راهنمای جامع استکینگ کریپتو 2022: هر آنچه که باید در مورد استکینگ و سپرده گذاری ارز دیجیتال بدانید

بدون شک، اقتصاد کریپتو رو به رشد طیف گسترده ای از مفاهیم را در خود جای داده است که به طور منحصر به فرد برای بهینه سازی عملکرد بلاک چین و زیرساخت های متعدد آن طراحی شده است. یکی از این مفاهیم که به احتمال زیاد مرتباً با آن مواجه می شوید، سپرده گذاری کریپتو است. اهمیت این مکانیسم برای عملیات چندین بلاک چین و برنامه های کاربردی غیرمتمرکز، آن را برای تازه واردانی که به دنبال کشف مبانی فناوری های رمزنگاری و بلاک چین هستند، در اولویت قرار می دهد.

به این ترتیب، ما یک راهنمای جامع سپرده گذاری یا Staking ارزهای دیجیتال ایجاد کرده‌ایم که همه چیز را از انواع سپرده گذاری گرفته تا فرآیند های مربوطه را شامل می شود.

راهنمای جامع استکینگ

Staking چیست؟

شبکه های بلاک چین که علاقه مند به ایجاد یک مدل غیرمتمرکز حکومت هستند، باید مکانیسم های اجماع مناسب را انتخاب کنند. مدل اجماع ترجیحی باید برداشت شبکه از امنیت، درجه غیرمتمرکز پذیرفته شده و اندازه پیش بینی شده اکوسیستم را مشخص کند. وقتی همه این عوامل در نظر گرفته شوند، شناسایی بهترین سیستم برای یک چارچوب عملیات رمزنگاری معین آسان تر می شود. جدای از سیستم محبوب استخراج و ماینینگ Proof of Work-powered، طیف وسیعی از مدل‌های اجماع جایگزین وجود دارد.

به‌طور گسترده‌ای صحبت از مکانیسم‌های اجماع  به عنوان جایگزین مطرح است،که به عنوان گزینه‌ای کم‌مصرف انرژی و منابع نسبت به استخراج کریپتو شناخته می شود. این مکانیزم به جای اینکه از ماینرها بخواهند که قدرت رایانه خود را به اعتبارسنجی و نیازهای امنیتی شبکه اختصاص دهند، مکانیزم سهام داری مسیری با انرژی کارآمدتر را در پیش می گیرد. در این مکانیزم ، گره‌های شبکه علاقه خود برای تبدیل شدن به اعتبار سنج و تایید کننده در شبکه را  با قفل کردن وجوه در بلاک چین نشان می‌دهند. این مدل رفتاری بر تعهد شرکت کننده برای اطمینان از حفظ وضعیت ایمن شبکه تاکید می کند. مانند ماینینگ کریپتو، کسانی که در فرصت‌های سهامگذاری سهیم می‌شوند، در هر تراکنشی که اعتبارسنجی می‌کنند، شانس کسب پاداش و دریافت کارمزد دارند.

 

ما می‌توانیم سهامگذاری رمزارز را به عمل واریز وجوه در یک حساب بانکی پس‌انداز ثابت برای ایجاد سود تشبیه کنیم. با این حال، فرآیند staking و نقش آن در امنیت بلاک چین آن را بسیار پیشرفته تر می کند. همچنین، وجوه سپرده گذاریشده همیشه در قالب توکن‌های بومی بلاک چین هستند و شبکه می‌تواند انتخاب کند که اعتبارسنجی‌کنندگان را با همان سکه یا مجموعه‌ای از توکن‌های منحصربه‌فرد پاداش دهد. هر چه توکن های بیشتری را به اشتراک بگذارید، شانس شما برای اعتباربخش شدن بیشتر است.

اثبات سهام چیست؟

برای کسانی که با پیچیدگی‌های استخراج بیت‌کوین آشنا هستند، می‌دانند که ماینرها باید پازل‌های دشواری را حل کنند تا شانس یافتن یک بلوک جدید و ایفای نقش اصلی در فرآیند اعتبارسنجی تراکنش‌های شبکه را به دست آورند. الگوریتمی که کل این فرآیند را کنترل می کند مکانیسم اثبات کار (PoW) است. همانطور که استخراج بر روی بلاک چین به پروتکل PoW نیاز دارد، یک الگوریتم خاص نیز بر روی  فرایند سپرد گذاری در بلاکچین ها نظارت دارد. این پروتکل که مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) نامیده می شود، اعتبار سنج ها را از مجموعه افراد یا نهادهایی انتخاب می کند که الزامات سپرده گذاری یا Staking  بلاک چین را برآورده کرده اند.

اثبات سهام

همچنین، سیاست‌های لازم را برای اطمینان از اینکه اعتبارسنج ها به وظایف خود پایبند هستند و اقداماتی که می‌تواند امنیت یا اعتبار شبکه را به خطر اندازد، انجام ندهند، ارائه می‌کند. برای این منظور، اعتبار سنج هایی که از الزامات از پیش تعریف شده پیروی نمی کنند، ممکن است سکه های سپرده شده خود را از دست بدهند یا از قرعه کشی های آینده در شبکه بلاک چین حذف شوند.

تاریخچه Staking چیست؟

اثبات سهام اولین بار در سال 2012 مورد توجه قرار گرفت، زمانی که سانی کینگ و اسکات نادال یک مدل اجماع ترکیبی را ارائه کردند که از سپرد گذاری استفاده می کرد را در مقاله Peercoin معرفی کردند. این پروژه در ابتدا PoW(الگوریتم اثبات کار) و PoS(الگوریتم اثبات سهم) را برای دستیابی به اجماع ترکیب کرد. ماهیت مصرف انرژی PoW انگیزه ایجاد این مدل جایگزین بوده است تا مصرف انرژی کاهش یابد. اگرچه به نظر می‌رسد این راه‌حل به روشی که بلاک چین‌های غیرمتمرکز به اجماع دست می‌یابند تکامل یافته است، PoS مجموعه‌ای از چالش‌های خاص خود را دارد. در طول سال‌ها، پروژه‌های رمزنگاری راه‌حل‌های متنوعی را برای از بین بردن این محدودیت‌ها معرفی کرده‌اند.

چهار نقطه ضعف اصلی می تواند کارایی PoS را محدود کند:

توزیع: 

قبل از تحمیل الزامات سپرده گذاری یا استکینگ و تخصیص پاداش به گره هایی که پیش نیازهای یک تلاش موفقیت آمیز را برآورده می کنند، باید یک روش اولیه برای توزیع عادلانه سکه ها بین کاربران وجود داشته باشد.

انحصار سازی: 

در حالی که گره هایی با بیشترین تعداد سکه های سپرده شده می توانند به طور مکرر به عنوان اعتبار سنج ظاهر شوند، پیاده سازی سیستم مناسب برای کاهش تمایل به انحصار ضروری است.

حملات 51% :

 همانطور که بلاک چین های PoW مستعد حملات 51% هستند. شبکه‌های PoS همچنین باید راه کارهای امنیتی قابل قبولی را معرفی کنند تا احتمال وجود نهادهایی با وزن سهام 51 درصد به حداقل برسد. برای کسانی که به اندازه کافی از این تهدید امنیتی مطلع نیستند، حمله 51 درصد زمانی رخ می دهد که یک نهاد بیش از نیمی از نرخ هش یا قدرت استخراج شبکه را کنترل کند. همین امر در مورد سپرده گذاری نیز صدق می کند، زیرا نهادی که بیش از 50 درصد از کل سکه های موجود در شبکه را کنترل می کند، می تواند سعی کند داده های بلاک چین را تغییر دهد.

هیچ چیز در سپرده نباشد: 

این چالش زمانی به وجود می آید که دو گره مجموعه شرایط حاکم بر ایجاد یک بلوک جدید را داشته باشند. در این صورت دو بلوک جدید ایجاد و توسط هر دو گره امضا می شود. در شرایط عادی، عملیات اعتباردهنده های بعدی یکی از این سافت فورک ها را از زنجیره بلاک چین حذف و اصطلاحا یتیم می کند. در سناریویی که اعتباردهنده های بعدی تراکنش‌های هر دو زنجیره فورک شده را تایید کنند، بلاک چین مستعد هزینه‌های مضاعف می‌شود. اعتبارسنج ها می‌توانند تراکنش‌های چند زنجیره‌ای را تأیید کنند، زیرا منابع مورد نیاز برای سهام‌داری به اندازه فرآیند پر مصرف استخراج ارزهای رمزپایه سخت‌گیرانه نیست.

بلاک چین‌های PoS چگونه به این چالش‌های جدی برخورد کرده‌اند؟

به طور خلاصه، چندین تلاش از سوی بلاک چین های PoS برای از بین بردن تأثیر این مشکلات بر اعتبار پروتکل اجماع مبتنی بر سهام خود انجام شده است.

توزیع: Peercoin به عنوان اولین شبکه ای که Staking را در خود جای داده است، PoW را به عنوان مدل اولیه توزیع سکه برای ارز دیجیتال بومی خود پیاده سازی کرد. در مراحل اولیه توسعه، استخراج به عنوان منبع اصلی Peercoin و PoS پس از دستیابی به توزیع برجسته‌تر شد. همین امر در مورد اتریوم نیز صدق می کند، که در حال حاضر برای اعتبارسنجی و توزیع به PoW متکی است، اما یک ارتقای PoS در حال انجام برای حذف استخراج ETH برنامه ریزی شده است.

سایر پروژه‌های رمزنگاری که از ابتدا PoS را به عنوان مدل اجماع اولیه خود داشتند، از فروش توکن‌ها از طریق عرضه اولیه سکه و موارد مشابه برای توزیع ارزهای دیجیتال بین سرمایه‌گذاران علاقه‌مند سرمایه‌گذاری استفاده کردند.

اثبات کار بلاکچین

انحصارسازی: Peercoin برای این مشکل ، راهکاری به نام «سن سکه» معرفی کرد تا اطمینان حاصل شود که سرمایه‌گذاران ثروتمند بر سیستم‌های اعتبارسنجی و اعتبار معاملات آن تسلط ندارند. در این ساز و کار ، پروتکل مدت زمان رسوبی که سکه‌ها دارند را بررسی می‌کند. صاحبان سکه هایی که بیش از 30 روز در کیف پول باقی مانده اند، بیشترین شانس را دارند که به عنوان اعتبار سنج بعدی انتخاب شوند.

51% حمله: هر چه اندازه اقتصاد سهام گذار شبکه بلاک چین بزرگتر باشد، احتمال حمله 51% کمتر است. این به این دلیل است که رشوه دادن یا به دست آوردن بیش از 50 درصد از اقتصاد سپرده شده بسیار هزینه بر می شود. این به خودی خود حمله موفقیت آمیز بلاک چین های PoS را بسیار سخت تر می کند.

هیچ چیز در سپرده نیست: اکثر نمونه های اولیه بلاک چین های PoS از نقاط بازرسی برای اطمینان از عدم وجود هارد فورک استفاده می کردند. در مقابل، اتریوم و نمونه های جدیدتر از تایید بلاک‌های  حذف شده یا اصطلاحا یتیم جلوگیری می‌کنند. مجرمان و متخلفان  تمام سهام  سپرده شده خود را از دست خواهند داد و برای همیشه از سهامداری و سپرده گذاری  منع می شوند.

در نتیجه راه‌حل‌های منحصربه‌فرد معرفی‌شده توسط بلاک‌چین‌های مبتنی بر PoS، شاهد افزایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری هستیم. هر بلاک چین PoS دارای قوانینی است که بر عملکرد اعتباردهنده های خود حاکم است. این قوانین شامل الزامات مالی و فنی است که هر اعتبارسنجی باید رعایت کند. با این کار، شبکه می‌تواند حداقل مقداری را که می‌توان سپرده گذاری کرد و اندازه پاداش توزیع شده به گره‌های سهام‌گذاری را تعیین کرد. شایان ذکر است که اندازه سهام همیشه تقریباً تعداد سکه های اختصاص داده شده به عنوان پاداش را تعیین می کند.

انواع استکینگ چیست؟

STAKING

مدل‌های استیکینگ کریپتو را می‌توان در دو گروه عمده طبقه‌بندی کرد. اولین مورد، سهامداری غیرمتمرکز است، در حالی که دومی یک نسخه متمرکز تر را به خود اختصاص می دهد.

سپرده گذاری غیرمتمرکز:

 این رویکرد از یک سیستم مستقل و غیر حضانتی برای سپرده کردن سکه و کسب درآمد غیرفعال استفاده می کند. این سیستم سپرده گذاری به اعتبارسنج های بالقوه اجازه می دهد تا کنترل کاملی بر روی کلیدهای اعتبار سنجی و برداشت خود داشته باشند. اگرچه یک ارائه‌دهنده خدمات سپرده گذاری غیرمتمرکز یا سرویس dstaking ابزارهای تنظیم و مدیریت اعتبارسنجی قابل تنظیم را ارائه می‌دهد، اما به برداشت وجه کاربران یا امضا و تایید تراکنش‌ها از طرف آنها دسترسی ندارد.

سپرده گذاری متمرکز :

سرویس‌هایی که از یک مدل متمرکز استفاده می‌کنند، اغلب کلیدهای اعتبارسنجی و کلیدهای برداشت را حفظ می‌کنند. در اصل، سرمایه گذاران فقط باید وجوه خود را در پلتفرم سپرده گذاری کنند و ارائه دهنده خدمات مسئولیت اعتبارسنجی تراکنش ها را بر عهده می گیرد. از زمان رشد انفجاری سپرده گذاری در الگوریتم PoS کریپتو یا استکینگ، شاهد پلتفرم‌های بیشتری جهت ارائه خدمات سپرده گذاری متمرکز، به‌ویژه صرافی‌ها بوده‌ایم که خدماتی را ارائه می‌کنند که با پیچیدگی‌های مربوط به خود سپرده گذاری همراه نیستند.

سپرده گذاری غیرمتمرکز در مقابل سپرده گذاری متمرکز

پس از بحث در مورد مبانی هر دو روش، مهم است که مزایا و معایب آنها را مشخص کنیم.

برای برخی ، سپرده گذاری متمرکز، رابط کاربری ساده و روانی را ارائه می‌دهد که برای افرادی که آمادگی پرداختن به جنبه فنی سپرده گذاری را ندارند، محبوب است. بسته به سیاست پلتفرم، شما حتی می‌توانید مقداری کم‌تر از حداقل اندازه سهام قید شدن در قوانین بومی بلاک چین را سپرده کنید. با این حال، این مزایا با هزینه به دست می‌آیند. طراحی این پورتال‌های حضانتی سپرده گذاری رمزارزمی‌تواند کاربران را در معرض خطراتی از قبیل ضرر و زیان  ناشی از هک قرار دهد. همچنین، این سرویس کارمزد خود را از سود سپرده گذاری کسر می کنند. ​

در مقابل، dstaking یا سپرده گذاری غیر متمرکز، استقلال کامل نسبت به عملیات های سپرده گذاری را به کاربران ارائه می‌دهد. از این رو، احتمال از دست دادن منابع مالی به دلیل غفلت پلتفرم های ارائه دهنده خدمات سپرده گذاری، کم‌تر است. این نوع سپرده گذاری همچنین به مشارکت بیشتر در شبکه‌های بلاک چین کمک می‌کند. دموکراسی سازی فعالیت‌های سپرده گذاری برای امنیت بلاک چین ها بسیار سودمند است. هرچه تعداد گره‌هایی که در سپرده گذاری مشارکت می کنند، بیشتر باشد، احتمال وقوع حمله ۵۱ % کم‌تر خواهد بود. ​

انواع PoS چیست؟

اکنون که درک اولیه ای از مفهوم staking و Proof of stake دارید، بخش بعدی به شما کمک می کند تا برخی از نمونه های محبوب PoS را بررسی کنید. در اینجا، ما عواملی را که هر کدام از این نمونه ها را منحصر به فرد می کند، تشریح می کنیم.

اثبات سهام واگذار شده

به یاد بیاورید که ما PoS را به‌عنوان الگوریتمی تعریف کردیم که بر فرآیند سهام‌گذاری در بلاک چین نظارت می‌کند، اعتبارسنج های دستی را انتخاب می‌کند، نقش‌ها را تخصیص می‌دهد و بر اساس آن پاداش‌ها را توزیع می‌کند. در حالی که این طراحی اساس نمونه های PoS را تشکیل می‌دهد، پیاده‌سازی تغییرات  هر نسخه را از مدل اصلی متمایز می‌کند. برای مثال، Delegated Proof of Stake (DPoS) از یک سیستم رأی گیری برای یک فرآیند اعتبارسنجی تراکنش مقیاس پذیرتر استفاده می کند. در اینجا، تعداد سکه‌های سپرده شده، قدرت رای هر گره را تعیین می‌کند. و این گره می تواند شاهدان و نمایندگانی را انتخاب کند که وظیفه مدیریت شبکه و ایجاد اجماع را بر عهده دارند. نمایندگان کسانی هستند که برای نظارت بر حاکمیت شبکه انتخاب می شوند، در حالی که شاهدان به عنوان تایید کننده عمل می کنند. دانیل لاریمر این مکانیسم اجماع را در سال 2014 ایجاد کرد.

مانند مدل معمولی PoS، شبکه شاهدان را برای حفظ بلاک چین تشویق می کند. آنها به نوبه خود بخشی از پاداش های دریافتی را به شاهد های انتخاب شده خود اختصاص می دهند. قدرت رای یا اندازه سپرده  هر انتخاب کننده سهم آنها از درآمد را تعیین می کند. به این ترتیب، DPoS به دنبال کاهش تعداد گره‌های اعتبارسنجی برای افزایش عملکرد شبکه است. با ورودی تعداد معدودی از نمایندگان منتخب، بلاک چین‌های DPoS می‌توانند به اجماع دست یابند و پارامترهای حاکمیتی را تقریباً فوراً فعال کنند. بنابراین، نیازی به مشارکت تمام گره های شبکه در وظایف مدیریت روزانه شبکه نیست.

اگرچه این سیستم خود را به عنوان یک مدل اجماع بلاکچین قابل دوام معرفی کرده است، اما تمرکززدایی را قربانی مقیاس پذیری می کند. از آنجایی که تعداد معدودی از نمایندگان را انتخاب می کند، شبکه به شدت به ورودی های درصد کمی از گره های خود برای عملیات خود متکی است. در اصل، این ویژگی بی اعتمادی را که در ابتدا برای بلاک چین های بدون مجوز پیش بینی شده بود، کاهش می دهد.

با این حال، می توان استدلال کرد که رای دادن در بلاک چین های DPoS یک فرایند مداوم است. بنابراین، شهود باید سوابق قابل قبولی برای حفظ جایگاه خود به عنوان اعتبار سنجی داشته باشند. همچنین شایان ذکر است که این مدل اجماع دارای یک سیستم امتیازدهی شهرت است که به انتخاب کنندگان کمک می کند تا عملکرد شاهدان را ارزیابی کنند. هر بلاک چین مبتنی بر DPoS می‌تواند تعداد شاهدان مورد نیاز برای اجرای شبکه را انتخاب کند و به هر کدام وظایف محول کند. در سناریویی که شاهد نتواند بلوک جدیدی را در زمان تعیین شده پیدا کند، شبکه از این گره اعتبارسنجی صرف نظر می کند و امتیاز شهرت وی را کاهش می دهد. از این رو، این نشان می دهد که این مدل اجماع مکانیسم هایی را برای اطمینان از حفظ بالاترین استاندارد عملیات توسط شاهدان ایجاد کرده است. نمونه هایی از بلاک چین هایی که از این مدل استیکینگ استفاده می کنند EOS، Tron و Steemit هستند.

PoS سیال

Liquid Proof of Stake مشابه DPoS است زیرا به دارندگان توکن حق رای می دهد و به آنها اجازه رای دادن به نمایندگان را می دهد. با این وجود، این مدل کمی فراتر از دموکراتیزه کردن نظام پیش می رود. این سازوار دموکراسی سیال را فعال می‌سازد که به رای‌دهندگان اجازه می‌دهد هر زمان که احساس کردند عملیات نماینده منافع آنها را نشان نمی‌دهد، نمایندگان را عزل کرده و آرای خود را پس بگیرند. علاوه بر این، نمایندگان همچنین می توانند حق رای را به نمایندگان دیگر منتقل کنند. سیال بودن این مکانیسم باعث می شود که گره های کوچک در فرآیند اجماع شرکت کنند. یک چیز منحصر به فرد دیگر در مورد اثبات سهام سیال این است که رأی دهندگان نیازی به انتقال مالکیت سکه های خود به نمایندگان ندارند. با این کار، فقط اعتبار دهندگان در صورت خرج مضاعف یا Double Spending، خطر از دست دادن سکه های سپرده شده خود را دارند. یکی از بلاک چین های برجسته ای که از این سیستم استفاده می کند، تزوس است.

اثبات سهام ضمانت شده یا Bonded

Bonded Proof of Stake (BPoS) یا اثبات سهام ضمانت شده کمی شبیه به DPoS است. در این مدل از سپرده گذاری فرایند رای دادن به تفویض و انتخاب نماینده  اختیاری است و سپرده گذاری غیر حضانتی است. با این حال، در مورد BPoS، اعتبار دهندگان و نمایندگان در صورت ناصادق یا ناکارآمدی، سهمی از سهام خود را از دست خواهند داد. از این رو، نمایندگان باید در هنگام رای دادن به تایید کنندگان دقت بیشتری داشته باشند. مانند LPoS، این رویکرد برخی از محدودیت‌های Delegated Proof of stake را حل می‌کند.

اثبات سهام اجاره شده Leased PoS

این مدل اجماع، مکانیسم اثبات سهام را دوباره ابداع می کند به گونه ای که گره ها می توانند توکن های خود را به گره های استخراج اجاره دهند تا احتمال یافتن بلوک های جدید را افزایش دهند. این سیستم به شرکت‌کنندگانی که گره‌های کامل را اجرا می‌کنند اجازه می‌دهد تا تأثیر مستقیمی بر اقتصاد سپرده گذاری داشته باشند زیرا می‌توانند دارایی‌های خود را در خزانه قفل کنند و از آن به عنوان پشتوانه مالی برای گره‌های استخراج استفاده کنند. توجه داشته باشید که مالکیت توکن های مورد نظر به مستر نود یا گره های اصلی که نقش تایید کنندگان را ایفا می کنند، منتقل نمی شود. از این رو، هیچ خطر امنیتی آشکاری از این سیستم سپرده گذاری غیر حضانتی به وجود نمی آید. یکی از شبکه های بلاک چین که از این مدل استفاده می کند Waves است.

اثبات سهام مسترنود Masternode Proof of Stake

همانطور که از نام آن پیداست، این سیستم اجماع سپرده گذاری به نفع مسترنودها یا گره های اصلی ای است که می توانند تعداد زیادی سکه را سپرده گذاری کنند. حداقل اندازه سهام برای بلاک چین های دارای PoS مبتنی بر masternode معمولاً بسیار زیاد است. ایدئولوژی پشت این رویکرد فرض می‌کند که گره‌هایی که می‌خواهند اندازه سپرده گذاری قابل توجهی را انجام دهند، بیشتر از گره‌های معمولی برای از دست دادن دارند. از این رو، آنها بیشتر در معرض خطر هستند و احتمالاً ایمنی شبکه را تضمین خواهند کرد. در بیشتر موارد، این مدل اجماع با مکانیسم های دیگری مانند PoW و PoS همگام می شود. نمونه بارز بلاک چین هایی که سیستم اثبات سهام Masternode را استفاده میکند Dash است.

سایر اصطلاحات سپرده گذاری یا Staking

با بررسی برخی از انواع مکانیسم اجماع اثبات سهام، مهم است که اصطلاحات مشترکی را که ممکن است در حوزه از صنعت رمزارز با آنها مواجه شوید مطالعه کنید.

دوره قفل Lockup Period

اغلب اوقات، گره‌ها باید سکه‌های خود را برای یک دوره مشخص قفل کنند تا شانس شرکت در فرآیند اعتبارسنجی و کسب پاداش را داشته باشند. بسته به قوانین حاکم بر سپرده گذاری در شبکه بلاک چین انتخابی شما، ممکن است تا زمانی که دوره قفل ذکر شده سپری نشود، به سکه های سپرده شده خود دسترسی نداشته باشید. در مقابل، برخی از شبکه‌های مبتنی بر PoS به گره‌های استیکینگ اجازه می‌دهند تا هر کاری که می‌خواهند با سکه‌های سپرده شده خود انجام دهند.

استاکینگ سرد Cold Staking

سپرده گذاری سرد شاید ایمن ترین راه برای قرار دادن سکه ها در شبکه های بلاک چین باشد و بیشتر با مکانیسم های سپرده گذاری غیر حضانتی مرتبط است. گره باید سکه سپرده شده را در یک کیف پول آفلاین قفل کند تا زمانی که دوره قفل شدن تمام شود. این رویکرد خطرات امنیتی را محدود می کند زیرا ذخیره سازی سرد (کیف پول های آفلاین) به اندازه جایگزین های آنلاین در معرض هک نیستند. با این حال، عدم حفظ تعداد تعیین شده سکه ها در کیف پول آفلاین تعیین شده منجر به از دست دادن پاداش های شرط بندی می شود.

پاداش سپرده گذاری Staking Rewards

همانطور که در مورد اکثر عملیات بلاک چین صدق می کند ، مکانیزم بلاک چین با الگوریتم اثبات سهام مشوق مشارکت است. به عبارت دیگر، بلاک چین بر اساس اندازه سهام  یا سپرده هر گره، پاداش ها را توزیع می کند. توجه داشته باشید که پاداش های سپرده گذاری در هر بلاک چین متفاوت است. برخی از شبکه‌های رمزنگاری ممکن است انتخاب کنند که گره‌ها را با همان نوع توکنی که در اختیار دارند، پاداش دهند. در مقابل، برخی ممکن است از فرآیند استکینگ برای تخصیص یک نوع کاملاً متفاوت سکه سپرده گذاری کنند. این پاداش‌ها معمولاً شامل کارمزدهای اخذ شده برای هر تراکنش می‌شود که توسط گره سپرده گذاری تأیید شده است.

قابل ذکر است، برخی از شبکه های بلاک چین  خاص مبتنی بر مکانیسم اثبات سهام، بسته پاداش خود را به کارمزد تراکنش های تولید شده از هر بلوک محدود می کند. در اینجا، اعتبار سنج ها و نماینده ها فقط می توانند کارمزد تراکنش را دریافت کنند.

استخرهای سپرده گذاری Staking Pools

صنعت کریپتو همیشه راه هایی را برای تشویق مشارکت و دموکراتیک کردن فرصت ها شناسایی کرده است. به یاد بیاورید که مکانیسم PoS حداقل الزامات را برای هر کسی که مایل به سپرده کردن سکه های خود است تعیین می کند. این الزامات شامل کمترین تعداد سکه قابل قبول و منابع فنی مورد نیاز برای برآورده کردن نیازهای اعتبارسنجی یا نماینده بودن است. گره‌های علاقه‌مندی که نمی‌توانند این الزامات را برآورده کنند، می‌توانند برای وزن اضافی به استخرها بپیوندند. از این رو، استخرهای سپرده گذاری شبکه‌هایی از سرمایه‌گذاران هستند که منابع خود، به ویژه قدرت مالی را ترکیب می‌کنند تا شانس خود را برای کسب پاداش‌های سپرده گذاری افزایش دهند.

این رویکرد برای افرادی مناسب است که نمی‌توانند حداقل اندازه سهام را برای اعتبارسنجی‌های مورد نظر برآورده کنند. آنها می توانند به استخرهای استکینگ بپیوندند، تعداد سکه هایی را که می خواهند به اشتراک بگذارند سپرده گذاری کنند و احتمال دریافت پاداش را افزایش دهند. شایان ذکر است که مبلغ مشارکت یا سپرده هر شرکت کننده  نسبت به کل سپرده استخر میزان سهم او از درصد پاداش توزیع شده برای کل استخر را تعیین می کند.

با این حال، همانطور که در مورد استخرهای ماینینگ وجود دارد، عواملی وجود دارد که باید قبل از پیوستن به استخر سپرده گذاری در نظر بگیرید. برای مثال ، برای تحقیق در مورد سیاست هزینه کارمزد ارائه دهنده استخر وقت بگذارید. ممکن است لازم باشد اطلاعاتی در مورد حق عضویت، محدودیت های برداشت، دوره قفل و کمیسیون کسر شده از درآمدتان درخواست کنید. همچنین، باید عملکرد ارائه دهنده استخر را بررسی کنید. به یاد داشته باشید که اقدامات یا عدم اقدامات ارائه دهنده استخر ممکن است شما را در معرض خطر از دست دادن بخشی یا تمام  سرمایه گذاری خود قرار دهد.

اثبات سهام در مقابل اثبات کار

بهترین راه برای مقایسه و مقایسه اثبات سهام و اثبات کار، مشخص کردن مزایا و معایب مدل‌های اجماع مبتنی بر سهام است. برای کسانی که با PoW آشنایی ندارند، این روش صرفاً یک روش سرمایه‌برتر و انرژی بر برای دستیابی به اجماع و یافتن بلوک‌های جدید است. در اینجا، گره ها پازل ها را با سخت افزار محاسباتی تخصصی یا عمومی ( ماینر)  برای ایجاد بلوک های جدید حل می کنند. شبکه پاداشی را به گره‌های موفق تخصیص می‌دهد و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا کارمزد تراکنش‌های ایجاد شده در بلوک‌های جدید خود را دریافت کنند.

مزایای استکینگ چیست؟

استکینگ

مانند هر فرصت کریپتو، استکینگ دارای نقاط قوت و همچنین معایب خود است. در زیر به برخی از مزایای آن اشاره شده است.

منابع بر نیستند

برخلاف مکانیسم PoW که ماینرها را مجبور به حل پازل های دشوار می کند، PoS فقط از شرکت کنندگان علاقه مند انتظار دارد که مبلغ مشخصی از سکه ها را قفل یا متعهد کنند. نیازی به خرید تجهیزات استخراج گران قیمت یا پرداخت قبوض گزاف برق نیست. مقرون به صرفه بودن این روش به گره های بیشتری اجازه می دهد تا مستقیماً مشارکت کنند.

 سازگار با محیط زیست است

کارشناسان نگرانی هایی را در مورد تأثیر منفی ماینرهای استخراج بر محیط زیست مطرح کرده اند. این واقعیت که ماینرها باید انرژی زیادی برای ایجاد بلاک‌های جدید مصرف کنند، اغلب کارایی PoW را تضعیف می‌کند. از این رو، انتخاب یک جایگزین سازگار با محیط زیست مانند PoS سودمند است.

مقیاس پذیر است

برخی از مدل های PoS نیازی به ورودی همه گره های شبکه قبل از دستیابی به اجماع ندارند. به این ترتیب، فرآیند درگیر در اعتبار سنجی تراکنش‌ها به اندازه عملیات‌های استخراج و حکمرانی با انرژی PoW دشوار نیست. این اصلاح زیرساخت های بلاک چین مقیاس پذیر را فعال می کند. به عبارت دیگر، این رویکرد میانگین زمان لازم برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها در بلاک چین‌های PoS را بهینه می‌کند.

معایب استکینگ چیست؟

برخی از انواع  آن ، آن‌طور که از یک شبکه بدون نظارت انتظار می‌رود، غیرمتمرکز نیستند

برخی از انواع PoS که قبلاً در این راهنما مشخص شده‌اند مستلزم گره‌هایی برای رأی دادن به نمایندگان و اعتباردهندگان هستند. در حالی که این امر به منظور بهبود مقیاس پذیری شبکه انجام می شود، به غیرمتمرکز شدن اکوسیستم ضربه می زند. کل بلاک چین به قضاوت تعداد انگشت شماری از شرکت کنندگان برای اجرای روان سیستم متکی است. اگرچه چنین مکانیزم‌هایی شامل یک سیستم رأی‌گیری هستند، اما نمی‌توان گفت که چگونه تمرکز قدرت می‌تواند بر دوام شبکه تأثیر بگذارد.

نوسانات سکه های سپرده می تواند بر سودآوری تأثیر بگذارد

با آگاهی کامل از بی ثبات بودن ارزهای دیجیتال، قفل کردن سکه های شما برای مدت زمان مشخصی با خطر ذاتی همراه است. کاهش قیمت سکه به طور خودکار باعث کاهش ارزش سهام شما می شود. همچنین، این کار باعث کاهش ارزش پاداش ها می شود. برای کاهش این خطر، انتخاب سکه هایی که دارای موارد استفاده در دنیای واقعی هستند ضروری است. توصیه ما این است که از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتالی که هیچ کاربرد دیگری به جز سپرده گذاری ندارند خودداری کنید. تطبیق پذیری سکه ها تقریباً همیشه دوام طولانی مدت آنها را تعیین می کند. در اصل، سودمندتر است که فعالیت های سهام خود را حول سکه های قابل دوام بچرخانید.

آیا سپرده گذاری سودآور است؟

عوامل مختلفی می تواند بر سودآوری یک کسب و کار استکینگ کریپتو تأثیر بگذارد. اگرچه این مدل قبلاً هزینه های سربار برق و چرخ دنده های دستگاه های استخراج را حذف کرده است، عوامل دیگر می توانند به طور قابل توجهی سودآوری سکه ها را بهبود بخشند یا کاهش دهند. به عنوان مثال، پاداش بلوک شبکه همیشه نقش محوری را هنگام تخمین بازده بالقوه سرمایه ایفا می کند. همچنین، شما باید اندازه استخر سپرده گذاری و همچنین بالاترین پاداش قابل کسب را در نظر بگیرید. قانون کلی را فراموش نکنید که می گوید گره هایی با اندازه سهام بزرگ، پاداش بیشتری تولید می کنند.

مهمتر از آن، می‌توانید از ابزارهای تخصصی مانند وب سایت Staking Rewards برای تخمین درآمدی که احتمالاً سپرده شما ایجاد میشود استفاده کنید. با توجه به  سایت Staking Rewards، ارزش بازار سهام در زمان نگارش این مطلب 220 میلیارد دلار است و برخی از بلاک چین‌های مبتنی بر استیکینگ بیش از 150 درصد پاداش سالانه را وعده می‌دهند. در زمان نگارش مقاله، اتریوم 2.0 پروژه بلاک چینی است که بزرگترین اقتصاد را در اختیار دارد. 

الزامات برای استکینگ کریپتو چیست؟

هر فرد یا نهادی که قصد دارد ارز رمزنگاری شده را به سپرده بگذارد، باید برای درک قوانین حاکم بر عملیات سرمایه گذاری در استخر یا بلاک چین انتخابی وقت بگذارد. اول و مهمتر از همه، شناسایی نوع سپرده گذاری پشتیبانی شده توسط شبکه که بسیار مهم است. یافته های شما راهی طولانی برای آماده سازی شما برای سفر پیش رو خواهد داشت. باید بررسی کنید که آیا باید سکه های خود را در یک کیف پول آنلاین یا آفلاین نگه دارید. بعلاوه، برخی از بلاک چین‌ها از راه‌اندازی گره‌های خاصی برای نمایندگی‌ها، نمایندگان و اعتباردهندگان استفاده می‌کنند. از این رو، باید اطمینان حاصل کنید که الزامات فنی و سخت افزاری را برآورده می کنید. سایر الزامات عبارتند از:

اتصال 24/7: اکثر بلاک چین ها از اعتبار سنج ها انتظار دارند که اطمینان حاصل کنند که گره های آنها همیشه آنلاین هستند. عدم انجام این کار ممکن است جریمه ای را به همراه داشته باشد.

کیف پول پشتیبانی شده: همیشه مطمئن شوید که کیف پولی که قصد استفاده از آن را دارید از سپرده  گذاری ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کند.

حداقل اندازه سهام: اغلب، بلاک چین ها و استخرهای سپرده گذاری، حداقل تعداد سکه هایی را که گره ها می توانند به سپرده بگذارند، مشخص می کنند. اطمینان حاصل کنید که ارزش دارایی‌های شما با این محدودیت‌های از پیش تعریف‌شده مطابقت دارد یا خیر.

دوره های قفل: توصیه می کنیم دوره قفل شدن بلاک چین یا استخر انتخابی خود را بررسی کنید. شما باید به این قانون پایبند باشید یا در معرض خطر از دست دادن درآمد باشید.

آیا سپرده گذاری (staking) همان چیزی است که استخراج بهره (yield Farming) است؟

بدون هیچ شکی، شباهت‌هایی بین سپرده گذاری و اجماع سهام با مزارع استخراج بهره وجود دارد، زیرا هر دوی آنها از سرمایه‌گذاران می‌خواهند که سکه‌ها را روی یک پلتفرم نگه دارند تا سود ایجاد کنند. با این حال، دومی بر تامین نقدینگی برای پروتکل های DeFi تمرکز دارد، در حالی که اولی اجماع را ارائه می دهد. مزارع بازده وجوه را روی پروتکل‌های وام دهی DeFi قفل می‌کنند و سود پرداختی وام‌ها را به عنوان پاداش پرداخت می‌کنند. در مقابل، گره‌های سپرده گذاری وجوه را قفل می‌کنند تا واجد شرایط شرکت در فرآیندهای اعتبارسنجی تراکنش و مدیریت یک بلاک چین شوند. همچنین، سپرده گذاری در مقایسه با مزارع بازده  که بسیار با نوسان است، درآمد غیرفعال پایدارتری ایجاد می کند.

بزرگترین شبکه های سهام چیست؟

کاردانو

Cardano با ارزش کل بازار به ارزش 21 میلیارد دلار، یکی از معتبرترین شبکه های رمزنگاری است. بلاک چین از تفویض اختیار و سهام پشتیبانی می کند. سرمایه گذاران علاقه مند می توانند سهم خود را از طریق کیف پول خود واگذار کنند، زیرا این فرآیند یک چارچوب غیر حضانتی را حفظ می کند. تقریباً بیش از 13 میلیارد دلار ADA – سکه بومی شبکه – به عنوان مشوق سپرده گذاری کنار گذاشته شده است. این شبکه هر 5 روز 0.3 درصد از این ذخیره را به عنوان جوایز سپرده گذاری توزیع می کند. داده ها نشان می دهد که پاداش سالانه تولید شده توسط سرمایه گذاران 4.28٪ است. 

پولکادات

پولکادات و توکن اصلی آن، DOT، در چند ماه گذشته به افزایش محبوبیت خود ادامه داده اند. ارزش بازار این توکن در حال حاضر از مرز 10 میلیارد دلار فراتر رفته است و به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از پلتفرم های سپرده گذاری است. با پاداش سالیانه 13.55 درصدی برای تصاحب، سپرده گذاری به یک جزء جدایی ناپذیر از اقتصاد بلاک چین تبدیل شده است. بیش از 6 میلیارد دلار دارایی در سپرده گذاری  پولکادات وجود دارد. این پلتفرم از مکانیزم اجماع اثبات سهام واگذار شه    DPoS استفاده می کند که به هر گره اجازه می دهد تا حداکثر 16 اعتبار سنج را معرفی کند. نمایندگانی که در نهایت به مجموعه تایید کننده انتخاب می شوند، پاداش های خود را با نمایندگان به اشتراک می گذارند. 

آوالانچ

ارزش بازار آوالانچ 6 میلیارد دلار است، در حالی که اقتصاد سپرده گذاری آن 5 میلیارد دلار ارزش دارد. این اکوسیستم ترکیبی از بلاک چین است که امکان سهامداری مبتنی بر نمایندگی را فراهم می کند. شما می توانید تا 10.41٪ پاداش سالانه برای واگذاری AVAX – توکن بومی پلت فرم – یا 11.21٪ برای اعتبارسنجی تراکنش ها کسب کنید. توجه داشته باشید که برای نمایندگی شدن باید حداقل 25 AVAX را به مدت 2 هفته قفل کنید.

اتریوم 2.0 

عموماً می‌دانیم که اتریوم دومین بلاک چین با ارزش در بازار ارزهای دیجیتال است و هجوم پیشرونده آن به بازار سپرده گذاری پویایی کل اکوسیستم را تغییر خواهد داد. پس از موفقیت در مرحله اولیه انتقال از PoW به PoS، اتریوم به تدریج به عنوان یکی از بزرگترین شبکه های رمزنگاری مبتنی بر سهام ظاهر شد. در حال حاضر، بیش از 21 میلیارد دلار ETH روی بلاک چین قفل شده است، حتی اگر سرمایه گذاران نمی توانند وجوه و جوایز خود را به این زودی برداشت کنند. Staking Rewards تخمین می زند که میانگین پاداش سالانه سرمایه گذاران 9.24٪ است. روش‌های مختلفی وجود دارد که سرمایه‌گذاران می‌توانند در اتریوم 2.0 به سپرده گذاری کنند. می‌توانید یک گره اعتبارسنجی را اجرا کنید، از یک ارائه‌دهنده اعتبارسنجی به‌عنوان یک سرویس استفاده کنید، از طریق صرافی‌ها به سپرده بگذارید یا به یک استخر سپرده گذاری بپیوندید.

نتیجه

شما موافقت خواهید کرد که استیکینگ به سرعت در حال تبدیل شدن به یک موضوع گسترده است، به خصوص اکنون که شبکه های بیشتری به دنبال استفاده از از مزایای الگوریتم اثبات سهام و بلاک چین مبتنی بر سپرده گذاری و اجماع سهام هستند. ما مطمئن هستیم که این راهنما اصول این مفهوم رمزنگاری را پوشش می دهد و شما را با برخی از نکات فنی آن آشنا می کند. 

✓ همچنین اگر سوالی در رابطه با بهترین سایت های ارز دیجیتالی دارید میتونید خیلی سریع به همه سایت ها در تیدا فای دسترسی داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست