داده های کاربر در وب 3.0 تحت کنترل نخواهد بود زیرا دیگر نیازی به واسطه ها نیست. این امر احتمال سانسور شرکتی یا دولتی و حملات سرویس (DoS) را کاهش می دهد.

همانطور که محصولات بیشتری به اینترنت مرتبط می شوند، پایگاه  داده های گسترده تر الگوریتم هایی با داده های بیشتر برای تجزیه و تحلیل ارائه می دهند. این به آنها امکان می دهد تا داده هایی که مطابقت بیشتری با کاربر دارد ارائه دهند.

قبل از وب 3.0، یافتن دقیق ترین نتیجه در موتورهای جستجو چالش برانگیز بود. با این وجود، با گذشت زمان، آنها در شناسایی نتایج مرتبط معنایی ایجاد شده و داده های جستجو بهتر شده اند. مرور وب عملی تر شده است و یافتن داده های دقیق  را برای همه آسان تر می کند.

چه چیزهایی با وب 3.0 امکان پذیر است؟

داده های شما در کیف پول رمزنگاری شده در وب 3.0 ذخیره می شود. در وب 3.0، از طریق کیف پول خود با برنامه ها و جوامع تعامل خواهید داشت، و هنگامی که از سیستم خارج می شوید، داده های خود را همراه خواهید داشت. در حقیقت، از آنجایی که شما این داده ها را کنترل می کنید، می توانید انتخاب کنید که آیا می خواهید از آن درآمد کسب کنید یا خیر.

چگونه وب 3 باعث تغییر زندگی می شود؟

دنیای وب 3

معناشناسی و یادگیری هوش مصنوعی،دو ویژگی Web 3.0 هستند که قدرت تغییر زندگی‌ها را دارند و پیشرفتی است که در آن رایانه‌ها می‌توانند معنای داده‌ها را درک کنند. به این ترتیب، آنها می توانند علایق شما را کشف کنند، نتایج جستجو با دقت و سرعت بیشتری برای کاربران ظاهر گردند.، و درک میکند که چگونه اشیا با یکدیگر مرتبط هستند.

وب 3.0 در حال حاضر یک واقعیت است و دیگر یک رویا نیست (حداقل در بیشتر موارد). در واقع، این فناوری شناختی در سطح تخصصی است. همه این ها توسط یک هوش مصنوعی امکان پذیر است. بسیاری از جنبه های وب به درک زبان بستگی دارد. اگر معناشناسی و پردازش زبان طبیعی به عوامل اصلی آن تبدیل شوند، چشم انداز نامحدود است

چگونه وب 3 نوآوری را بهبود می بخشد؟

کسب‌وکارهای فناوری در حال حاضر داده‌ها را در باغ‌های دیوارکشی شده جمع‌آوری می‌کنند که هیچ‌کس به آن دسترسی ندارد. با وب 3.0، هر کسی می تواند به هر داده ای که کسی تصمیم دارد به اشتراک بگذارد دسترسی پیدا کند. ما به جای باغ های دیوارکشی شده، پارک های عمومی پر رونق خواهیم داشت.

شرکت‌های جدید می‌توانند بدون رقابت با غول‌های فناوری که پلتفرم‌های جمع‌آوری داده‌های قدرتمندی را ایجاد کرده‌اند، تاسیس بشوند. این امر باعث می شود تا انواعی از کارآفرینی که قبلاً دست نیافتنی بود، باز شود و مفاهیم تازه و بی شماری را در جهان به ارمغان آورد. یک سرمایه گذار خطرپذیر زمانی گفت: “وب 3.0 اختراع مجدد سرمایه داری خواهد بود.”

وب 3 از حریم خصوصی محافظت می کند؟

افراد دارای قدرت شدیدی بر روی داده های خود خواهند بود، از جمله اینکه با چه کسی به اشتراک می گذارند. این می تواند برای سازمان ها، مؤسسات یا افراد دیگر اعمال شود. به‌علاوه، این تغییر بین برنامه‌ها را ساده می‌کند و به ما امکان می‌دهد هر چیزی را که در حال حاضر داریم به جای دیگری منتقل کنیم.

نتیجه گیری

وب 3.0 برای ماندن آمده است. رشد برنامه های Web 3.0 و ویژگی های آنها هنوز در مراحل اولیه خود است. بلاک چین های مبتنی بر فناوری  در حال حاضر به کندی در حال پذیرش هستند. با این حال، وب‌سایت‌ها و سرویس‌های بیشتری که توسط وب 3.0 طراحی شده‌اند در چند سال آینده ظهور می کنند. یک شبکه غیرمتمرکزتر  همچنین باید در پلتفرم‌های قوی  نیز رایج‌تر شود. با این حال، این ممکن است بر مدل های درآمد آنها تأثیر بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست