سایت ها و پروژه های Metaverse

هرآنچه باید درباره پروژه های متاورس بدانید | آنلاین ، سه بعدی و فضای مجازی

سایت های متاورس و نحوه کار آنها
اگر با اخبار مربوط به فضای کریپتو و دنیای توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) احاطه شده‌اید،احتمالا قبلا با اصطلاحات متاورس روبه رو شده اید.
در حال حاضر، با توجه به این واقعیت که NFT ها و فناوری بلاک چین از نظر ارزش، کاربرد و پذیرش در دنیای واقعی افزایش زیادی داشته است، افراد بیشتری نسبت به قبل وجود دارند که علاقه به سرمایه گذاری، خرید، ایجاد، و فروش NFT در فضای متاورس دارند.
علاوه بر این، با توجه به پیشرفت‌ تکنولوژیکی در حوزه سخت‌افزار و نرم‌افزار ، تعداد افرادی که علاقه‌مند به کاوش متاورس هستند، افزایش یافته است.
در واقع، Metaverse شاهد رشد عظیمی نیز بوده است، زیرا شرکت‌هایی شروع به ساخت دنیای متاورس‌های خود کرده‌اند، و این باعث ایجاد فشار شده است.
هر Metaverse کاملا منحصر به فرد است و هدف آن ارائه یک تجربه کلی کاملا متفاوت و منحصر به فرد است. 

Metaverse
برای درک بهتر مفهوم متاورس و همچنین آشنایی با بهترین وب سایت های متاورس با ما همراه باشید
قبل از اینکه خیلی عمیق درباره وب سایت های متاورس صحبت کنیم، ابتدا باید بدانیم که متاورس چیست، چگونه کار می کند و چرا مهم است.
متاورس اساساً اصطلاحی است که یک دنیای دیجیتالی فراگیر را توصیف می کند که در کنار دنیای واقعی ما وجود دارد.
روش دیگری که از طریق آن می‌توانیم متاورس را توصیف کنیم: مدلی سه بعدی از اینترنت است که در آن هر کسی می‌تواند زمان خود را صرف زندگی دیجیتالی خود کند.
متاورس مکانی است که در آن هر فردی، در کنار مردمی که می‌شناسد یا نمی‌شناسد، می‌تواند آواتاری(نمایه ای) داشته باشد. که فرد می‌تواند با یک جهان، افراد دیگر و هر چیز دیگری که برای آن دنیای خاص ایجاد شده است تعامل داشته باشد. با این حال، این دنیایی است که برای تبدیل شدن به یک نسخه سه بعدی از اینترنت ساخته شده است و از نظر بسیاری به عنوان گام منطقی بعدی در تکامل اینترنت تلقی می شود.
متاورس به دلیل شباهت های متعدد به واقعیت  ،به دنیای بازی متصل شده است. به طور خاص، در بیشتر بازی‌های ویدیویی، به بازیکنان این فرصت داده می‌شود که یک آواتار شخصی ایجاد کنند که از طریق آن می‌توانند در کنار افراد دیگر با جهان تعامل داشته باشند، جایی که اساساً می‌توانند ارز دیجیتال کسب کنند، پس از آن می‌توانند لباس‌ها، سلاح‌ها، و ابزاری برای آواتار خود خریداری کنند. با این حال، هدف Metaverse این است که خود را از فناوری web3 متمایز کند.
بیایید ببینیم بازی‌ها و سیستم‌های سنتی چگونه کار می‌کنند، بنابراین می‌توانید دیدگاه بهتری از نحوه هدف Metaverse برای برهم زدن این موضوع داشته باشید.
در یک بازی سنتی، یا بهتر است بگوییم، یک دنیای مجازی که توسط یک شرکت ایجاد شده است، به بازیکن این فرصت داده می‌شود که به طور معمول جهان را کشف کند، آیتم‌هایی به دست آورد، آیتم‌های دیگر را بخرد، و در آن کسب درآمد کند.  آیتم های بازی در حین انجام بازی، مانند ست های زره، یا وسایل آرایشی… می باشد.
خوب، در حالی که همه این موارد به حساب بازیکن گره خورده است، بازیکن هیچ مالکیت مستقیمی بر آتیم های خریداری شده ندارد. همه آنها بر روی سرور شرکت میزبانی می شوند و شرکت کنترل یا دسترسی به بازیکن را برای فروش یا معامله آنها با پول واقعی نمی دهد. کاربر فقط از نظر تئوری می توانند حساب خود را بفروشند، اما این منجر به ممنوعیت، بسته شدن حساب و حذف همه مواردی می شود که بازیکن بدست آورده و به جایی ختم می شود که بازیکن نمی تواند به چیزی دسترسی پیدا کند.
این بدان معناست که بازیکنان می توانند پول را به دنیای مجازی بریزند و فقط از آنها لذت ببرند  و به طور واقعی توانایی کسب درآمد ندارند.

Metaverse قصد دارد با بازگرداندن کنترل به بازیکنان، این کار را مختل کند. به طور معمول، این متاورس ها بر روی یک شبکه بلاک چین خاص ساخته می شوند که دارای قدرت مرکزی نیست که آن را کنترل کند، اما در عوض به طور کامل توسط یک شبکه توزیع شده از رایانه ها از طریق فناوری همتا به همتا (P2P) نگهداری می شود.

علاوه بر این، از طریق پیاده‌سازی و اضافه کردن توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، که به عنوان احراز هویت برای مالکیت یک دارایی یا آیتم خاص درون بازی عمل می‌کنند، هر بازیکن این آزادی را دارد که اساساً هر چیزی را که در بازی به دست می‌آورد معامله کند یا بفروشد..نه تنها زمانی که بازیکن صرف بازی می کند از این طریق ارزشمند تر می شود. مانند انچه در دنیای واقعی وجود دارد ، مالکیت کامل هر چیزی که در دنیای مجازی می خرند یا به دست می آورند دارند .

با در نظر گرفتن همه این موارد، می‌توانیم به Metaverse به‌عنوان دنیای مجازی مبتنی بر فناوری بلاک چین نگاه کنیم، دنیایی که توسط یک شرکت مرکزی که مالکیت کامل آن را دارد کنترل نمی‌شود. در عوض، این دنیایی است که بازیکنان می‌توانند وارد شوند و آواتار خود را بسازند و توکن ارز دیجیتال داخلی را کسب کنند، در حالی که از توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) که می توانند نشانه احراز مالکیت هر چیزی باشد نیز برای کسب درآمد بیشتر استفاده کنند . هر بازدیدکننده از Metaverse می‌تواند زمین بخرد، مهمانی میزبانی کند، ازدواج کند، به سر کار برود، مزرعه‌ای راه‌اندازی کند، یا هر کار دیگری را که از دنیای واقعی شبیه‌سازی شده است، درست مانند دنیای فیزیکی و واقعی انجام دهد.

با کار کردن و تجربه بیشتر از چیزی هایی که متاورس ارائه می دهد، بازیکنان می توانند درآمد کسب کنند که اقتصاد متاورس را تقویت می کند.
اما این تمام ماجرا نیست و متاورس کاربردهای گسترده تری دارد:

متاورس چیست؟

متاورس در لغت به معنای فرا جهان می باشد یعنی دنیایی فراتر از جهان که پیش روی چشمان ما هست و می شناسیم.تعریف متاورس به ساده ترین بیان این است که می توانید با استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده و واقعیت مجازی به دنیای دیگری وارد شوید و با آدم هایی که دلتان می خواهد حرف بزنید و قدم به هر جایی که دلتان می خواهد بگذارید ، در دنیایی که وجود فیزیکی ندارد اما به دنیا فیزیکی مرتبط و وابسته است. متاورس در واقع یک دنیا مجازی بر بستر اینترنت، بلاکچین و اینترنت اشیا می باشد که کاربران و اشیا و مکان ها در آن با دنیای فیزیکی در ارتباط هستند که این دنیا مجازی محدودیت زمانی و مکانی را از بین می برد. به این صورت که فرد با استفاده از تکنولوژی متاورس می تواند بصورت نمایه سه بعدی یا دوبعدی در هر مکان یا زمان حضور یابد و به بررسی ، تعامل و درک آن زمان و مکان بپردازد. تصور کنید در یک متاورس شما میتوانید با ترکیب واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در زمان سفر کرده و به یک دوره زمانی دیگر بروید و آن دوره را از نزدیک درک کنید یا به یک نمایشگاه خودرو بروید و قابلیت های خودرو مورد نظر را کاملا بررسی و سپس سفارش خرید ثبت کنید و یا تصور کنید شما در یک متاورس می توانید به سیاره دیگری سفر کنید و شرایط فیزیکی آنجا را از طریق واقعیت مجازی و تعاملات فیزیکی و مغزی درک کنید و یا یک ماموریت فضایی را جهت افزایش شانس موفقیت شبیه سازی کنید. کاربردهای این تکنولوژی بسیار زیاد و متنوع می باشد وشامل کاربردهای آموزشی ,شبیه سازی( نظامی ، پزشکی ، استراتژیک، تجاری و تفریحی) ،گردهمایی و جلسات متنوع تجاری و کاربرد های شخصی ( خرید ، سفر ، بازنشانی خاطره، مهمانی و …)و بسیاری کاربردهای دیگر می شود.
اکنون با دیدگاهی که شما نسبت به چیستی متاورس دارید، می‌توانیم به این موضوع بپردازیم که سایت‌های متاورس واقعاً چه هستند.
Metaverse

سایت های متاورس چیست؟

وب‌سایت‌های متاورس اساساً  وب‌سایتی هستند که قصد دارند امکانات یک متاورس خاص را به نمایش بگذارند و اطلاعاتی را در مورد نحوه متمایز شدن آن متاورس خاص در مقایسه با سایر متاورس‌ها به بازدیدکنندگان ارائه دهند.
انواع مختلفی از اطلاعات وجود دارد که وب سایت های متاورس باید به درستی با کاربر نهایی به اشتراک بگذارند. به طور خاص، فناوری زیربنایی آنها.
متاورس ها را می توان بر روی شبکه های زنجیره بلوکی متعدد توسعه داد. معیارهای اصلی که شبکه بلاک چین باید انجام دهد تا توسعه دهندگان بتوانند یک متاورس بر روی آن ایجاد کنند، اجازه دادن و داشتن عملکرد قرارداد هوشمند و همچنین پشتیبانی از توسعه توکن غیرقابل تعویض (NFT) است. به همین دلیل است که شما معمولاً متاورس هایی را می بینید که برای بلاک چین اتریوم (ETH) توسعه یافته اند و نه برای بلاک چین بیت کوین (BTC). با این حال، شبکه‌های بلاک چین متعددی وجود دارند که از قراردادهای هوشمند و NFT پشتیبانی می‌کنند، بنابراین وب‌سایت‌ها باید به شما بگویند که متاورس مورد علاقه شما بر روی کدام بلاک چین اجرا می‌شود.
این نیز به دلایل مختلف مهم است. هر کیف پول رمزنگاری معمولاً فقط از یک شبکه بلاک چین خاص پشتیبانی می‌کند، بنابراین ممکن است بخواهید یک متاورس پیدا کنید که از کیف پول خاص و ارزهای دیجیتال موجود شما پشتیبانی کند.
علاوه بر این، اطلاعات دیگری وجود دارد که وب سایت مورد نظر باید به شما بگوید. بسیاری از متاورس‌ها معمولاً یک توکن ارز دیجیتال اصلی را می‌پذیرند و رمز ارز دیجیتال دوم خود را دارند. در برخی موارد، آنها حتی ممکن است یک سیستم دو توکنی ( دو ارزی )داشته باشند.
بیایید به نحوه عملکرد این وب سایت ها بپردازیم تا بتوانید درک بهتری از نحوه عملکرد سایت های متاورسی داشته باشید.
Metaverse به طور پیش‌فرض، ارز رمزنگاری بومی شبکه بلاک چین را می‌پذیرد که به عنوان ابزاری  که به کاربران اجازه تراکنش می دهد  ساخته شده است. این معاملات و تراکنش ها یا  در بازار داخلی متاورس رخ می دهد، NFTیا  ها از Metaverse بوسیله کیف پول رمزنگاری بازیکن خارج می شوند و سپس در بازارهای ثانویه، مثلاً بر روی بلاک چین اتریوم،در ازای ارز دیجیتال اتر (ETH) فروخته می شوند.
با این حال، برخی از متاورس ها حتی ممکن است رمز ارزهای رمزنگاری شده بومی خود را داشته باشند که می تواند به طور خاص در دنیای مجازی استفاده شود. Sandbox دارای رمز ارز دیجیتال SAND است، در حالی که Decentraland دارای رمز ارز دیجیتال MANA است.
برخی دیگر ممکن است یک سیستم دو توکن را پیاده‌سازی کنند، که در آن می‌توان یک توکن را در بازی به دست آورد، در حالی که توکن دیگری را می‌توان به طور انحصاری با معامله یک ارز دیجیتال دیگر  به دست آورد.
همه اینها باید در صفحه اصلی مشخص شوند تا بازیکنان قبل از ورود به Metaverse برای اولین بار بدانند که در چه وب سایتی قرار دارند.
علاوه بر این، وب‌سایت‌های متاورس باید اساساً اصطلاحات اصلی را که بازیکنان در دنیای دیجیتال با آن‌ها مواجه می‌شوند توضیح دهند یا حداقل برای کسانی که  برای اولین بار وارد فضای متاورس می‌شوند، نوعی محتوای آموزشی داشته باشند، تا بتوانند چشم‌انداز بهتری داشته باشند. 
به طور خاص، بازیکنان با اصطلاحاتی مانند قابلیت همکاری، عدم تمرکز، NFT ها، دوقلوهای دیجیتال، واقعیت توسعه یافته، وب 3، سازمان های مستقل غیرمتمرکز (DAO) و واقعیت افزوده یا واقعیت مجازی مواجه خواهند شد.

قابلیت همکاری

 در مورد متاورس ها قابلیت همکاری به توانایی یک تجربه مجازی یا هویت برای سفر بدون تغییر در بسترهای مختلف اشاره دارد. 

تمرکز زدایی

تمرکز زدایی وجود دارد که به مالکیت توزیع شده اشاره دارد، به طوری که یک شخص یا شرکت نمیتواند یک مقررات متاورس را تنظیم کند.

 

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) وجود دارند که نقش یک گواهی دیجیتالی اصالت را  ایفا می کنند که اساس مالکیت دیجیتال را تشکیل می‌دهد.

دوقلوهای دیجیتالی

دوقلوهای دیجیتالی فضاهای فیزیکی هستند که با متاورس شبیه سازی شده اند و هدفشان ارتقا و ترویج  شناخت متاورس است. 

واقعیت توسعه یافته

واقعیت توسعه یافته اصطلاحی است که شامل واقعیت های افزوده، مجازی و ترکیبی می شود، 

web3

 web3 یک اینترنت غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است که توانایی برقراری ارتباط یکپارچه بین دنیای واقعی و دنیای مجازی را دارد.

سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز یا DAO

سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز یا DAO، سازمان‌های دیجیتال تحت رهبری جامعه هستند که از فناوری بلاک چین برای تکمیل وظایف یا اهداف خاص خود استفاده می‌کنند. 

واقعیت افزوده و واقعیت مجازی

واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، یا به اختصار AR و VR، اشاره به شبیه سازی کامپیوتری دارد که دنیای واقعی را یکپارچه می کند یا در مورد AR، کاملا مستقل است.

واقعیت مجازی همان طور که از نامش پیداست، این فناوری امکان تجربه جهانی مجازی را برایمان فراهم می‌کند که وجود فیزیکی ندارد. در واقع، واقعیت مجازی به معنای شبیه‌سازی محیط‌های مختلف با کمک فناوری‌های کامپیوتری است. در دنیای مجازی، کاربر به جای ارتباط و تعامل با افراد و اشیاء که به صورت فیزیکی هستند، به‌صورت مجازی درون محیط قرار می‌گیرد و به جای تماشای صفحه‌ی نمایش در مقابل خود، در دنیای سه‌بعدی غوطه‌ور شده و با آن تعامل برقرار می‌کنند. شبیه‌سازی حواس انسان – هر ۵ حواس اصلی – یک کامپیوتر را به یک وسلیه‌ی نقلیه به دنیاهای جدید تبدیل می‌کند که باعث می‌شود دیگر محدودیت جغرافیایی، معنایی نداشته باشد. تنها محدودیت در تجربه VR عالی و جذاب، قدرت پردازشی سیستم و دسترسی به داده‌ها و محتواست.. هدست ها،موس سه‌بعدی ،ردیاب‌های نوری ،دستکش‌های سیمی، از لباس‌های مجهز به حسگر، تردمیل‌ها دو ستگاه‌های بویایی از ابزارهای مورد استفاده این تکنولوژی هستند.

انسان توسط حواس خود دنیای اطرافش را درک می‌کند. ترکیب همزمان دنیای واقعی و تصاویر مجازی مفهوم واقعیت افزوده را شکل می‌دهد. در واقعیت افزوده (AR) ارزش اولیه واقعیت موجود حفظ شده و اطلاعات حساس آن توسط تولیدات کامپیوتری پوشش داده می‌شوند. بدین شکل یک نمای فیزیکی زنده، مستقیم یا غیرمستقیم به عناصر دنیای واقعی افراد اضافه می‌شود. عناصر پیرامون عمدتاً توسط سنسورها دریافت شده و توسط کامپیوتر پردازش می‌گردد. سپس تولیدات کامپیوتری با یک رابط تعاملی با عناصر محیطی آمیخته می‌گردد، به ‌طوری که به صورت یک دنیای واقعی درک می‌شود. به موازات فناوری واقعیت افزوده (AR)، فناوری واقعیت مجازی (VR) وجود دارد. این فناوری با ایجاد یک محیط مجازی در جلوی چشمان کاربر و بر اساس حرکت سر و بدن آن محیط مجازی تعامل برقرار می‌کند. به عبارت دیگر هنگامی که یک فرد هدست واقعیت مجازی (VR) را بر روی سر خود نصب می‌کند، محیطی را مشاهده می‌کند که بر اساس تغییر موقعیت بدنش تغییر می‌کند و ذهن انسان پس از مدتی می‌پذیرد که در یک محیط واقعی قرار گرفته است. یک محیط واقعیت مجازی در هدست واقعیت مجازی توسط اپلیکیشن‌های اختصاصی آن به وجود می‌آید. علاوه بر این با استفاده از ابزارهای دیگر می‌توان حواس دیگر را نیز تحت تأثیر قرارداد تا با ادغام احساسات مختلف تجربه کاملتری برای کاربر بوجود آورد. محتوای فناوری واقعیت مجازی (VR) می‌تواند به‌ دو شکل محتوای 360 درجه یا شبیه‌سازی باشد. تفاوت فناوری‌های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی:همانطور که اشاره شده واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، هر دو مبتنی بر تصاویر ایجاد شده توسط کامپیوتر می‌باشند. بااین‌حال وجه تمایز این دو در این است که در واقعیت مجازی (VR) کلیه عناصر درک شده توسط کاربر، ساخته شده توسط کامپیوتر هستند. اما در واقعیت افزوده (AR) بخشی از اطلاعاتی را که کاربر درک می‌کند، در دنیای واقعی وجود دارند و بخشی توسط کامپیوتر ساخته شده‌اند. با اینکه واقعیت مجازی (VR) نیازمند تجهیزات خاص خود می‌باشد، از واقعیت افزوده (AR) می‌توان با ابزارهای ساده‌تری مانند اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای قابل نصب بر روی تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند استفاده نمود که قابلیت افزودن امکانات واقعیت افزوده را دارند.

سایت های متاورس چگونه کار می کنند؟

در حالی که خود متاورس ها در اکثر موارد غیرمتمرکز هستند، وب سایت هایی که قابلیت متاورس را به نمایش می گذارند معمولاً متمرکز هستند. به این معنی است که آنها توسط شرکت های توسعه نرم افزاری که در زمینه توسعه وب تخصص دارند ساخته می شوند، که معمولاً منجر به این واقعیت می شود که این وب سایت ها بر روی یک سرور متمرکز میزبانی می شوند، یا توسط شرکتی که آن را ایجاد کرده است یا توسط آن شرکت اجاره شده است. 
در هر صورت، وب سایت های متاورس دارای عملکردهای خاصی هستند که با آنها مرتبط است. به عنوان مثال، این وب سایت ها محتوای زیادی دارند که با هدف اصلی آموزش بازدیدکننده در مورد نوع متاورس خاص و نحوه عملکرد آن نوشته شده است، اما مهمتر از همه، باید وایت پیپر تشریح شده؛ یک نقشه راه و اطلاعات کلی در مورد تیم داشته باشند.
نقش اصلی وب سایت متاورس این است که شما را در مورد تیم توسعه، تجربه آنها و اینکه پروژه قانونی است آگاه می کند، و شما باید تمام این اطلاعات را مرور کنید تا تخمین بزنید که پروژه چقدر مناسب سرمایه گذاری است.
با این حال، برخی از وب سایت ها دارای عملکرد و کاربرد مرتبط با سطح بالاتری هستند.
بسیاری از متاورس های موجود در حال حاضر می توانند از طریق یک کلاینت مبتنی بر وب اجرا شوند. به این معناست که بازی ها می توانند در مرورگر وب اجرا شوند و از طریق مرورگر بارگیری شوند. در برخی از متاورس ها ممکن است  بازیکنان نیاز به بارگیری و نصب نرم افزار در دستگاه های Windows، macOS، iOS یا Android داشته باشند ، در حالی که برخی دیگر اصلاً نیازی به دانلود ندارند.
تنها کاری که بازیکنان باید انجام دهند این است که کیف پول ارزهای دیجیتال خود را به متاورس متصل کنند و پس از آن بازی مستقیماً در مرورگر بارگذاری شود.
این بدان معناست که یک سایت متاورس می تواند به دو صورت عمل کند. می‌تواند لینک‌های دانلود مرتبط با نرم‌افزار مورد نیاز برای اجرای Metaverse را میزبانی کند، یا می‌تواند از طریق ابزارهای متمرکز یا غیرمتمرکز، کاربرmetaverse را مستقیماً روی سروری میزبانی کند و به بازیکنان امکان دسترسی مستقیم به بازی را بدهد.
همچنین باید با کیف‌پول‌های ارزهای دیجیتالی که در مالکیت بازیکنان و توسط آنها اداره می‌شوند، ارتباط برقرار کند. به طور معمول، هر کاربر متاورس دارای یک کیف پول ارز دیجیتال است که به شکل یک افزونه مرورگر متصل است. این بدان معنی است که وب سایت فقط در زمانی که بازیکن کیف پول خود را متصل می کند، باید اتصال را شروع کنند تا بتوان تراکنش های آن را تایید یا رد کند.

انواع مختلف وب سایت های متاورس

انواع مختلفی از سایت های متاورس  وجود دارد. به طور معمول، این سایت ها در انواع کاربرد متاورس، شبکه بلاکچینی که بر اساس آن ساخته شده اند و رمز ارز دیجیتالی که ارائه می کنند تقسیم می شوند.
به عنوان مثال، وب‌سایت‌های متاورس مرتبط با بازی وجود دارند که منحصراً برای اهداف بازی توسعه یافته‌اند. سپس متاورس های اکتشافی وجود دارند که بازیکنان را قادر می‌سازد تا به سادگی جهان‌ها را کشف کنند و تجربه‌های مجازی  را  بدون نیاز زیاد بر فعالیت مستمر یا جمع‌آوری آیتم درون آن‌ها داشته باشند.
همچنین متاورس هایی وجود دارد که بازیکنان را ملزم می کند برای دسترسی به بازی NFT خاصی را خریداری کنند، مانند باشگاه هایی که فقط کاربرانی را می پذیرند که بلیط مجازی دارند و متاورس های باز که به هر کسی اجازه می دهد به آنها ملحق شود و دنیای ارائه شده توسط آنها را کشف کند.

تکامل وب سایت های متاورس

وب سایت های متاورس مدت زیادی وجود دارند. با این حال، سایت های متاورس در زمانی که سطح بالای از رشد را در رابطه با توکن‌های غیرقابل تعویض ( NFTها) مشاهده کردیم، محبوبیت خود را افزایش دادند.
در واقع، متاورس به عنوان یک اصطلاح در کتاب علمی‌تخیلی به نام “برخورد برف”  از نیل استفنسون در سال 1992 به کار برده شد، جایی که نویسنده متاورس را به عنوان فضای مجازی توضیح می دهد که مردم می توانند با آواتارهای دیجیتال تعامل داشته باشند.
در واقع این رمان اصطلاحات « Meta» و «universe» را با هم ترکیب می کند تا عبارت یا اصطلاح «Metaverse» را تشکیل دهد. سپس در دهه 1990. سگا در نهایت یک ماشین آرکید واقعیت مجازی به نام شبیه‌ساز حرکتی SEGA VR-1 را معرفی کرد که کاربران از بازی‌ها آن لذت می‌بردند. سپس در سال 1998، Sportsvision اولین بازی NFT را با بازار حیاط زرد پخش کرد و ایده همپوشانی گرافیک بر روی نماهای دنیای واقعی به سایر برنامه های پخش ورزشی گسترش یافت.
سپس پالمر لاکی یک کارآفرین و مخترع 18 ساله، نمونه اولیه هدست واقعیت مجازی Oculus Rift را در سال 2010 ساخت که دارای میدان دید 90 درجه و استفاده از قدرت پردازش کامپیوتری بود.
 متا (فیسبوک سابق) در سال 2014 با قراردادی به ارزش 2 میلیارد دلار، Oculus VR را خریداری کرد.
سونی و سامسونگ همچنین در سال 2014 اعلام کردند که در حال ساخت هدست های واقعیت مجازی خود هستند، جایی که گوگل اولین دستگاه Cardboard و عینک AR Google Glass خود را عرضه کرد.
سپس در سال 2016 شاهد ورود هدست های هولولنز مایکروسافت به بازار بودیم که برای اولین بار واقعیت ترکیبی (AR و VR) را به ما ارائه کرد. سپس IKEA در سال 2017 با اپلیکیشنی جدید به نام Place به Metaverse پیوست که به کاربران اجازه می‌دهد مبلمانی را انتخاب کنند و ببینند که در دفتر یا خانه چگونه به نظر می‌رسد.
سپس در سال 2020، اپل Lidar (تشخیص نور و محدوده) را به دستگاه های آیفون و آی پد اضافه کرد.
فیسبوک در سال 2021 به متا تغییر نام داد و تمرکز اصلی خود را به شکل دادن آینده متاورس قرار داد. این ما را به امروز می‌رساند، جایی که در سال 2022، پروژه‌های متاورس متعددی وجود دارد که بر پایه فناوری بلاک چین اجرا می‌شوند.

پروژه های Metaverse چگونه کار می کنند

متاورس ترکیبی از واقعیت مجازی، واقعیت افزوده، بازی و همچنین سایر اجزای دیجیتال Web3 در یک محیط مجازی سه بعدی که در آن شخصیت های دیجیتال سه بعدی کار می کنند، در این بازی ها می توانند خرید کنید، یاد بگیرید و با دیگر افراد دیجیتالی بازی کنید،  که برای کاربر تجربیات جدیدی ایجاد می کند.
محبوب ترین ایده های پیرامون متاورس از داستان های علمی تخیلی آمده است. متاورس در این زمینه از اینترنت دیجیتالی به تصویر کشیده می شود که تجلی واقعیت است اما در دنیای مجازی پایه گذاری شده است.
اجزا و ویژگی‌های کلیدی زیادی وجود دارد که باعث می‌شود پروژه‌های متاورس به روش درستی کار کنند، و ما می‌خواهیم آنها را جداگانه بررسی کنیم.

Metaverse

پروژه باید همزمان و زنده باشد. این بدان معنی است که باید رویدادهای از پیش برنامه ریزی شده و مستقلی وجود داشته باشد که در متاورس رخ می دهد تا اطمینان حاصل شود که می تواند یک تجربه زنده را ارائه دهد که به طور مداوم برای همه و در زمان واقعی وجود دارد، مشابه نحوه عملکرد آن در دنیای واقعی.

همچنین باید مداوم باشد. این به این معنی است که هرگز نباید ریست ، متوقف یا تمام شود، و باید همیشه به راه خود ادامه دهد. 

علاوه بر این، باید هم به صورت شخصی و هم همزمان در دسترس باشد. این بدان معناست که هر کسی می توانند بخشی از Metaverse باشد و در یک رویداد، مکان یا فعالیت بخصوص شرکت کند به طور همزمان با افراد دیگری که در دنیای مجازی شرکت می کنند.

در متاورس باید اقتصادی وجود داشته باشد که  کارآمد باشد. این بدان معنی است که افراد و کسب و کارها نیاز دارند قادر به ایجاد کردن، اداره کردن و مالکیت، سرمایه گذاری کردن،فروختن یا حتی ساختن مجموعه تلاش هایی باشند  که می تواند ارزشی تولید کنند که توسط افراد دیگر قابل تشخیص باشند.

در کنار همه اینها، متاورس نیاز به ارائه یک تجربه قوی دارد. این بدان معناست که متاورس باید هم دنیای دیجیتال و هم فیزیکی،شبکه‌ها یا تجربیات خصوصی و عمومی، و پلتفرم‌های باز و بسته را در بر بگیرد. باید طیف وسیعی از شرکت کنندگان نیز وجود داشته باشد. Metaverse باید سرشار و پر از محتوا و تجربیاتی باشد که توسط بسیاری از مشارکت‌کنندگانی که برخی از آنها می‌توانند خویش فرما باشند و برخی دیگر می‌توانند تلاش های تجاری کسب کارهای غیررسمی سازمان‌دهی شده یا کسب و کارهای با محوریت تجاری باشد، توسعه یافته و اجرای شود.
 سپس متاورس باید قابلیت همکاری و تعامل بی‌سابقه‌ای را ارائه دهد. به عبارت دیگه باید داده‌ها، اقلام و دارایی‌ها، محتوا و انواع قابلیت‌های تعاملی بین هر یک از تجربیات ارائه شده را به کاربران ارائه دهد.
همچنین دو روش اصلی برای تقسیم متاورس وجود دارد.
اولین مورد، نوعی است که شامل اضافه کردن یا استفاده از توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و ارزهای دیجیتال به عنوان ابزاری برای ایجاد استارت‌آپ‌های متاورس مبتنی بر بلاک چین است. در این صورت به مردم این امکان داده می شود که زمین مجازی را بخرند و بفروشند و تنظیمات خود را ایجاد کنند و حتی آن زمین را اجاره کنند.
نوع دوم نوعی است که در آن Metaverse فقط به عنوان وسیله ای برای توصیف دنیای مجازی استفاده می شود، جایی که افراد ممکن است برای یک تجارت، تولد، رویداد یا هر چیز دیگری که مربوط به بازی است استفاده کنند.

علی‌رغم این واقعیت که خدمات متاورس وجود دارند که در آنها حساب‌های رایگان ارائه می شود معمولا کاربرانی که در نهایت به خرید، فروش یا تجارت مجازی دارایی‌ها در پلتفرم‌های مبتنی بر بلاک چین می‌پردازند از ارزهای دیجیتال برای انجام این کار استفاده می‌کنند. همچنین به کاربران این فرصت داده می شود تا آثار هنری NFT را مبادله کنند یا برای ورود به یک نمایش مجازی، کنسرت یا هر تجربه دیگری در دنیای مجازی هزینه دریافت کنند و یا پرداخت کنند . این به آنها این فرصت را می دهد که اساساً از طریق تجارت زمین درآمد کسب کنند، که باعث افزایش قابل توجهی سود می شود.

آیا فناوری بلاک چین و ارز دیجیتال برای عملکرد پلتفرم متاورس ضروری است؟

هدف اصلی پیرامون متاورس، فراهم کردن دسترسی افراد به تجربیات مجازی است که می‌توانند تجربیات دنیای واقعی را با توجه به فرصت‌ها تقلید کرده و در بسیاری از موارد تقویت کنند.
 ترکیب تغییر ناپذیر بودن و مقاوم بودن در برابر هک نفوذ در تکنولوژی بلاک چین ، ویژگی‌ هایی حیاتی برای هر فناوری واقعیت مجازی با هدف به دست آوردن نرخ  پذیرش بالای جهانی است.
این بدان معنی است که درز داده ها رایج است. با این حال، وقتی افراد قصد دارند در یک محیط کاملاً آنلاین و مجازی فعالیت کنند، پلتفرم زیربنایی باید به اندازه کافی امن باشد تا از این حملات جلوگیری کند.
دقیقاً به همین دلیل است که فناوری بلاک چین برای این کار خاص انتخاب شده است، از آنجایی که بلاک چین امکان تسریع زمان تأیید اطلاعات را فراهم می کند و تراکنش های رمزنگاری ایمن و محافظت شده را فعال می کند. دارایی های بلاک چین و کریپتو اساس متاورس هستند و نقش مهمی در نحوه استقرار واقعیت مجازی دارند. هدف Metaverse این است که تراکنش‌ها به محض تقاضا انجام شود،جیزی که بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال می‌توانند به عنوان یک عملکرد ارائه کنند.
برای انجام تراکنش ها در دنیای مجازی آن طور که بیان شده الزامی وجود دارد.به این معنی است که تراکنش ها باید امن و تقریبا سریع باشند.افراد در این اکوسیستم باید فرصت داشته باشند تا هر زمان که بخواهند تراکنش و تعامل داشته باشند و اطمینان داشته باشند که هر یک از تراکنش ها کامل و ایمن خواهد بود.
این بدان معناست که هرگونه پرداختی که توسط فناوری رمزنگاری و بلاک چین فعال می شود، می تواند در یک اکوسیستم مجازی رایج باشد و منطقی است که آنها بخشی از آینده باشند. این به این دلیل است که هر کاربر می‌تواند تراکنش‌ها را به صورت مجازی، قابل ردیابی و بلادرنگ از طریق تراکنش‌های ارزهای دیجیتال انجام دهد که روش‌های عملی و اثبات‌شده هستند. حتی بدون استفاده مداوم از فناوری بلاک چین، به طور مداوم گرایش به سمت پرداخت های الکترونیکی به در حال افزایش است.
و به این معناست که بهترین روشی که از طریق آن پلتفرم‌های متاورس می‌توانند از نظر فناوری که دارند عملیاتی شوند ، استفاده از پرداخت‌های مبتنی بر ارز دیجیتال است، زیرا کارمزدهای پایین، زمان‌های تراکنش سریع دارند و به طور کامل برای همه قابل دسترسی هستند.

چرا پروژه های Metaverse رشد کرده اند؟

Metaverse زمانی از نظر محبوبیت رشد انفجاری را تجربه کرد ان اف تی ها (NFT) یا توکن‌های غیرقابل تعویض این رشد را تجربه می کردند؛ با این حال، موارد بسیار بیشتری به رشد متاورس کمک کردند.
عنصر اولیه ای که ارزش را در Metaverse ایجاد کرد، زیرساخت اساسی پشت آن است. احتمالا با ظهور Metaverse به عنوان یک اینترنت جدید ممکن است روش کلی استفاده از آن به عنوان اینترنت جدید را افزایش دهد. Metaverse دنیای کاملاً جدیدی از تغییرات بازاریابی کاملاً منحصربفرد، تخیلی و متفاوت را ارائه می‌کند و فناوری‌های مختلف متاورس ،شکل‌گیری مکان‌های کاری مجازی و کاملاً سفارشی‌سازی شده را ممکن ساخته است.
با این حال، اجازه دهید برای یک ثانیه به NFT ها برگردیم. راه‌های متعددی وجود دارد که NFT‌ها  به فرآیند ساخت Metaverse کمک کرده‌اند. NFT ها می توانند در هم گسیختن تعامل، تراکنش و اجتماعی شدن کاربر در شبکه های اجتماعی متعارف را در Metaverse ایجاد کنند. 
کاربران فردی و حتی شرکت‌ها می‌توانند مجموعه‌های دنیای واقعی و همچنین راه‌حل‌های خود را در یک محیط دیجیتال و غیرمتمرکز نشان دهند. Metaverse همچنین می‌تواند از طریق استفاده از مدل‌های بازی نوآورانه در همگام‌سازی با بازی‌های قابل‌عملکرد بلاک چین ،به دارایی‌های دنیای واقعی باز شود.
به طور خاص، در این مدل بازی برای کسب درآمد (P2E)، متاورس ها محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. به معنای واقعی کلمه هزاران بازی برای استفاده از این مدل در حال توسعه هستند، که در آن بازیکنان یک تجربه بازی منصفانه و شفاف ارائه می‌کنند و اجازه مالکیت کامل بر دارایی‌های خود را دارند.
نقش NFT ها در Metaverse یکی از عوامل اصلی کمک کننده به رشد و محبوبیت آن است، زیرا بلاک چین ها شفافیت و تغییر ناپذیری را ارائه می دهند و اقتصاد منصفانه و باز در Metaverse به این ویژگی ها وابسته است.

سرمایه گذاری در سایت های متاورس

راه های متعددی وجود دارد که از آن طریق افراد می توانند روند کلی خود را برای سرمایه گذاری در سایت های متاورس آغاز کنند.
به طور معمول، هر پروژه متاورس مجموعه‌ای از NFT یا رمز ارزهای دیجیتال بومی خود را دارد که سرمایه‌گذاران می‌توانند آن‌ها را خریداری کنند. با این حال،اصلی ترین راهی که از طریق آن بسیاری از سرمایه گذاران با تجربه به خرید یا سرمایه گذاری در پروژه متاورس مورد علاقه خود می پردازند، از طریق فرآیند خرید زمین مجازی است. بسیاری از پروژه های متاورس دارای قطعه زمین مجازی خواهند بود. اینها را می توان برای ساخت، اجاره یا به سادگی برای فرآیند میزبانی رویدادها یا نمایش تجربیات مجازی استفاده کرد. آن‌ها می‌توانند از نظر ارزش رشد کرده و ارزش آنها افزایش پیدا کنند، شبیه به آنچه که ارزش املاک در دنیای واقعی افزایش می‌یابد، و این دلیل اصلی خرید آن‌ها توسط سرمایه‌گذاران است و از نظر محبوبیت منفجر شده‌اند.
به هر سرمایه‌گذاری توصیه می‌شود که قبل از سرمایه‌گذاری ، اطمینان حاصل کند که در حال خرید زمین در یک متاورس است که سطح محبوبیت بالایی دارد و پروژه را مطالعه کند و تا حد امکان درباره آن اطلاعات کسب کند. 

خطرات سایت های متاورس

با این حال، سرمایه گذاری در پروژه های متاورس، به ویژه پروژه های جدید، خطراتی دارد. در حوزه فناوری ارزهای دیجیتال و بلاک چین، موارد متعددی وجود داشته است که توسعه‌دهندگان سرمایه سرمایه گذاران را جذب کرده و پروژه رها کرده اند کلاهبرداری به عنوان «Rug Pull» شناخته می‌شود، که در آن یک مفهوم یا پروژه ایجاد می‌کنند، سرمایه‌گذارجذب می‌کنند و با فروش همه آن‌ها از پروژه خارج می‌شوند. آنها در نهایت پس از فروش رمزارزهای خود پروژه را کاملا رها می کنند. به همین دلیل  مهم است که قبل از سرمایه گذاری در پروژه متاورس تحقیق محکمی انجام دهید و قبل از انجام هر گونه سرمایه گذاری تا حد امکان در مورد پروژه و همچنین جامعه آن اطلاعات کسب کنید.

آیا سایت های متاورس در کشور شما قانونی هستند؟

با توجه به این واقعیت که ارزهای رمزپایه از نظر محبوبیت در مقیاس جهانی افزایش یافته است، بیشتر مردم ممکن است از قبل به جایگاه قانونی ارزهای رمزپایه و همچنین استخراج ارزهای دیجیتال در کشور محل اقامت خود، سطحی از درک داشته باشند.
کشورهای زیادی وجود دارند که استانداردهای نظارتی سختگیرانه ای را در رابطه با تجارت ارزهای دیجیتال ایجاد کرده اند و فعالیت صرافی ها را محدود می کنند. به این معنی است که ممکن است سرمایه گذاری در فناوری های مرتبط با بلاک چین، مانند Metaverse محدود شود.
هر علاقه‌مند به ارزهای دیجیتال که می‌خواهد در پروژه‌های متاورس سرمایه‌گذاری کند، باید جنبه های حقوقی مربوط به کشوری که در آن واقع شده است را تجزیه و تحلیل کند.
مطمئن شوید که وقت بگذارید و مطمئن شوید که تجارت ارزهای دیجیتال در کشوری که در آن زندگی می کنید قانونی است. اگر خرید، فروش و تجارت ارزهای دیجیتال در محل اقامت شما قانونی است، می توانید به راحتی و با خیال راحت در پروژه های متاورس سرمایه گذاری کنید.

آیا سایت های متاورس تجربه کاربری خوبی را ارائه می دهند؟

بیشتر اوقات، سایت‌های متاورس تلاش می‌کنند تا کارآمدترین و قوی‌ترین تجربه کاربری را در اختیار شما قرار دهند. در لحظه ای که از این وب سایت ها بازدید می کنید، با اطلاعات زیادی مواجه می شوید که نشان می دهد چه کاری می توانید در دنیای مجازی انجام دهید و برای عملکرد برخی از جنبه های آن چه نوع ابزار ارز دیجیتال بومی نیاز دارد. 
شما به داده‌های پیرامون مانند ارزش NFT، تعداد زمین‌های در حال فروش و سایر اطلاعات مرتبط در پلتفرم دسترسی دائمی خواهید داشت.

آیا سایت های متاورس اطلاعات پیشرفته ای در مورد عملکرد خود ارائه می دهند؟

وقتی صحبت از وب‌سایت‌های متاورس به میان می‌آید، معمولاً اطلاعات زیادی را در مورد فناوری زیربنایی، شبکه بلاک چین که بر روی آن ساخته شده‌اند، توکن بومی و ابزار آن، و همچنین اطلاعات پیشرفته در مورد نحوه عملکرد آن‌ها ارائه می شود . این بدان معنی است که شما اساساً قادر خواهید بود اطلاعاتی را در مورد هر جنبه ایی از نحوه عملکرد دنیای مجازی و آنچه برای اتصال به جهان، ورود به آن و کسب درآمد در آن نیاز دارید، پیدا کنید.با فرض اینکه این یک نوع بازی برای کسب درآمد (P2E) از متاورس است که آن عملکرد خاصی را در اختیار شما قرار می دهد.

امنیت سایت های متاورس چطور؟

پلتفرم‌های متاورس با فناوری بلاک چین و همچنین با رویه‌های امنیتی مختلف که در کیف پول‌های ارز دیجیتال کاربران است، ایمن می‌شوند. این بدان معناست که اگر Metaverse مورد نظر بر روی یک پلتفرم بلاکچین معتبر  که هرگز از نظر تاریخی به خطر نیفتاده است ساخته شود ، از امنیت بالایی برخوردار خواهد بود. با این حال، به خاطر داشته باشید که اگرچه مبتنی بر فناوری بلاک چین است، با این حال توسعه‌دهندگان می‌توانند لایه‌های امنیتی بیشتری را برای وب‌سایت‌ها پیاده‌سازی کنند.

Metaverse

آیا سایت های متاورس دارای ارزهای دیجیتال بومی هستند و چگونه کار می کنند؟

Metaverses در واقع یک رمز ارز بومی مرتبط با آنها دارد. Decentraland دارای ارز دیجیتال MANA است، در حالی که به عنوان مثال The Sandbox دارای رمزنگاری SAND است.
هر توکن رمزارز بومی در یک متاورس یک ابزار خاص برای خود دارد و کاربران را قادر می‌سازد کارهای خاصی را انجام دهند و در غیر این صورت بدون رمز ارز قادر به انجام آن نیستند. آن‌ها می‌توانند NFT‌های ارز دیجیتال خاص را برای فروش فهرست کنند، از آن ارز می توان برای ساختن چیزهایی در جهان استفاده کنند، یا از طریق شرکت در رویدادهای خاص آن را دریافت کنند. 
هر یک از این توکن‌های ارز دیجیتال بومی نیز دارای ارزشی هستند که با آن‌ها مرتبط است.

آینده متاورس یا فراجهان

متاورس در ابتدای راه خود می باشد و برای ارتباط و تعامل با مغز انسان از ابزار های فیزیکی برای درک حواس 5 گانه استفاده می کنند ، حواس 5 گانه مسئول رساندن پیام های به نورون های مغزی هستند و این مغز است که کلیه فرآیند درک این تعاملات را انجام می دهد . امروزه شرکت ها دانش بنیان و کشورهای صاحب فناوری در تلاش هستند تا با ایجاد ریز تراشه های داخلی و خارجی مغزی و به کمک ریز تراشه های حسگر ، حواس 5 گانه را بدون نیاز به تعامل فیزیکی و صرفا با تعاملات مغزی و نورونی به مغز انسان برسانند تا بشر برای درک دنیا های مجازی و متاورس از ابزارهای فیزیکی بی نیاز شود، بشر با دستیابی به این دانش به صورت تجاری قطعا وارد عصر جدیدی از تعاملات و ادراک می شود که بستر آن متاورس ها و فراجهان ها می باشند این ریز تراشه ها با ارسال پیام هایی که از اشیا و اسباب موجود در متاورس می گیرند نورون های مغزی رای برای درک حواسی مثل لامسه ، بویایی ، شنوایی ، دیداری و چشایی فعال کرده و در عمل فرد با حضور در متاورس تفاوت و مرز بین جهان واقعی و فراجهان را گم خواهد کرد. بی شک تکنولوژی متاورس آینده تعاملات بشری را تغییر خواهد داد و مانند اینترنت و تلفن همراه هوشمند فراگیر خواهد شد اما آنچه واضح است همانطور که تلفن همراه هوشمند و اینترنت نسل به نسل تکامل یافتند تکنولوژی متاورس نیز روند رشد و نمو خود را طی خواهد کرد و روز به روز از وابستگی آن به ابزارهای فیزیکی مانند عینک های واقعیت مجازی کاسته شده و به سمت استفاده از بازخورد های نورونی مغزی یا نوروفیدبک و تعاملات مغزی با استفاده از ریز تراشه ها داخلی و خارجی به عنوان ابزارهای اصلی تعامل و درک خواهد رفت، که این ادراک قوی و واقعی خواهد بود و کاربردهای تکنولوژی متاورس را بیش از پیش پر رنگ خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست