راهنمای جامع NFT 2022:

هر آنچه باید درباره توکن‌های غیرقابل تعویض (Non-Fungible) بدانید.

پر واضح است که فناوری بلاکچین و و رمز نگاری ها به معرفی مفاهیم جدیدی میپردازند . در سال 2020، جهان شاهد بود که یک پارادایم مالی جدید، DeFi، به یک جایگزین مناسب برای تامین مالی سنتی تبدیل شد. همان میزان رشد اغراق آمیز  در شبکه های اجتماعی که در طول رونق DEFI در سال ۲۰۲۰ شاهد آن بودیم, شروع به سوق دادن یک بخش جدید از بخش رمزنگاری با وجود جذبه پر حرارت تر شده‌است.
در سال 2021، توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT به دلیل تقاضای بی‌سابقه برای کلکسیون‌های بلاک چینی و شفافیتی که به همراه خود دارند، به نقل محافل رمزنگاری تبدیل شده‌اند.
در این راهنما، همه چیزهایی را که باید در مورد NFT بدانید، از جمله مزایا و معایب آنها را مورد بحث قرار خواهیم داد.

NFT چیست

NFT چیست ؟

آن‌هایی که با دنیای رمزنگاری آشنا هستند می‌دانند که NFT یک مفهوم جدید نیست.

تغییرات مختلفی در قابلیت های مفهوم ان اف تی NFT از سال ۲۰۱۲ تاکنون وجود داشته‌است و در نهایت به شکل کنونی خود در سال ۲۰۱۷ پس از آغاز چارچوب  توکن ها با استاندارد ERC721 رشد کرده‌است.

با این حال، برای افراد ناآشنا، بهتر است که ابتدا پایه و اساس NFT ها، چگونگی به وجود آمدن آنها و آنچه را که به ارمغان می آورند  توضیح دهیم.

به بیان ساده، ان اف تی ها دارایی های دیجیتال مبتنی بر بلاک چین هستند که منحصر به فرد و کمیاب هستند. از نام آن، مشخص  است که این استاندارد توکن ها  طراحی ای غیر قابل تعویض دارد. بنابراین، هیچ دو توکن NFT هرگز یکسان نیستند. در مقابل، وقتی یک اسکناس 100 دلاری را با اسکناس 100 دلاری دیگر مبادله می کنید، ارزش دارایی خود را حفظ می کنید. این مثال قابلیت تعویض ارزهای فیات را نشان می دهد. همین امر در مورد بیت کوین و امثال آن نیز صادق است. در مقابل، هر NFT منحصربه‌فرد است و مالکیت دارایی‌های دیجیتال و دنیای واقعی مانند کلکسیون‌ها، گیف‌ها، توییت‌ها، هنرها، پوسته‌های بازی و موارد دیگر را ایجاد می‌کند.

WHAT IS NFT

هدف این کار، فراهم آوردن امکان کمیابی دارایی‌های دیجیتال است که به نوبه خود ارزش چنین توکن هایی را افزایش می‌دهد. هر توکن غیر قابل تعویض با داده هایی همراه است که اعتبار آن را تأیید می کند. و از آنجایی که آنها در بلاک چین هستند، داده ها در دسترس عموم و قابل ردیابی هستند.

از این رو، ردیابی خالق یک قطعه هنری که توسط NFT نمایش داده می‌شود آسان است. همچنین، می‌توانید از صاحبان گذشته و تاریخچه قیمت توکن مطلع شوید به راحتی می‌توان دید که چرا این ویژگی‌ها در صنایعی که توسط کلاهبرداران و جاعلان مورد سو استفاده قرار می گیرند، محبوب شده‌اند. به خصوص، هنرمندان مستقلی که ترجیح می‌دهند نحوه توزیع و ارزش گذاری آثار خود را کنترل کنند، به NFT ها جذب می‌شوند. این تکنولوژی تضمین می‌کند که خالق یک دارایی دیجیتال سهم عادلانه از درآمد تولید شده را دریافت می‌کند.

برخی استدلال می کنند که NFT نادر بودن و منحصر به فرد بودن دارایی های دیجیتالی را حفظ می کند و ابزاری برای تجارت آنها فراهم می کند.

به عبارت دیگر، NFT ویژگی‌های فیزیکی دارایی‌ها را در اینترنت تکرار می‌کند در حالی که بازاری را فعال می کند که انتقال غیرمتمرکز مالکیت را ترویج می کند. هر کسی می تواند توکن های غیر قابل تعویض یا NFTایجاد کند. به همین ترتیب، هیچ محدودیتی در مورد معامله چنین توکن هایی وجود ندارد. به عبارت دیگر، موقعیت ها بی پایان هستند.

تاریخچه NFT

همانطور که قبلا ذکر شد، مفهوم دارایی های دیجیتال کمیاب و منحصر به فرد کاملا جدید نیست. این ایده در سال 2012 زمانی که طرفداران بیت کوین شروع به بازی با قابلیت های کوین های رنگی کردند، ظاهر شد.این سکه‌ها گروه‌های کوچکی از بیتکوین ها هستند که می‌توانند نشان‌دهنده ارزش دارایی‌های بر شبکه بیت کوین باشند .این طرح در محیط مجاز بهتر عمل می‌کند چون شرکت کنندگان باید همیشه در مورد وضعیت سکه‌های رنگی و دارایی‌هایی که نمایانگر آن هستند, به توافق و اجماع برسند.به همین ترتیب, اشکال این بود که اگر هر یک از طرف‌های مقابل, به تایید و شهادت مدارکی که سکه‌های رنگی را به یک دارایی مشخص بر شبکه بیت کوین متصل نشان می‌دهند, اعتراض کند, سیستم سقوط می‌کند.

به عنوان مثال، 3 طرف موافق هستند که 1000 سکه رنگی نشان دهنده یک دارایی است. این پیوند تنها در صورتی پابرجا خواهد ماند که هر 3 طرف به اجماع برسند. لحظه ای که 1 یا 2 شرکت کننده معادل سازی 1000 سکه رنگی را با دارایی متوقف می کنند، طرح و توافق به طور قطعی از هم پاشید و از بین میرود. اگرچه سکه‌های رنگی فاقد استحکام طرح‌های NFT کنونی بودند، اما پایه و اساس آنچه امروز داریم را ایجاد کرد.

پس از آن در سال ۲۰۱۴, طرح موسوم به Counterparty یک پلتفرم مالی برای ایجاد برنامه های مالی همتا-به-همتا (peer-to-peer) روی بلاکچین بیتکوین بوجود آمد که با استفاده پیشرفته از موارد کاربردی شبکه بلاک چین بیت کوین ظهور کرد و اجازه ایجاد وخرید و فروش میم ها وکارت های بازی  می داد. این قابلیت‌ها در نهایت در سال 2017 با راه‌اندازی Peperium راه خود را به شبکه در حال ظهور اتریوم پیدا کردند.

ظهور این ویژگی بعداً باعث ایجاد کریپتوپانک، شخصیت‌های مبتنی بر اتریوم شد که توسط جان واتکینسون و مت هال طراحی شدند. این دو تکنولوژیست خلاق 10000 کاراکتر منحصر به فرد ایجاد کردند و آنها را به صورت رایگان بین کاربران اتریوم توزیع کردند. Cryptopunk از آن زمان به بعد به بازار ثانویه‌ای که در آن می توان کارت‌ها را معامله کرد،کوچ کرد.

با این حال, شایان‌ذکر است که Ethereum استاندادرد  توکن NFT را زمانی که Cryptopunk آمد, راه‌اندازی نکرده است. بنابراین، شخصبت های کریپتوپانک توکن های قابل تشخیص ERC20 بودند که Cryptopunk را کم و بیش ترکیبی ازاستاندارد فریمورک های ER20 و ERC721 می کند. سپس راه اندازی رسمی استاندارد توکن ERC721 در بلاک چین اتریوم آغاز شد که نشان دهنده ظهور NFT ها بود.

قبل از راه‌اندازی استاندارد ERC721، اکوسیستم اتریوم از استاندارد ERC20 استفاده می‌کرد که برای ایجاد توکن‌های غیر قابل تعویض کاملاً مناسب نیست. در مقابل، استاندارد ERC721 دارای مزیت اضافه‌ای در اعمال مالکیت و ردیابی توکن‌های خاص در بلاک چین است.

Cryptokitties اولین کسی بود که از این استاندارد جدید در سال 2017 استفاده کرد. این بازی مجازی به کاربران امکان می دهد گربه ها را در بلاک چین اتریوم ایجاد کرده ، پرورش دهند و مبادله کنند. هر گربه منحصربه‌فرد است و گربه‌سانان بسیار کمیاب اغلب قیمت‌های خوبی در بازارهای NFT دارند. گران ترین گربه مجازی در سال 2018 به قیمت 170000 دلار فروخته شد.

به دنبال موفقیت Cryptokitties، اکوسیستم NFT با چندین پلتفرم و بازار NFT با هدف سرمایه گذاری بر روی وعده های قابلیت غیرقابل تعویض بودن، رشد انفجاری را ثبت کرد. به نقل از Nonfungible.com، هیجان و اشتیاق NFT منجر به تجارت بیش از 500 میلیون دلار توکن غیرقابل تعویض شده است.

با توجه به ماهیت امیدوارکننده این نوآوری، بلاک چین‌های هوشمند بیشتری که دارای قراردادهای هوشمند هستند، استانداردهای توکن بومی خود را برای NFT معرفی کرده‌اند. به عبارت دیگر، اتریوم تنها بلاک چین سازگار با NFT نیست که امروزه در دسترس است. اخیراً Tron استاندارد TRC-721 را برای سازگاری NFT راه اندازی کرده است.

چرا NFT یک ایده قانع کننده است؟

منحصر به فرد بودن

متقاعد کننده ترین نقطه جدابیتNFT این است که آنها منحصر به فرد هستند. دو NFT نمی توانند یکسان باشند. حتی وقتی شبیه به هم هستند، مانند کارت های معاملاتی، می توان با بررسی شماره سریال آنها در بلاک چین، آنها را شناسایی کرد.

نابود نشدنی

به همین ترتیب، مالکیت NFT ها در بلاک چین قابل تأیید است. از آنجایی که تغییر یا از بین بردن اطلاعات روی بلاک چین تقریبا غیرممکن است، چارچوب NFT در برابر دستکاری ها حساس نیست.

قابل معامله

همچنین قابل معامله هستند. برخلاف روش‌های مرسوم تجارت اقلام کمیاب، معامله NFT و انتقال مالکیت آنی به خریدار آسان‌تر است. مهمتر از آن، امکان مبادله یک NFT با یک  ان اف تی کاملاً متفاوت دیگر وجود دارد.

مزایا و امتیازها حقوق معنوی و بهره مالکانه

چارچوب NFT به سازندگان اجازه می‌دهد تا حقوق مالکیت  و بهره مالکانه خود را حفظ کنند و حتی حق امتیاز فروش مجدد را هر زمان که اثرشان به مالک جدید فروخته می‌شود، دریافت کنند.

تضمین

به طور شگفت‌انگیز، NFTs بسته به ارزش آن‌ها نیز می‌تواند به عنوان وثیقه برای تضمین وام به کار رود.

به خاطر این ویژگی‌های منحصر به فرد، NFT تبدیل به یک موضوع ترند و فراگیر شده‌است، و شرکت‌ها و همچنین افراد، به طور فزاینده‌ای این فن‌آوری را مورد استفاده قرار می‌دهند. برای عده ای ،صنعت بازی به سرعت تبدیل به یکی از محبوب‌ترین موارد استفادهNFT شده‌است. امکان مالکیت دارایی‌ها داخل بازی ها و معامله آن‌ها در بازارها بقدری تاثییر گذار و جذاب است که نمی تواند نادیده گرفته شود. در حال حاضر، گیمرها می‌توانند آواتارهای اختصاصی، واحد پول بازی و اسلحه داشته باشند و آن‌ها را در بازارهای ثانویه مبادله  و معامله کنند. لازم به ذکر است که این سیستم نسبت به طرح‌های مرسوم بازی با محدودیت های سیاست های تجاری و مالکیت ، انعطاف‌پذیرتر است.

این قابلیت همچنین بازی‌های مجازی مانند Decentraland را تقویت می‌کند، جایی که گیمرها می‌توانند زمین‌های مجازی را مالک شوند و توسعه دهند و آن‌ها را اجاره دهند یا برای سود بفروشند. جدا از صنعت بازی، دنیای هنر نیز با مزایای نوآورانه NFT وفق پیدا کرده . هنرمندان اکنون ابزاری مستقیم برای فروش شکل دیجیتالی کارهای هنری خود در بازار جهانی دارند. با این کار، هنرمندان می توانند سود بیشتری از فروش داشته باشند، زیرا NFT به آنها اجازه می دهد تا واسطه ها را حذف کنند. این فناوری همچنین ابزاری مناسب برای دریافت حق امتیاز از فروش مجدد آثار هنری یا آهنگ های دیجیتال است.

NFT

توجه داشته باشید که مثال های بالا تنها تعدادی از کاربردهای NFT ها هستند. از آنجایی که این یک فناوری نوپا است، انتظار داریم جامعه بلاک چین موارد استفاده جدیدی را در سال‌های آینده معرفی کند. با این حال، درحال حاضر، افزایش تقاضای برای NFT ها ارتباط نزدیکی با رشد و فراگیری آثار هنری و کلکسیون های دیجیتال دارد. یکی دیگر از موارد استفاده ازان اف تی ها نمایش دارایی های دنیای واقعی در بلاک چین با قابلیت های قرارداد هوشمند م باشد. می توانیم ببینیم  که چگونه NFT بر اقتصاد املاک، زنجیره تامین و تکنیک های مدیریت هویت تاثیر می گذارد.

یک تجربه جالب دیگر از استفاده های NFT توسط NBA نشان داده شد که با هم‌کاری dapper Lab اتفاق افتاد. این پلتفرم که در اکتبر ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد، کارت‌های بازی ویدیویی از NBA را ارائه می‌دهد و ۲۰۰ میلیون دلار فروش داشته‌است کلکسیونرها می توانند این کارت ها که نمایش دهنده ویدئو هایی از لحظات در NBA هستند را در یک بازار ثانویه بفروشند. اخیراً یک ویدئو درخشان از Lebron James در سال 2019 به قیمت 208000 دلار فروخته شد که نشان می دهد بازاری برای چنین NFT هایی وجود دارد.

بهترین پروژه های NFT کدامند؟

برخی ازپروژه هایی که در نشر روایت NFT ها  با ایجاد یک محیط سازنده برای ایجاد،راه اندازی، عرضه، مبادله و معامله، خرید، نگهداری و مدیریت ان اف تی ها؛مشارکت سازنده دارند در زیر معرفی شده اند:

Flow

Flow به عنوان یک بلاک چین مناسب برای توسعه‌دهندگان با قابلیت‌های نسل جدید برای بازی‌ها، برنامه‌ها و دارایی‌ها ظهور کرده است. این بلاک چین توسط تیم CryptoKittes و Dapper Wallet توسعه یافته است. قابل ذکر است، این بلاک چین پایه NBA Top Shot است و با برندهای معتبری مانند UFC و سامسونگ برای استقرار و مدیریت بازی‌ها و برنامه‌های بلاک چین مبتنی بر NFT شریک شده است. مانند اکثر شبکه های بلاک چین، این پروژه دارای یک توکن بومی به نام FLOW است که ارزش بازار آن در حال حاضر بالای 700 میلیون دلار است.

Enjin

Enjin پلتفرمی است که برای امکان تجارت محصولات دیجیتال یکپارچه ساخته شده است. به این ترتیب، ENjin به کاربران اجازه می دهد تا دارایی های قابل تعویض و غیرقابل تعویض درون بازی را بخرند یا بفروشند. برای ایجاد یک بازار برای دارایی های دیجیتال چند بازی، توسعه دهندگان می توانند آیتم های درون بازی خود را با استفاده از توکن ENJ ERC20 توکن کنند. Enjin در وب سایت خود ادعا می کند که ایجاد بیش از 2 میلیارد دلار دارایی را تسهیل کرده است و کاربران بیش از 1.8 میلیون کیف پول نصب کرده اند. ارزش بازار ENJ در حال حاضر حدود 1.8 میلیارد دلار است.

Decentraland

Decentraland یک پلت فرم واقعیت مجازی مبتنی بر اتریوم است که تجربه بازی دیجیتالی املاک و مستغلات را ارائه می دهد. کاربران می توانند زمین های مجازی را بخرند، آنها را توسعه دهند و با پول واقعی معامله کنند. این پروژه دارای دو توکن بومی است. اولی MANA است، یک توکن ERC20 که برای به دست آوردن زمین های مجازی در Decentraland سوزانده می شود، در حالی که دومی LAND است. دومی یک توکن ERC-721 است که نشان دهنده بخش خاصی از دنیای مجازی Decentraland است. بزرگترین منطقه در دسنترالند دارای 8008 زمین است که هر زمین نشان دهنده 100 متر مربع زمین است.

Axie Infinity

Axie Infinity یک بازی بلاک چین است که به کاربران اجازه می دهد تا موجودات درون بازی به نام Axies را پرورش دهند، تجارت کنند و نبرد کنند. امکان خرید یا اجاره زمین نیز وجود دارد. بسته به نادر بودن NFT، قیمت دارایی های دیجیتال در  Axie Infinity می تواند  تا بیش از1 میلیون دلار به فروش می رسد. اخیراً 9 قطعه زمین مجازی به قیمت تقریبی 1.5 میلیون دلار در گران ترین زمین مجازی در بازار NFT فروخته شد.

Terra Virtua

Terra Virtua بازاری را فراهم می کند که بر روی یک NFT متمرکز نیست. به این ترتیب، بدون در نظر گرفتن هنر، توییت، آیتم های مجازی، دارایی های درون بازی و غیره، می توان انواع NFT ها را در Terra Virtua پیدا کرد. Terra Virtua با همکاری با استودیوهای برتر فیلم، از جمله Paramount Pictures و Legendary Entertainment، مجوز ایجاد مجموعه‌های NFT را دارد که شخصیت‌های فیلم‌های پرفروش را به تصویر می‌کشند. این پلتفرم در حال حاضر مجوز ایجاد کلکسیون برای Top Gun و Pacific Rim Uprising را دارد.

Origin Protocol

Origin Protocol ترجیح می دهد خود را یک پلتفرم خرید غیرمتمرکز برای محصولات NFT کریپتو بنامد. هدف آن این است که هنرمندان بتوانند مستقیماً با طرفداران خود بدون نیاز به منبع خدمات شرکت های توزیع یا لیبل ها ارتباط برقرار کنند. در فوریه 2021، 33 NFT که یک آلبوم نت موسیقی توکن شده را نشان می دادند به قیمت 11 میلیون دلار در Origin Protocol فروخته شد. خریداران NFT ها توکن را بازخرید می کنند و نسخه محدود وینیل آلبوم مذکور را دریافت می کنند که حاوی آهنگ های منتشرنشده از هنرمند است. چنین نقطه عطفی نشان دهنده وضعیت رو به رشد Origin Protocol در صنعت سرگرمی و خلاقیت است.

Chromia

Chromia Studios یک پلتفرم بازی بلاک چین است که در آگوست 2019 راه اندازی شد تا ابزارهای مناسب و پیچیده ای را برای ساخت بازی های تعاملی روی بلاک چین فعال کند. این پروژه در حال حاضر یک بازی ماینینگ دارد که از عناصر مالکیت پشتیبانی می کند. در آینده، این پروژه به دنبال توسعه یک بازی آنلاین چندنفره انبوه بر روی بلاک چین است تا تجربه ای فراگیرتر و تعاملی تر داشته باشد.

WAX

پادشاه خود تحسین شده NFT ها  Worldwide Asset Exchange یا WAX یکی دیگر از پروژه های برجسته در بخش NFT است. این پلتفرم به برندها و شخصیت‌های معتبری مانند deadmau5، Atari، William Shatner، Capcom و Topps کمک کرده است تا NFT‌های خود را بسازند و بفروشند. همچنین، توسعه دهندگان می توانند بازی ها و بازارهای خود را بر روی WAX بسازند. مانند Rarible پلتفرم  WAX مشارکت فعال در اکوسیستم خود را با توکن حاکمیتی خود پاداش می دهد. مشارکت کنندگان می توانند توکن های WAXG یا اتریوم را به عنوان پاداش دریافت کنند.

Sandbox

Sandbox یکی دیگر از پلتفرم های بازی است که زیرساخت هایی را برای ساخت و کسب درآمد از دارایی های مجازی به کاربران ارائه می دهد. این وبسایت توضیح می‌دهد که Sandbox metaverse دارای ۱۶۶،۴۶۴  قطعه زمین است و شما به عنوان یک کاربر می‌توانید انتخاب کنید تا بازی‌های آنلاین را بر روی زمین‌های خود بسازید یا آن‌ها را به سایر بازیگران اجاره دهید این پلتفرم ادعا می‌کند که فرآیند استفاده از آن ساده و روان است حتی برای افرادی که مهارت کدنویسی کمی دارند یا اصلاً مهارت ندارند. همچنین، توکن ابزاری اکوسیستم SAND است که می‌توان از آن برای خرید زمین ها یا ایجاد یک تجربه بازی در پلتفرم های بازی‌ساز استفاده کرد. وقتی سایر بازیکنان دارایی های دیجیتال شما را می خرند یا از آنها استفاده می کنند، می توانید SAND بیشتری کسب کنید.

سایر موارد قابل توجه Opensea، Sorare، Superare و Nifty Gateway هستند که همگی بازارهای برجسته NFT هستند که از تولید و معاملات NFT پشتیبانی می کنند.

NFT در حوزه محتوای دیجیتال

ما آگاه هستیم که قیمت‌های مضحک آثار هنری دیجیتال مبتنی بر NFT در حال حاضر موتور محرک اصلی پوشش رسانه‌ای انفجاری است که بخش NFT در حال حاضر از آن برخوردار است. بنابراین، کالبد شکافی علاقه و اشتیاق بیش از حد  به آثار هنری NFT و برچسب‌های قیمت غیر واقعی آن‌ها ضزری است.

در تلاش برای کنترل بیشتر بر آثار خود، سازندگان محتوا و هنرمندان به طور فزاینده ای از NFT استفاده می کنند. هدف دریافت سهم منصفانه از سود حاصل از فروش محتوای دیجیتال یا آثار هنری است. قبل از ظهور NFT ها، سازندگان اغلب برای کسب درآمد از هنر خود مشکل داشتند، مگردر زیر چتر شرکت های بازاریابی یا توزیع کنند که به نوبه خود سهمی از درآمد تولید شده را ادعا می کنند.

NFT در حوزه محتوای دیجیتال

با NFT، سازندگان می‌توانند به بازارهای جهانی و غیرمتمرکز بپیوندند، نسخه NFT محتوا یا آثار هنری خود را تولید کنند و مستقیماً به خریداران بفروشند. این فرآیند نه تنها فرهنگ خودانتشاری را ترویج می کند، بلکه درآمد بیشتری را برای پدیدآورندگان ایجاد می کند. همانطور که قبلا ذکر شد، سازندگان همچنین می توانند حق امتیاز یا حق بهره مالکانه  یا خمان  Royalty  را در کد NFT بنویسند تا هر زمان که اثرشان به کاربران جدید فروخته می شود، درصدی از سود تولید شده را دریافت کنند.

رابرت آلیس، هنرمند ساکن لندن، توضیح داد که این فناوری ابزار مطمئنی برای سود بردن از هنر و سال ها شبکه سازی او ارائه می دهد. آلیس می‌گوید: «NFTها اساسا بزرگترین تغییر جهت بازگرداندن  قدرت و کنترل به دست هنرمند از زمان رنسانس و چاپخانه هستند. “این برای افرادی که مخاطبان خود را ایجاد کرده اند – شاید در رسانه های اجتماعی – جذاب است که بروند و کار را مستقیماً به مخاطبان خود بفروشند.”

چرا NFT ها ارزش دارند؟

ارزش NFT ها به تقاضا و عرضه خلاصه می شود. به عبارت دیگر، منحصر به فرد بودن و نادر بودن یک NFT اغلب ارزش آن را تعیین می کند. هر چه یک توکن غیر قابل تعویض کمیاب تر باشد، سرمایه گذاران، کلکسیونرها یا گیمرها مایل به پرداخت بهای بیشتری برای آن هستند. موارد بسیاری وجود دارد که NFTها سود زیادی را برای سازندگان یا صاحبان خود ایجاد می کنند. به عنوان مثال، یک ملک مجازی در Decentraland به قیمت 80000 دلار فروخته شد زیرا قسمتی که در آن قرار گرفته شده است مرغوب است.

اکثر خریداران NFT را به این امید خریداری می کنند که ارزش آن در آینده به طور تصاعدی افزایش یابد. از این رو، برخی معتقدند که بازار NFT سوداگرانه است. امی کاستور، روزنامه‌نگار ارزهای دیجیتال، گزارش می‌دهد که فقدان مقررات و حمایت‌ها جنبه سفته‌بازی بازار NFT را تأیید می‌کند.

هر کسی می‌تواند در مورد هر چیزی یک موجودیت ایجاد کند و آن را فقط در یک بازار بفروشد. احتمالاً محافظت های زیادی وجود ندارد. اما، منظورم این است که نکته کلیدی این است که شما چیزی نمی‌خرید،» به گفته کاستور: «اگر هویت را به شکل یک توکن خریداری می کنید، این فقط یک سکه است. واقعاً هیچ ارزش ذاتی ایغیر از آنچه که شخص دیگری قرار است برای آن به شما بپردازد، برای آن وجود ندارد.»  وی می افزاید “در نهایت همه این صحبت ها در خصوص NFT ها و آینده این صنعت حدس و گمان است.”

همچنین، v Buckenham، هنرمند دیجیتال مستقر در لندن، به گاردین گفت که NFT را به اندازه کافی به عنوان یک بازار هنری جذاب نمی‌داند.

هدف از داشتن یک اثر هنری این است که به آن نگاه کنید و از آن لذت ببرید – و خرید یک NFT هیچ کمکی به شما در انجام آن نمی کند. یک NFT فقط یک داده در یک پایگاه داده شیک در جایی است که نشان می دهد شما مالک یک اثر هنری هستید. تنها چیزی که در مورد آن خوب است این است که به شما اجازه می دهد بعداً  آن را در آن پایگاه داده به شخص دیگری بفروشید.”

از سوی دیگر، طرفداران استدلال کرده اند که ارزش NFT ها از نوآوری فناوری ناشی می شود.

مایک استیب، مدیرعامل Artsy در مصاحبه با CNN اظهار داشت: «برخی از این علاقه از جانب افرادی است که از حمایت از کار خالقان مستقل با خرید آثارشان لذت می برند. «دیگران کنجکاو ایده گرفتن یک دارایی دیجیتالی هستند که هر کسی می تواند آن را کپی کند و ادعای مالکیت آن را داشته باشد. به نظر می‌رسد رکوردهای اخیر قیمت‌ها برای NFT‌ها عمدتاً توسط میلیونرها و میلیاردرهای کریپتو است  که به تازگی ایجاد شده‌اند و به دنبال تنوع بخشیدن به ذخایر رمزارز خود و دارای علاقه بیشتر به اکوسیستم کریپتو هستند، بوده است.

صرف نظر از ماهیت تفرقه‌انگیز NFT، به جرات می‌توان گفت که مفهوم و فناوری که آن را ایجاد می‌کند، درست زمانی که جهان به دنبال ایجاد یک اقتصاد دیجیتالی است، زمینه ای ارجاع پذیر باقی می‌ماند.

NFT ها و DeFi

جای تعجب نیست که توسعه دهندگان و استارت آپ ها به دنبال راه هایی برای ترکیب NFT و DeFi برای ویژگی های پیشرفته تر هستند. این ادغام دو برنامه نوپای بلاک چین نوپا گشایش و اتحادی ایجاد می کند تا اطمینان حاصل شود که اقتصاد NFT عناصر غیرمتمرکز خود را درکنار فرصت های پربازده DeFi  حفظ می کند. برخی از موارد استفاده از ادغام NFT و DeFI عبارتند از:

وام با پشتوانه NFT

اکنون که دنیا می داند NFT ها ارزشمند هستند، کار منطقی ایجاد یک اقتصاد ثانویه است که از این ارزش تغذیه می کند و موارد استفاده بیشتری را به NFT ارائه می دهد. برای این منظور، استارت آپ ها شروع به آزمایش ایده وام های NFT کرده اند. این طرح از طرح محبوب وام DeFi برای ایجاد تسهیلات اعتباری برای دارندگان NFT ایده گرفته است. به عبارت دیگر، صاحبان NFT می‌توانند توکن‌های خود را وثیقه کنند و سایر ارزهای دیجیتال را در مقابل آن‌ها وام بگیرند. به عنوان مثال، می توانید یک کارت کریپتوپانک را وثیقه کنید تا به بخشی از ارزش آن به عنوان وام دسترسی پیدا کنید. اگر وام را در زمان از پیش تعیین شده بازپرداخت نکنید، پروتکل ممکن است کارت را بفروشد یا به وام دهنده بفرستد.

مالکیت جز در NFT چیست ؟

بازار NFT نیز در حال آزمایش با ایده مالکیت جز است، که به بیش از یک نهاد یا فردی اجازه می‌دهد که به طور جمعی یک NFT را داشته باشد. هدف این مفهوم، فراهم آوردن ابزاری برای فعال کردن مالکیت جمعی است که ارزش یک مورد NFT را تعیین می‌کند. برای مثال، ۲۰ نفر می‌توانند یک کار هنری دیجیتال داشته باشند. در نتیجه شما نیاز ندارید که کل آن را بخرید و صاحب یک هنر شوید. شما می‌توانید تصمیم بگیرید که تنها سهم دارایی دیجیتال را داشته باشید.

کارشناسان بر این باورند که این امکان باعث جذب سرمایه‌گذاران بیشتر و دموکراتیزه کردن بازار NFT می‌شود، به طوری که مجبور نیستید میلیون‌ها دلار برای سرمایه‌گذاری در کلکسیون‌های گران قیمت و اقلام کمیاب بپردازید. علاوه بر این، این فرصت را برای سرمایه گذاران برای مبادله دارایی های جزئی متصل به NFT در بازارهای غیرمتمرکز یا متمرکز باز می کند. ارزش کلی NFT به قیمت جز آن بستگی دارد.

معرفی برنامه ها و پروژه های NFT مبتنی بر DeFi

همچنین امکان ادغام سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) را به عنوان سیستم حاکم برای NFT‌های دارای مالکیت مشترک به ارمغان می‌آورد. در زیر برخی از پروژه هایی که به دنبال پیاده سازی راه حل های NFT مبتنی بر DeFi هستند آورده شده است.

Niftex

این استارت آپی است که مالکیت جزئیNFT ها را ممکن می کند. سایر ویژگی‌های بیشتری که برای انتشار برنامه‌ریزی شده‌اند، توزیع جزئی حق‌امتیاز یا بهره مالکانه، حکمرانی و سازمان‌های مستقل غیرمتمرکزDAO ها است. همه این قابلیت‌ها با هم ترکیب می‌شوند تا مالکیت جزئی از NFT‌ها جوانه بزند و ممکن شود.

Ark Gallery

آرک یک DAO ساخته است که کارت‌های NFT کریپتوپانک را جایگذاری یا رپ Wrap می کند تا قابلیت تعویض داشته باشند. این پلتفرم همچنین ابزارهای نقدینگی را معرفی کرد که از آن زمان به بازار پررونق کریپتوپانک کمک کرده است.

Mintbase

همانطور که از نام آن پیداست، Mintbase بر روی ارائه ابزارهای مورد نیاز برای مینت (Mint) یا ضرب توکن های غیر قابل تعویض تمرکز دارد. یک ویژگی اضافی Mintbase این اجازه را به کاربران می دهد که حق امتیاز بین 1000 نفر تقسیم شود. این برای افرادی که علاقه مند به داشتن جزئی از NFT هستند مفید خواهد بود.

NFTX

این پلتفرم روی ایجاد صندوق های شاخص متعلق به جامعه کار می کند که به یک توکن اجازه می دهد چندین مالکیت برای NFT را نشان دهد. NFTX  صندوق‌های سرمایه گذاری شاخص دارایی در خود جا می دهد که ارزش دسته‌های خاص NFT و آن‌هایی را که طیفی از بازارهای NFT را نشان می‌دهند، ردیابی می‌کنند.

Charged Particles

این پروتکل شبیه به Ark Gallery عمل می کند زیرا ابزارهایی را برای جایگذاری توکن های غیرقابل تعویض NFT ها در توکن های ERC20 برای دارا شدن ویژگی دریافت خدمات بیشتر DeFi ارائه می دهد. توکن های جایگذاری شده NFT می توانند به راحتی در پروتکل های وام دهی DeFi، استخرهای نقدینگی و غیره ارزش ایجاد کنند.

Zora Protocol

Zora بر ساخت یک پلتفرم حراج تمرکز دارد که سیستم مناقصه را برای خرید NFTها فعال می کند. نقطه فروش منحصر به فرد این پیشنهاد این است که خریداران می توانند با هر ارزی پیشنهاد دهند. تیم امیدوار است که این ویژگی سرمایه گذاران بیشتری را به بازار NFT جذب کند.

Unifty

Unifty خود را به عنوان وردپرس NFT معرفی می کند. این پلتفرم دارای بازاری است که سیستم های مدیریت حق نشر یا کپی رایت را در کنار سایر ویژگی ها ارائه می دهد.

Upshot

این پروتکلی است جمع سپاری تعیین قیمت NFT ها که هنوز راه اندازی نشده است. هدف این پروژه ارائه روشی برای حل مسائل قیمت گذاری NFT ها با رویکرد کارآمدی سرمایه است.

NFT Trader

این یک شبکه همتا به همتا برای معاملاتNFT است. توجه داشته باشید که هنوز در مرحله بتا است. بنابراین، توصیه می شود با احتیاط از پلت فرم استفاده کنید.

Polyient Games

این پروژه مجموعه‌ای از خدمات را ارائه می‌کند که به دنبال ایجاد یک اقتصاد پررونق در NFT است. این پروژه یک صرافی غیرمتمرکز برای NFT ها، یک راه حل مالکیت جزئی و یک سیستم امنیتی NFT را در خود جای داده است. همچنین قصد دارد سیستمی برای گیمیفیکیشن و DeFi ایجاد کند.

عدم ارزش ذاتی

بد بین ها نسبت به NFT چه میگویند ؟

مانند هر فناوری جدیدی که وجود دارد، NFT نیز با انتقادات زیادی مواجه شده است. به نظر می رسد برخی معتقدند که این فناوری غیر ضروری است زیرا هر کسی می تواند نسخه هایی از آثار هنری دیجیتال را به صورت آنلاین به صورت رایگان دانلود کند. اگرچه بازار NFT در سال 2020 بیش از 705 درصد رشد کرد، اما بدبینان معتقدند که مانند رونق ICO در سال 2018 سقوط خواهد کرد.

اخیراً، مایک وینکلمن، معروف به بیپل، کلاژی متشکل از 5000 تصویر را که هر روز در 13 سال گذشته خلق شده است، به قیمت 69.3 میلیون دلار فروخت. به دنبال آن رکوردشکنی فروش، خود بیپل اشاره کرد که NFT در حال حاضر نشانه هایی از بازار حباب را نشان می دهد. با این حال، او در ادامه توضیح داد که این بدان معنا نیست که دوام بلندمدت بازار NFT زیر سوال رفته است. بیپل بیان کرد:

“صادقانه بگویم، من کاملاً فکر می کنم که یک حباب است. به تشبیه آغاز اینترنت برمی گردم. یک حباب وجود داشت. و حباب ترکید. اما اینترنت را از بین نبرد. و بنابراین، خود فناوری به اندازه کافی قوی است، ودر جایی که من فکر می کنم به آنجا می رسد، ماندگار خواهد شد .”

نادیا ایوانووا، مدیر عامل شرکت L’Atelier، یک شرکت تابعه مستقل بانک سرمایه گذاری BNP Paribas، توضیح داد که اگرچه ریسک هایی در این زمینه وجود دارد، اما این احتمال وجود دارد که بازار NFT در بلندمدت بالغ شود. او اظهار داشت:

“میزان ریسک بالایی وجود دارد. نکته مهم در مورد بازار NFT این است که بسیار جدید است. و ما هنوز در حال گذر از چرخه های مختلفی هستیم که ارزش واقعی چیزی را ایجادمی کند.”

Ethereum.org همچنین استدلال کرد که امکان دانلود نسخه‌های یک اثر هنری NFT، ماهیت این فناوری را کمرنگ نمی‌کند. این سازمان نوشت:

اما آیا جستجوی تصویری از گرنیکای پیکاسو در گوگل، شما را مفتخربه مالکیت یک اثر چند میلیون دلاری از تاریخ هنر می‌کند؟ در نهایت داشتن چیز واقعی به همان اندازه ارزشمند است که بازار آن را می سازد. هرچه محتوای بیشتری در صفحه نمایش گرفته شود، به اشتراک گذاشته شود و به طور کلی استفاده شود، ارزش بیشتری به دست می آورد.

تاثیر بر تغییرات آب و هوا

منتقدان همچنین اشاره کرده اند که بلاک چین اتریوم که اکثر NFT ها را ایمن می کند و تراکنش های آنها را تسهیل می کند به محیط زیست ما آسیب می رساند. فرآیند محافظت از بلاک چین اتریوم در مصرف انرژی کارآمد نیست. مشارکت کنندگان باید قدرت محاسباتی خود را برای ایمن سازی شبکه و اعتبارسنجی تراکنش ها برای دریافت پاداش اختصاص دهند.

در حالی که این امر مسلم است، اتریوم به استخراج ارزهای دیجیتال جدید، خواه تراکنش های NFT ها اجرا شوند یا خیر، ادامه خواهد داد. فراموش نکنید که اکوسیستم اتریوم هاب محبوب پروتکل های DeFi نیز می باشد. بنابراین، حتی اگر سرمایه‌گذاران و سازندگان تصمیم بگیرند NFT‌ها را به این دلیل کنار بگذارند، بلاک چین اتریوم به کار خود ادامه خواهد داد. با این حال، همانطور که توسط اتریوم توضیح داده شده است، این استدلال نگرانی مطرح شده در مورد تأثیر زیست محیطی NFT و اکوسیستم اتریوم به عنوان یک مجموعه را کمرنگ نمی کند. اتریوم نوشت:

بنابراین بله، ردپای آلایندگی کربنی در ارتباط با ایجاد  زنجیره بلوک‌ها از طریق استخراج وجود دارد – و این مشکل برای زنجیره‌هایی مانند بیت‌کوین نیز هست – اما این مستقیماً تقصیر NFT‌ها نیست. بسیاری از معادن از منابع انرژی تجدید پذیر یا انرژی استفاده نشده در مکان های دور استفاده می کنند. و این بحث وجود دارد که صنایعی که NFTها و ارزهای دیجیتال مختل می‌کنند، ردپای کربن عظیمی نیز دارند. اما فقط به این دلیل که صنایع موجود بد هستند، به این معنی نیست که ما نباید برای بهتر شدن تلاش کنیم.

NFT و استخراج

برای پایان دائمی این چالش، اتریوم مجموعه‌ای از به‌روزرسانی‌ها را راه‌اندازی کرده است که به میزان قابل توجهی نیاز انرژی اعتبارسنجی‌ها را کاهش می‌دهد. برنامه این است که مدل اجماع بلاک چین را به مدلی با انرژی کارآمدتر تغییر دهد. پیش‌بینی می‌شود که اتریوم تا سال 2022 بالاخره به سیستم اعتبارسنجی کم‌مصرف انرژی تبدیل شود. باید دید که آیا جامعه NFT آماده است تا این مدت صبر کند یا خیر. توجه داشته باشید که بلاک چین های جایگزین دیگری با مدل های اجماع سبزتر مانند Tron وجود دارند که می توانند از این موقعیت استفاده کنند.

هجوم اسکمر ها و اقدامات ناقض حق نشر

جای تعجب نیست که کلاهبرداران از تبلیغات NFT برای کلاهبرداری از کلکسیونرهای نامطمئن استفاده می کنند. از آنجایی که هیچ راه استانداردی برای تأیید اصالت و مالکیت آثار هنری وجود ندارد، بازار پر از آثار هنری NFT است که توسط افراد مخرب که خود را خالقان اصلی معرفی می کنند، ساخته شده است. به نظر می رسد هنرمندان و مجموعه داران کم کم با این تهدید جدید بیدار می شوند.

گزارشی روایت می‌کند که چگونه درک لاوفمن، هنرمند محبوب دیجیتال، متوجه شد که در راریبل جعل هویت شده است. لاوفمن توضیح داد که این حادثه برای او چالش جدیدی را نشان می‌دهد، اگرچه او قبلاً با چندین تلاش برای سرقت هنرهایش روبرو شده بود. لافمن بیان کرد:

“من اساساً به نوعی آزرده بودم که کسی، نقل قول، نقل قول، من را در آن پلتفرم تأیید کرده است. من سال ها با دزدیده شدن هنرم سر و کار داشتم. و من نسبت به آن بی تفاوت هستم. اما وقتی کسی ادعا می‌کند که تو هستی… می‌دانی که چنین چیزی من را عصبانی می‌کند.»

اگرچه Rarible از آن زمان آن حراج را کنار گذاشت و نمایه جعل کننده هویت را حذف کرده است، این حادثه امنیتی چالش جدیدی را برای بازارهای NFT ایجاد می کند تا سیستم های تأیید هویت دقیق تر و پیچیده تر را معرفی کنند. جالب است که ببینیم آیا بازارهای NFT می توانند تعادلی بین تمرکززدایی و مدیریت هویت پیدا کنند یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست